شناسهٔ خبر: 106059 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

رستم قاسمی در جریان سفر استانی به گلستان خبر داد؛

شروع عملیات مرکز لجستیک پایانه اینچه برون/ برقی کردن راه‌آهن اینچه‌برون در دستور کار وزارت راه و شهرسازی

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در سفر به استان گلستان از شروع عملیات مرکز لجستیک پایانه اینچه برون خبر داد و گفت: توسعه بخش ریلی اینچه‌برون و برقی کردن مسیر به منظور افزایش سرعت، در دستور کار قرار دارد و در حال پیگیری این مساله هستیم. 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی صبح روز جمعه، سیزدهم اسفندماه، به همراه رئیس جمهور به استان گلستان سفر کرد و از روند اجرایی پروژه‌های این استان بازدید به عمل آورد.

وی با بیان اینکه در بازدید ار خلیج گرگان، معضلات این منطقه بررسی شد، گفت: متاسفانه مدت زمان زیادی است که کانال‌های این خلیج لایروبی نشده و مشکلات جدی را در مسیر به وجود آورده است که براساس توافقات صورت گرفته و با دستور رئیس جمهور مقرر شد لایروبی کانال‌ها به زودی آغاز شود و این امر می‌تواند در توسعه تالاب گلستان تاثیر بسزایی داشته باشد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: به همراه رئیس جمهور علاوه بر بازدید از منطقه آشوراده از پایانه راه‌آهن اینچه‌برون که یکی از پایانه‌های مهم کشور است نیز بازدید کردیم؛ امروز بخش عظیمی از ترانزیت کشور بین ترکمنستان و ایران در این بخش انجام می‌شود و خوشبختانه گزارش‌ها در این جلسه حکایت از آن داشت که طی سه ماه گذشته حجم ترانزیت کشور بسیار افزایش یافته است.

قاسمی از شروع عملیات مرکز لجستیک پایانه اینچه برون خبر داد و گفت: این امر با هدف ترانزیت، صادرات و واردات انجام می‌شود و حدود ۶۰۰ هکتار اراضی این منطقه پیش‌بینی شده است، همچنین در این راستا ساخت انبارهای مختلف از جمله انبارهای سرپوشیده، انبارهای موادغذایی و انبارهای غله‌جات ضرورت دارد و دیروز در این مرکز لجستیک قراردادی با بخش خصوصی امضا شد و این بخش ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

وی در خصوص طرح توسعه ریلی مسیر اینچه‌برون توضیحاتی را ارائه کرد و اظهار داشت: اتصالات ریلی از جنوب کشور تا اینچه برون و ترکمنستان و حتی با کشورهای قفقاز و روسیه برقرار است و توسعه بخش ریلی اینچه‌برون و برقی کردن مسیر به منظور افزایش سرعت، در دستور کار قرار دارد و در حال پیگیری این مساله هستیم. 

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر ممانعت ورود آب به استان گلستان پس از وقوع سیل، گفت: وزارت راه و شهرسازی مسئول لایروبی کانال‌های مربوطه شد که متاسفانه این کانال‌ها مسدود شده و عملا مشکلات شدید را در خلیج گرگان به وجود آورده است. در این راستا مقرر شد وزارت نیرو مساله ورود آب به خلیج گرگان را با توجه به ورودی‌هایی که وجود دارد، دنبال کند.