شناسهٔ خبر: 108317 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

مدیرعامل شرکت راه آهن خبر داد؛

امضای تفاهمنامه همکاری بین وزارت راه و شهرسازی و وزارت جهاد/نظام حمل و توزیع کالاهای اساسی اصلاح می‌شود

میعاد صالحی مدیرعامل شرکت راه آهن با اعلام امضای تفاهمنامه همکاری بین وزارت راه و وزارت جهاد کشاوزی، این تفاهم‌نامه را نقطه آغازی برای اصلاح و بهینه‌سازی نظام حمل و توزیع کالاهای اساسی در کشور دانست.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سید میعاد صالحی، مدیرعامل شرکت راه آهن از انعقاد تفاهمنامه همکاری بین وزارت راه و شهرسازی و وزارت جهاد کشاورزی به منظور ایجاد تسهیل در تجارت کالاهای اساسی با اولویت حمل و نقل ریلی خبر داد و با اشاره به بندهایی از این تفاهمنامه مبنی بر تعهد وزارت جهاد کشاورزی جهت در اولویت اول قرار دادن حمل و نقل ریلی برای حمل کالاهای اساسی از مبادی ورودی کشور، عنوان کرد: اولویت حمل و نقل ریلی برای حمل کالاهای اساسی در سفر استانی به هرمزگان و بازدید از بندر شهید رجایی در دیماه سال گذشته و سپس گفت‌و‌گو با وزیر محترم جهاد کشاورزی مورد تاکید قرار گرفت.

شکستن انحصار ۱۵ ساله حمل داخلی کالاهای اساسی با امضای تفاهم‌نامه همکاری بین وزارت راه و وزارت جهاد

صالحی ادامه داد: در آن سفر بر لزوم شکستن انحصار ۱۵ ساله یک شرکت برای حمل کالاهای اساسی در داخل کشور و افزایش رقابت‌پذیری و ایجاد جهش در ظرفیت حمل ریلی کالاهای اساسی تاکید کردیم که با حمایت و پیگیری مهندس رستم قاسمی وزیر محترم راه و شهرسازی و همچنین با حمایت دکتر ساداتی نژاد، وزیر محترم جهاد کشاورزی این تفاهم‌نامه در هفته گذشته به امضاء رسید.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در سال‌های اخیر شاهد بودیم که در برخی از شرایط حساس، حمل و توزیع کالاهای اساسی دچار اختلال می‌شد. با توجه به اینکه فقط یک شرکت اجازه حمل کالاهای اساسی را در داخل کشور در دست داشت، این انحصار باعث کندی ترخیص کالاهای اساسی وارد شده به کشور می شد و یکی از دلایل رسوب حجم بالایی از کالاهای اساسی در گمرکات و بنادر کشور، همین انحصار بود.

صالحی در خصوص حمل جاده ای کالاهای اساسی گفت: در رویکرد لجستیک نوین که در جهان مورد اتفاق نظر کارشناسان و مجامع علمی است؛ حمل جاده‌ای از طریق مبادی ورودی و خروجی کشور برای انتقال در شریان‌های اصلی در مسافت‌های طولانی به دلایل متعدد از جمله افزایش ترافیک، سوانح و تلفات جاده‌ای، افزایش هزینه حمل (به ویژه با احتساب هزینه‌های ناشی از میزان مصرف انرژی)، قابلیت اطمینان پایین‌تر در حمل انبوه و توزیع کالاهای اساسی به ویژه در شرایط حاد آب ‌وهوایی مناسب نیست.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن ادامه داد: استفاده از شیوه حمل و نقل جاده‌ای برای حمل و توزیع مویرگی در مسافت‌های کوتاه و پوشش و تکمیل شبکه حمل و توزیع برای نقاطی که حمل ریلی میسر نیست عملکرد بهینه، هزینه کمتر، قابلیت اطمینان بهتر و ایمنی بالاتری را ایجاد می‌کند.

وی افزود: بر اساس این مبنا، تفاهم‌نامه منعقد شده، نقطه آغازی برای اصلاح و بهینه‌سازی نظام حمل و توزیع کالاهای اساسی و ایفای نقش موثر حمل و نقل ریلی و ترکیبی و پیاده‌سازی شیوه نوین لجستیک در کشور خواهد بود.

صالحی بیان کرد: به زودی دستورالعمل اجرایی تفاهم‌نامه مذکور تدوین و ابلاغ خواهد شد و شرکت‌های حمل و نقل ریلی متقاضی که امکانات مناسبی برای حمل کالاهای اساسی دارند می‌توانند طی فراخوانی که توسط شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران اعلام خواهد شد بدون هیچگونه محدودیتی برای مشارکت در حمل کالاهای اساسی در قالب این تفاهم‌نامه و دستورالعمل اجرایی آن، تقاضای خود را ثبت کنند تا پس از بررسی‌های لازم، به وزارت جهاد کشاورزی معرفی شوند.

گفتنی است تفاهمنامه همکاری بین وزارت راه و شهرسازی و وزارت جهاد کشاورزی، با حضور رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی، ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی، سید میعاد صالحی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه‌آهن و جمعی از مدیران دو وزارتخانه، در تاریخ ۲۳ فروردین سال جاری در وزارت راه و شهرسازی به امضا رسید.

به گزارش روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، این تفاهمنامه به منظور استفاده بهینه از موقعیت استراتژیک کشور در حمل و نقل دریایی، ریلی و جاده‌ای و در نظر گرفتن شرایط تحریم برای تأمین کالاهای اساسی از کشورهای هدف خصوصا اوراسیا و آسیای میانه و در نظر گرفتن شرایط و امکانات ریلی بین المللی و بنادر شمالی و جنوبی ایران از نظر امکانات و تجهیزات بندری، ریلی و جاده‌ای منعقد شده است.