شناسهٔ خبر: 109164 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

معاون وزیر راه و شهرسازی:

تکمیل محورهای مواصلاتی در استان کردستان ۱۱ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

بازدید معاون وزیر راه و شهرسازی در سفر به استان کردستان گفت:‌ توسعه و تکمیل راه های مواصلاتی استان کردستان یکی از اولویت های وزارت راه وشهرسازی است که در حال حاضر ۱۸۰ کیلومتر از این مسیرها در دست احداث قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، از شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل، خیراله خادمی به همراه رضایی رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و دیگر اعضای کمیسیون، قاسمی‌پور نماینده مردم مریوان در مجلس شورای اسلامی و ملکی معاون عمرانی استانداری از محورهای مواصلاتی استان کردستان بازدید کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اهمیت تکمیل راه‌های استان کردستان، توضیح داد: در حال حاضر ۷۷۸ کیلومتر راه در قالب ۵ طرح در این استان از سوی شرکت ساخت و توسعه در حال اجرا است که از این میزان ۱۸۰ کیلومتر در دست ساخت، ۳۶۷ کیلومتر در دست بهره‌برداری و ۱۴۷ کیلومتر نیز در مرحله مناقصه قرار دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی اعتبار طرح‌های استان کردستان در لایحه بودجه ۱۴۰۱ را ۹۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: با توجه به صعوبت عملیات اجرایی در مناطق کوهستانی، به منظور تکمیل طرح‌های راهسازی در این استان حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است.

وی تکمیل محور سنندج- مریوان- باشماق را یکی از مهمترین اقدامات در توسعه راه‌های مواصلاتی استان کردستان و ایجاد کریدور ترانزیتی در این منطقه دانست و گفت: این محور ۱۵۰ کیلومتر طول دارد و یکی از راه‌های صعب‌العبور این استان محسوب می‌شود که با توجه به مبادلات اقتصادی بین‌المللی در منطقه مریوان به واسطه مرز باشماق و افزایش ترافیک خودروهای سنگین، ارتقاء مشخصات مهندسی محور، کوتاه‌شدن مسیر و افزایش ایمنی در آن بسیار مهم است.

خادمی ادامه داد: کم‌عرض بودن جاده فعلی، پتانسیل گردشگری شهر مریوان و قرار گرفتن در منطقه کوهستانی مجموعه عوامل پرترافیک بودن همیشگی مسیر سنندج- مریوان است. در حال حاضر ۵۲ کیلومتر آن زیر عبور قرار دارد، ۱۸ کیلومتر آن در حال احداث و ۵۵ کیلومتر نیز در مرحله برگزاری مناقصه است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در بازدید از کنارگذر شمالی مریوان اعلام کرد: عبور وسایل نقلیه سنگین به دلیل عدم وجود کنارگذر از داخل شهر مریوان باعث به وجود آمدن معضلات و مشکلات بسیار زیادی شده است و احداث این پروژه شرایط عبور ماشین‌های سنگین از جاده جدید را فراهم کرده و ایمنی را افزایش می‌دهد.

خادمی در این سفر همچنین از تقاطع گاران واقع در محور سنندج- مریوان- باشماق بازدید کرد و بیان داشت: این پروژه به طول ۷ کیلومتر در حال حاضر با پیشرفت فیزیکی ۳۰ درصدی در حال اجرا است و پل بزرگ این تقاطع با ۵ دهانه ۵۰ متری به منظور عبور ایمن از این محدوده در حال احداث است.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه احداث کریدور بزرگراهی غرب کشور در استان کردستان را بخش دیگری از اقدامات در راستای توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل در این استان اعلام کرد و افزود: ۳۲۰ کیلومتر از کریدور بزرگراهی غرب در این استان قرار دارد که ۱۵۵ کیلومتر آن به بهره‌برداری رسیده است، ۱۰۳ کیلومتر در دست اجرا قرار دارد، ۳۶ کیلومتر در دست مناقصه و ۲۶ کیلومتر نیز در مرحله مطالعات است.