شناسهٔ خبر: 109256 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

هدفگذاری جذب ۲۰ میلیون تن کالا تا پایان امسال

بررسی برنامه‌ها چشم‌انداز توسعه ترانزیت کشور در سال 1401 معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی بر هدفگذاری جذب ۲۰ میلیون تن کالا تا پایان سال جاری در راستای تقویت و توسعه ترانزیت کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، دویست و بیست و یکمین نشست شورایعالی هماهنگی ترابری کشور با حضور شهریار افندی‌زاده معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی و دبیر شورا و مشارکت اعضای اصلی و مدعوین بخش خصوصی با موضوع افزایش ترانزیت از مسیر ایران با توجه به پتانسیل و ظرفیت های کشور در محل وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

افندی زاده، معاون حمل‌ونقل وزیر راه وشهرسازی در این نشست با اشاره به لزوم حفظ وضع جاری به عنوان حداقل بارهای ترانزیتی از کشور، بر استفاده از شرایط خاص بین‌المللی و پتانسیل جذب بالغ بر ۲۰ میلیون تن کالا تا پایان سال جاری تاکید کرد. 

وی افزود: با توجه به تصمیمات دو نشست کارگروه روانسازی و توسعه ترانزیت که از ابتدای سال جاری تاکنون برگزار شده است، اهمیت و نقش موثر تدوین سیاست راهبردی اقتصاد، پایش وضعیت زیرساخت‌ها، فعال شدن ترانزیت از کریدورهای شرقی- غربی و شمالی- جنوبی، اعمال اصلاحاتی در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و نیز تدوین و شفاف‌سازی فرآیندها در اولویت برنامه‌ها قرار دارد.

افندی‌زاده با تاکید بر تقویت و توسعه ترانزیت کشور، در تشریح مصوبات این جلسه گفت: در نشست‌های آتی کارگروه که با حضور تمامی اعضای شورا و سایر فعالان صنعت به‌ویژه نمایندگان بخش خصوصی برگزار خواهد شد، اتخاذ تدابیر تثبیتی و حذف موارد تهدید کننده در دستورکار قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: به این ترتیب هدف ۲۰ میلیون تن بارترانزیتی برای سال جاری به تفکیک شیوه حمل (ریلی و جاده‌ای)، با مشارکت همهه ذینفعان به ویژه سازمان‌های بنادر و دریانوردی، راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، شرکت راه‌آهن ج.ا. ، گمرک ج.ا. و بخش خصوصی محقق خواهد شد.

دبیر شورای عالی هماهنگی ترابری خاطر نشان کرد: طبق مصوبات این جلسه مقرر شد تا با بررسی کریدورهای ترانزیتی، نرخ‌گذاری برای حمل کالا از این مسیرها مشخص شده و مدل بازرگانی آن تکمیل و برای تصویب در جلسات آتی شورا مطرح شود.

به گفته افندی‌زاده، همچنین مقرر شد ارتباط موثر بین شیوه‌های حمل‌ونقلی با ایجاد و حمایت از فعالیت شرکت‌های حمل‌ونقل ترکیبی و ایجاد پیوستگی لازم در زیرساخت‌ها و بالاخص ارتباط ریل و بندر، با اولویت‌دهی به پایانه‌ها و بنادری که در حال حاضر دارای سهم بیشتری از حمل و ترانزیت کالا هستند، انجام گرفته و به تدریج گلوگاه‌های موجود حذف شود.

وی بر اطلاع رسانی مراتب آمادگی بخش‌های حمل‌ونقلی کشور با توجه به تحولات بین المللی و با نگاهی بر دروازه ورود ایران به تجارت جهانی، از طرق مختلف تاکید کرد.

دبیر شورای عالی هماهنگی ترابری با اعلام آمادگی برای برگزاری جلسات شورا به صورت مستمر، از عزم قاطع شورا برای تحول در ترانزیت از مسیر کشور سخن گفت و اظهار امیدواری کرد با نگاه عمل‌گرایی، جایگاه کشور در جذب کالای ترانزیتی احیا و مشکلات این حوزه مرتفع شود.