شناسهٔ خبر: 111631 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

از سوی شرکت راه‌آهن انجام شد؛

توقف سیر تعدادی از واگن‌های مسافری با عمر بالای ۴۸ سال/صدور مجوز سیر مجدد منوط به تعمیرات اساسی است

افتتاح خط تولید جدید واگن سازی شرکت ایریکو با حضور وزیر راه و شهرسازی سیر تعداد اندکی از واگن‌های مسافری با عمر بالای ۴۸ سال به دلیل عدم انجام بازسازی سطح یک و دو متوقف شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مطابق ماده ۲ و ۴ قانون دسترسی آزاد به شبکه ریلی کشور، راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در راستای اجرای وظیفه قانونی حاکمیتی خود به جهت حفظ ایمنی سیر قطارهای مسافری و پیشگیری از بروز سوانح و همچنین حفظ سلامتی و رفاه حال مسافرین سیر تعداد محدودی از واگن‌های مسافری شرکت‌های بخش خصوصی ریلی که عمر آن‌ها بیش از ۴۸ سال بوده و شرکت‌ها اقدام موثری برای انجام بازسازی آنها نکرده‌اند، متوقف کرده است.

همچنین به شرکت‌های مالک این واگن‌ها اعلام شده است که صدور مجوز سیر واگن‌های یاد شده که ۴۸ سال از عمر آن‌ها می‌گذرد، صرفا منوط به انجام تعمیرات اساسی مطابق با دستورالعمل‌های استاندارد مربوط خواهد بود.

شایان ذکر است از سال ۱۳۹۶ علی رغم صدور مجوز موقت سیر این واگن‌ها و تمدید چندین باره آن، به شرکت‌های خصوصی مالک واگن‌های با عمر بالای ۳۰ سال دستورالعمل های استاندارد تعمیرات این دسته از واگن‌ها ابلاغ شده تا نسبت به انجام تعمیرات آن‌ها اقدام کنندو طی این مدت هم تلاش شده است با ارائه تسهیلات به شرکت‌ها نسبت به تسریع این امر اقدام شود اما تلاش‌ها کافی نبوده و این امر به صورت کامل انجام نشده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، این شرکت ضمن تلاش برای ارائه تسهیلات جهت انجام بازسازی واگن‌های مذکور، در زمینه حفظ ایمنی سیر قطارهای مسافری مماشات نخواهد کردو شرکت‌های خصوصی فعال در حوزه حمل و نقل ریلی مسافری را نسبت به انجام تمهیدات لازم جهت حفظ موقعیت شغلی و بکارگیری کارکنان شاغل در این واگن‌ها در مدت زمان انجام بازسازی در سایر بخش‌های آن شرکت موظف می‌داند.