شناسهٔ خبر: 115666 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران اعلام کرد:

ارایه تخفیف ۸۲ درصدی در زمینه صدور پروانه ساختمانی/ عملکرد ۴ برابری دولت سیزدهم در نوسازی بافت‌های فرسوده

محمد آئینی مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: آمار نشان از این دارد که در شهر تهران در ازای هر پلاک تخریبی پنج واحد آپارتمان مسکونی ساخت شده است که این عدد در کل کشور ۳ واحد مسکونی است. بنابراین هم واحدهای ناپایدار نوسازی شده و هم نیاز کشور به تولید مسکن تامین می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد آئینی مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران به مناسبت هفته دولت در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت و گو با اشاره به اینکه بافت‌های فرسوده از ظرفیت بسیار خوبی برای تولید مسکن برخوردارند، عنوان کرد: آمار نشان از این دارد که در شهر تهران در ازای هر پلاک تخریبی پنج واحد آپارتمان مسکونی ساخت شده است که این عدد در کل کشور ۳ واحد مسکونی است. بنابراین هم واحدهای ناپایدار نوسازی شده و هم نیاز کشور به تولید مسکن تامین می‌شود.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با بیان این که بر اساس آمار، چنانچه همه دستگاه‌های مرتبط بسیج شوند، ظرفیت ساخت ۵ میلیون واحد مسکونی وجود دارد، تصریح کرد: خوشبختانه نوسازی بافت‌های فرسوده شهری و روستایی در دولت مردمی سیزدهم مورد توجه قرار گرفت و به عنوان یکی از چهار چالش اصلی بخش مسکن و شهرسازی در سند تحول مردمی به شمار می رود.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به این که سه بسته تشویقی جهت تسریع در نوسازی بافت‌های فرسوده در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: این سه بسته شامل تخفیفات اداری (تخفیف در هزینه‌های پروانه و تراکم ساخت)، کوتاه کردن زمان صدور پروانه ساخت و مجوزهای اداری و انشعابات و نیز اعطای تسهیلات مالی و مشوق‌های شهرسازانه می‌شود.

آئینی ادامه داد: خوشبختانه در زمینه تسهیلات اداری تاکنون شهرداری‌ها همکاری خوبی داشته‌اند و به طور میانگین ۸۲ درصد تخفیف به متقاضیان ارایه شده است. همچنین بر اساس پیگیری‌های انجام شده شهرداری‌ها موظفند زمان صدور پروانه را به یک ماه کاهش دهند.

وی در ادامه درباره تسهیلات مالی ارزان قیمت توضیحاتی ارایه کرد و گفت: همه تسهیلات، تخفیفات و تشویق‌هایی که برای سازندگان در نهضت ملی مسکن در نظر گرفته شده برای فعالان در نوسازی بافت فرسوده هم دیده شده است.

به گفته آئینی در اعطای تسهیلات برای نوسازی بافت‌های فرسوده شرایط چهارگانه مثل داشتن فرم ج سبز و یا سابقه سکونت و سابقه مالکیت و سرپرستی خانوار وجود ندارد، اما همه تشویق‌ها اعم از تخفیف در پروانه ساخت و بیمه و هر موضوع دیگری که در طرح ملی مسکن دیده شده، در نوسازی بافت فرسوده دیده شده است.

وی افزود: همچنین برای اولین بار تسهیلات ویژه‌ای را برای متقاضیان نوسازی مسکن از محل تسهیلات اشتغالزایی تبصره ۱۸ نظر گرفته‌ایم که مبلغ آن در تهران برای هر واحد ۴۵۰ میلیون تومان، در کلانشهرها۴۰۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۳۵۰ میلیون تومان است که ۱۵۰ میلیون تومان از این تسهیلات با سود صفر درصد پرداخت می‌شود. تاکنون از این محل بیش از ۲۷ هزار واحد به بانک مسکن معرفی شده‌اند در مجموع در این مدت بیش از ۶۵ هزار واحد مسکونی در حال ساخت است که در مقایسه با هشت سال گذشته یک عملکرد چهار برابری است.

آئینی در پاسخ به سوالی در خصوص میزان سکونتگاه‌های غیرسمی گفت: بر اساس شاخص‌های شورای عالی معماری و شهرسازی سه گونه بافت ناکارآمد شناسایی شده است، در مجموع بیش از ۱۶۶ هزار هکتار از مساحت شهرها بافت‌های ناکارآمد هستند که حدود ۲۱ میلیون نفر در این بافت‌ها زندگی می کنند. از این میزان بالغ بر ۵۹ هزار هکتار سکونتگاه غیررسمی است که بیش ازهفت میلیون نفر در این نوع سکونت‌گاه ساکن‌اند. همچنین ۷۴ هزار هکتار بافت فرسوده میانی، ۳۲ هزار و ۶۸۶ هزار هکتار بافت تاریخی و ۵۰۰ هکتار بافت فرسوده با پیشینه روستایی در کشور وجود دارد.

آئینی، عدم توزیع متناسب منابع و زیرساخت‌ها در پهنه سرزمینی، گسترش فقر شهری و پدیده مهاجرت، تغییرات اقلیمی و رخدادهای طبیعی (سیل، زلزله، ریزگردها)، نادیده گرفتن گروه‌های کم‌درآمد در طرح‌های توسعه شهری و منطقه‌ای و عدم برنامه‌ریزی مناسب در بخش مسکن بر اساس استطاعت مالی را از جمله مهم‌ترین عوامل شکل‌گیری سکونت‌گاه‌های غیررسمی برشمرد.