شناسهٔ خبر: 116935 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد؛

جزئیات تامین اتوبوس در پایانه‌های مرزی برای بازگشت زوار اربعین

داریوش امانی معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: با پیش‌بینی تمهیدات لازم در پایانه‌ها جهت بازگرداندن زائران اربعین حسینی، هم اکنون ۷۰۰ دستگاه اتوبوس در پایانه‌برکت در مجاورت پایانه‌ مرزی مهران آماده انتقال و جابه‌جایی زوار است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، داریوش امانی، معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، گفت: از ابتدای طرح جابه جایی زائران اربعین تا ۲۴ شهریور ماه در مجموع ۴۹ هزار و ۲۰۰ سرویس برای رفت و برگشت زائران اختصاص یافته و یک میلیون و ۱۰۴ هزار نفر زائر جابه‌جا شده اند.

وی با بیان این‌که از تعداد زائران انتقال یافته از مبادی داخل کشور به مرزهای شش گانه اربعین ۴۶۷ هزار نفر از طریق مرز مهران در بازه زمانی یک تا ۲۴ شهریور ماه به عتبات‌عالیات مشرف شده اند، عنوان کرد: بر این اساس ۶۱ درصد از زائرانی که با وسایل حمل و نقل عمومی از طریق مرزهای زمینی مشرف شده‌اند، از مرز مهران مراجعت کرده‌اند و مرزهای شلمچه و چذابه به ترتیب ۳۲.۵ و ۳.۵ درصد سهم داشته اند، همچنین سهم مرز خسروی از این جابه‌جایی ۲.۹ درصد بوده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این‌که از اول تا ۲۴ شهریور ماه ۷۶۵ هزار زائر اربعین از طریق حمل و نقل عمومی در قالب ۳۵ هزار سرویس اعم از اتوبوس، مینی‌بوس و سواری‌کرایه به مرزها منتقل شده اند، خاطرنشان کرد: سهم اتوبوس، مینی‌بوس و سواری کرایه از انتقال این تعداد زائر به ترتیب ۹۲.۱، ۵/۵ و ۲.۴ درصد و این سهم در سرویس های ارائه شده به ترتیب معادل ۷۵.۴، ۸.۶ و ۱۶.۱ درصد است.

امانی با اشاره به آمار انتقال زائران از مرزهای خروجی اربعین در بازه زمانی هفت تا ۲۴ شهریورماه گفت: از تعداد زائرانی که پس از خاتمه زیارت در کشور عراق و مراجعت به پایانه‌های مرزی به مقاصد داخل کشور جابه‌جا شده‌اند، ۲۵۲ هزار نفر از مرز مهران بازگشته‌اند که از این حیث، مرز مهران در بین سایر مرزها سهم ۷۴.۲ درصدی داشته است و مرزهای شلمچه با ۲۳.۴ درصد، چذابه با ۱.۷ درصد و خسروی با پنج درصد در بازگشت زائران سهیم بوده‌اند.

وی با بیان این‌مطلب که از هفت تا ۲۴ شهریور ماه تعداد ۳۳۹ هزار زائر اربعین حسینی از طریق حمل و نقل عمومی طی ۱۴ هزار و ۲۰۰ سرویس اعم از اتوبوس، مینی‌بوس و سواری‌کرایه از مرزهای شش‌گانه اربعین منتقل شده‌اند، اظهار کرد: سهم اتوبوس، مینی‌بوس و سواری کرایه از انتقال این تعداد زائر به ترتیب ۹۶.۴، پنج و ۳.۱ درصد است و این سهم در سرویس‌های ارائه شده به ترتیب برابر ۷۳.۷، ۱.۴ و ۲۴.۹ درصد است.

معاون وزیر راه و شهرسازی ابراز از امیدواری کرد: با مدیریت مناسب سفر توسط زائران عزیز، همراهی شرکت‌ها، مالکان و رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی مسافری و با بسیج تمامی امکانات، نیروها و ظرفیت‌ها و تعامل دستگاه‌های مربوطه، زوار حضرت اباعبدا...الحسین(ع) با ایمنی و سلامت کامل و در اسرع وقت به مقاصد خود بازگردند.

امانی با اشاره به پیش‌بینی سامانه پیامکی ۲۰۰۰۱۴۱ در اربعین امسال برای تامین ناوگان مورد نیاز زائران در سفرهای بازگشت، گفت: زائران پس از خاتمه زیارت در خاک عراق و قصد حرکت به سمت مرز، نام مرز مورد نظر خود را که مقرر است از طریق آن به کشور بازگردند، به سامانه پیامکی ۲۰۰۰۱۴۱ ارسال کنند تا زمان ورود به مرز با پیش‌بینی لازم، امکانات و ناوگان لازم فراهم شود و زوار عزیز در کمترین زمان به مقاصد خود عزیمت کنند.

به گزارش سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، رئیس این سازمان خاطرنشان کرد: زوار عزیز می‌توانند شکایات، انتقادات و نقطه‌نظرات خود را از طریق سامانه تلفنی ۱۴۱، سایت ۱۴۱ و سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۴۱ انعکاس دهند.