شناسهٔ خبر: 117883 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی مطرح کرد؛

ضرورت ارتقای جایگاه سازمان بنادر و بخش دریایی کشور در برنامه‌ریزی کلان اقتصادی

علی‌اکبر صفایی مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر موضوع اقتصاد دریامحور در تدوین و ابلاغ سیاست‌های توسعه‌ای کشور در برنامه هفتم و همچنین توجه ویژه رئیس جمهوری به اقتصاد دریاپایه، تصریح کرد: با اقتضائات به وجود آمده و ضرورت توسعه دریامحور در برنامه‌ریزی اقتصاد کلان، ارتقای جایگاه سازمان بنادر و دریانوردی و بخش دریایی کشور در برنامه‌ریزی اقتصادی کلان ضرورت دارد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علی‌اکبر صفایی معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در نشست مدیران معاونت برنامه‌ریزی، توسعه مدیریت و منابع این سازمان با بیان اینکه سازمان بنادر بنادر برای پروژه‌های ملی، منطقه‌ای و مردمی برنامه دارد، گفت: تمهیدات لازم برای توسعه عمرانی و تجهیزاتی سواحل، بنادر و پسکرانه‌های بندری و دریایی کشور اندیشیده شده است و این سازمان برای پروژه‌های مردمی و رونق اشتغال مردم ساحل نشین برنامه ویژه دارد.

وی جذب نیروی انسانی متخصص دریایی مورد نیاز ارگان‌های دریایی را یکی از مهم­ترین برنامه‌های توسعه‌ای کشور در حوز دریایی برشمرد و افزود: تلاش شده تا با فراهم آوردن ساز و کار لازم، زمینه جذب و تامین نیروهای مورد نیاز بخش‌های مختلف بندری و  دریایی از میان دانشگاهای دریایی و دریانوردی کشور میسر شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی توسعه ناوگان و ارتقای ظرفیت تجاری در بنادر شمال و جنوب کشور را یکی دیگر از برنامه­‌های توسعه‌­ای این سازمان در دولت سیزدهم عنوان کرد و گفت: بر اساس سیاست­های راهبردی کشور، توسعه ناوگان دریایی در شمال و جنوب ایران با جدییت در دست پیگیری و اجراست. به ویژه برای تسهیل ترانزیت و تجارت دریایی در دریای خزر و با توجه به شرایط منطقه، درصد هستیم تا ضمن جبران کمبود شناور تجاری در خزر، کشتیرانی رو رو را در این دریا فعال کنیم.

صفایی ساخت و ایجاد بنادر کوچک موثر بر اقتصاد و معیشت مردم محلی را یکی دیگر از اولویت‌های دولت مردمی در جنوب ایران برشمرد و افزود: بر اساس برنامه­ریزی صورت گرفته، موضوع بنادر کوچک موثر بر شهر و استان همجوار، در دست جانمایی، انجام مطالعات و ساخت است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر انضباط مالی و دقت مدیران و روسای ادارات برنامه ریزی و توسعه منابع بر انجام درست فرایندهای کاری و سلامت ادرای، یادآور شد: حسابرسی داخلی باید به سرعت و پیش از حسابرسی بیرونی فعال باشد تا بتوانیم خود را پیش از دیگران حسابرسی کنیم.

صفایی همچنین از در دست بهره­برداری بودن نرم­افزار جامع صدور حساب در بنادر خبر داد و تاکید کرد: با بهره­گیری از نرم افزار صدور حساب، فرایند وصول مطالبات با دقت بیشتری پیگیری می‌شود و از متورم شدن مطالبات سازمان جلوگیری خواهد کرد.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع بنادر باید مجهز به تحلیل درآمد – هزینه باشد، گفت: معاون برنامه ریزی، توسعه مدیریت و منابع باید در اسرع وقت و بر اساس آینده­نگری، طرحی را برای توسعه معیشتی و ماندگاری کارکنان در بنادر جنوبی ارائه کند.