شناسهٔ خبر: 118050 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام‌کرد؛

۵۰ درصد تردد زائران اربعین از پایانه مرزی مهران/ جابجایی۹۱ درصدی زوار به صورت زمینی

جلسه افندی رئیس کمیته حمل و نقل سوخت اربعین حسینی (ع) با اعلام اینکه۵۰ درصد تردد زوار از پایانه مرزی مهران ثبت شده، گفت: ۹۱ درصد جابه‌جایی زوار به عراق به صورت زمینی انجام شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، آیین تجلیل از خادمین اربعین وزارت راه و شهرسازی امروز سه‌شنبه با حضور رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی و معاونان وزیر راه و شهرسازی  در بخش حمل ‌و نقل زمینی، هوایی و ریلی در محل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران برگزار شد.

شهریار افندی‌زاده معاون وزیر راه و شهرسازی  و رئیس کمیته حمل و نقل سوخت اربعین حسینی (ع)  در این مراسم گفت: بنابر دستور وزیر راه و شهرسازی و ستاد مرکزی اربعین از اردیبهشت ۱۴۰۱ ستاد اربعین در وزارت متبوع تشکیل شد.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی در این مراسم گفت:  با افزایش زمان طرح اربعین امسال که از ۱۱ تا ۳۱ شهریورماه آغاز شد و طبق برآورد انجام شده  ۳.۵ میلیون زائر در طرح بزرگ اربعین فقط در بخش جاده‌ای جابجا شد.

وی با اعلام اینکه در ایام اربعین ۶پایانه‌ در کشور فعال بودند، گفت: در غرب کشور مرزهای مهران، شلمچه، چزابه، خسروی ،باشماق، و مرز ریمدان در شرق کشور برای مسافران خارجی فعال بود.

افندی‌زاده با اعلام اینکه عملیات اربعین از طریق سه بخش حمل و نقل هوایی و ریلی و جاده ای انجام شد، افزود: ۱۸ فرودگاه کشور میزبان زوار اربعین بودند.

معاون وزیر با مقایسه آمار امسال و سال ۹۸ بیان کرد: در سال ۹۸ حدود ۳ میلیون زائر اعزام شده اند  و در سال ۱۴۰۱ حدود ۳.۵ میلیون زائر ثبت شده است که سهم حمل و نقل و جاده ای ۹۱ درصد،  ۵ درصد حمل ونقل ریلی و ۴ درصد حمل و نقل هوایی بود.

وی با اشاره میزان جابجایی  ۷ میلیون زائر در مدت سه هفته خاطر نشان کرد: این حجم از جابجایی نقطه عطفی در این ایام بود.

افندی زاده  با اعلام اینکه پایانه مهران و ایلام بیشترین تردد را داشته است، گفت: ۵۰ درصد تردد زائران از پایانه مهران و بعد از آن شلمچه با ۲۹درصد انجام شده است که این دو پایانه ۸۰ درصد جابجایی زوار را انجام دادند.

افندی زاده اعلام کرد در سه بخش ریلی هوایی و جاده ای قرارگاه مرکزی ایجاد و درایام اربعین خدمات شبانه روزی به زائران ارائه شد.

وی افزود: در سه استان ایلام، کرمانشاه و خوزستان و همچنین سیستان و بلوچستان در مجموع در ۱۱محور ۱۳۰۴کیلومتر راهسازی و بهسازی انجام شد تا موج ترافیک در این محورها کمتر شود.

معاون وزیر با اشاره ۴ بانده کردن محور ایلام گفت: این امر موجب شد که وضعیت تردد بهتری داشته و مشکل ترافیکی کمتری داشته باشیم.

وی با اشاره به ظرفیت راه ها و ایمنی جاده ها افزود: ۶۵ درصد حمل و نقل جاده‌ای در ایام اربعین با خودروی شخصی انجام شد.

افندی زاده گفت: ۸هزار دستگاه اتوبوس از طریق سازمان راهداری  و حمل و نقل جاده ای در اختیار عملیات اربعین قرار گرفت و مجموع سرویس های رفت و برگشت ۷۱هزار ششصد سرویس در این مدت گزارش شد.

به گفته افندی زاده پایانه های مرزی با دستور وزیر راه و شهرسازی ارتقا یافتند و حدود ۱۲۰۰ میلیارد برای این امر هزینه شد چرا که بحث زیر ساخت در حوزه حمل و نقل و ایمنی بسیار مهم و حائز اهمیت بود.

معاون وزیر لغو پروازهای چارتری به عراق و کنترل قیمت بلیت پروازها  را به دستور وزیر راه و شهرسازی از اقدامات مهم  این ایام برشمرد و گفت: در این ایام قیمت مسیر هوایی به عراق به صورت رفت و برگشت ۶ میلیون تومان اعلام شد.

افندی زاده با اشاره به فعالیت حوزه هوایی  و حجم بالای اعزام زائر در مدت دو هفته گفت:  از ۱۲ شهریور تا ۳۰ شهریور، ۲۴۳۱ پرواز از ۱۸ فرودگاه کشور انجام گرفت و بیش از صدهزار نفر را جابجا کردند.

 وی کنترل قیمت بلیت هواپیما را از نکات مثبت برشمرد و بیان کرد: در ایام اربعین فروش چارتری نداشتیم.

معاون وزیر در پایان  ضمن تقدیر از برگزارکنندگان مراسم تجلیل از خادمان اربعین گفت: امسال در حوزه حمل‌ونقل کار بزرگی با کمترین اشتباهات انجام شد که  می تواند سرمشق برای سال‌های آینده باشد.