شناسهٔ خبر: 118533 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

طی ۶ ماهه سال ۱۴۰۱؛

حمل و نقل ریلی در بندر شهید رجایی به مرز ۳ میلیون تن رسید

حمل و نقل مستمر کالاهای اساسی از مبدأ بندر شهید رجایی استان هرمزگان معاون امور بندری و اقتصادی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان میزان تخلیه و بارگیری کالا از طریق حمل و نقل ریلی در بندر شهید رجایی طی ۶ ماهه امسال را بیش از ۲ میلیون و ۸۳۲ هزار تن اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، منصور خرمشکوه معاون امور بندری و اقتصادی بنادر و دریانوردی هرمزگان در تشریح عملکرد ریلی بندر شهید رجایی در شش ماهه سال جاری گفت: طی این مدت ۲ میلیون و ۸۳۲ هزار و ۹۵۸ تن کالا از طریق حمل ریلی در بندر شهید رجایی تخلیه و بارگیری شده است.

وی ادامه داد: از این میزان جابه‌جایی، ۲ میلیون و ۲۵۱ هزار و ۲۲۶ تن کالا در بندر شهید رجایی به عنوان بزرگترین بندر بازرگانی ایران تخلیه شد.

به گفته معاون امور بندری و اقتصادی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، از ۲ میلیون و ۸۳۲ هزار و ۹۵۸ تن حمل و نقل ریلی از ابتدای سال جاری تا پایان شهریور نیز ۵۸۱ هزار و ۷۳۲ تن از این بندر بارگیری شده است.

خرمشکوه میزان جابه‌جایی کالای اساسی از طریق خطوط ریلی در سال جاری را نیز ۲۴۳هزار و ۶۸۶ تن اعلام کرد که عمده‌ترین این کالاها شامل ذرت، روغن‌ خوراکی، برنج، گندم و جو برنج بوده که از طریق شبکه ریلی از مبدا بندر شهید رجایی به سراسر کشور حمل شده است.

یادآوری می‌شود، در سال گذشته از هفت میلیون تن کالای جابه‌جا شده از طریق حمل ریلی، حدود ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تن مربوط به صادرات و حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن نیز کالا از طریق حمل ریلی وارد این بندر شد.

به گزارش اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، در حال حاضر ۱۲ محوطه اختصاصی ریلی در بندر شهید رجایی فعال است. این بندر به دلیل واقع شدن در کریدور شمال - جنوب یکی از نقاط محوری و مسیری مطمئن برای ترانزیت کالا از طریق ناوگان ریلی به کشورهای همسایه قلمداد می‌شود.