شناسهٔ خبر: 118901 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد

مذاکره با روسیه برای تکمیل هرچه سریع‌تر راه‌آهن رشت- آستارا

ببینید | نشست معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی با همتای روسی خود درباره راه آهن رشت-آستارا معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی در نشست مشترک با همتای روسی خود از طریق ویدئو کنفرانس جهت تکمیل هرچه سریع‌تر راه‌آهن رشت- آستارا به عنوان حلقه مفقوده ریلی کریدور شمال- جنوب بحث و گفت‌وگو کرد.

شهریار افندی‌زاده معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، درباره نشست مجازی خود با معاون وزیر حمل‌ونقل فدراسیون روسیه اظهار کرد: با تکمیل مسیر راه آهن آستارا- رشت در کریدور شمال - جنوب در کشور می‌توان آستارا را به یکی از هاب‌های اصلی لجستیک کشور تبدیل کرد.

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: همچنین با توجه به اینکه راه‌آهن بندر کاسپین - رشت در حال احداث است می‌توان هاب رشت را نیز به عنوان مرکز لجستیکی دیگری تعریف کرد و به این ترتیب کالاهای کشور روسیه و آذربایجان از دو طریق ریلی و دریایی جهت ترانزیت به کشور ایران وارد شده و سپس به آب‌های آزاد جنوب ایران برای ارسال به هند و چین انتقال یابند.

وی ادامه داد: کشور ایران جهت احداث خط راه آهن رشت– آستارا مبنای عرض استاندارد خط یعنی خط ۱۴۳۵ میلیمتر را ملاک عمل قرار داده و از دو جبهه کاری ابتدا و انتهای مسیر ۱۶۲ کیلومتری فوق، مقدمات شروع عملیات اجرایی را در دستور کار قرار داده است.

افندی‌زاده تاکید کرد: سرعت در عملیات اجرایی این خط دارای اهمیت بسیار زیادی برای کشور جهموری اسلامی ایران است و در صورتی که کشور روسیه قصد مشارکت در ساخت این خط داشته باشد باید هرچه سریع‌تر تمایل خود را به صورت یک برنامه عملیاتی نشان دهد.

گفتنی است در انتهای جلسه در مورد مسایل فنی و مهندسی خط از سوی دور کشور مذاکراتی انجام شد و معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی در جمع‌بندی مطالب بار دیگر به اهمیت تکمیل این خط در اسرع وقت اذعان داشت و از طرف روسی خواست تا چگونگی و نحوه سرمایه‌گذاری آن کشور را به ایران اعلام کند.

در این جلسه نمایندگان شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور نیز شرکت داشتند.