شناسهٔ خبر: 119356 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راه و شهرسازی فارس اعلام کرد؛

ساخت ۴۰۰۶۴ واحد مسکونی از طرح نهضت ملی مسکن آغاز شد

ساخت ۴۰۰۶۴ واحد مسکونی از طرح نهضت ملی مسکن آغاز شد مدیر کل راه و شهرسازی فارس گفت: در کلانشهر شیراز و شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر، عملیان اجرایی ۱۵ هزار واحد آغاز شده است و برای شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر هم امروز عملیات اجرایی ساخت بیش از ۴۰ هزار واحد مسکونی به زمین می‌خورد و عملیات اجرایی آنها آغاز می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ، ( فارس)  طالبان، مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس اظهار داشت: در  اراضی کمیل آباد شیراز که متعلق به ارتش است ۱۸ هزار واحد ساخته می‌شود که ۱۰ هزار واحد برای کارکنان ارتش است و ۸ هزار واحد هم در اختیار طرح نهضت ملی مسکن قرار می‌گیرد.

مدیر کل راه و شهرسازی فارس ادامه داد: توافقات دیگری از سفر قبلی وزیر راه و شهرسازی انجام شده که ٢٧٠ هکتار در مرودشت، ٢٠٠ هکتار در جهرم، ١٥ هکتار استهبان، ٦٢٠ هکتار در شیراز، ١٨ هکتار بیضا و ٥٠ هکتار از اراضی نی‌ریز برای ساخت مسکن نهضت ملی پیش بینی شده که امروز در شورای توسعه و برنامه ریزی فارس مصوب خواهد شد.

طالبان خاطرنشان کرد: اعتبار اولیه ساخت این واحدها به میزان ۴۰ میلیون واریز شده است. همچنین عملیات اجرایی ساخت نهضت ملی مسکن در ۱۸ شهر از جمله آباده، نی‌ریز، فسا و... نیز به دستور وزیر راه و شهرسازی امروز آغاز می‌شود.

وی گفت: ساخت حدود ٤ هزار واحد به صورت یک طبقه در فارس تعریف شده که در شورای مسکن این مهم تصویب و مقرر شده در شهرهای صغاد، بهمن، ایزدخواست، سورمق، دژکرد، صفاشهر، قادر آباد، حسامی. بوانات، حسن آباد، آباده طشک و اخیرا هم نی‌ریز ساخته شوند. همچنین ساخت برخی واحدها به صورت دو طبقه پیش‌بینی شده که بین یک‌سال و نیم تا ۲ سال به اتمام می‌رسند و پروژه‌های ۵ طبقه به بالا نیز ۳۶ ماهه تکمیل می‌شود.

مدیرکل راه و شهرسازی فارس بیان کرد: در کل استان حدود ۱۴۰ هزار واحد باید بسازیم که ۱۵ هزار واحد از قبل اغاز و امروز ۴۰ هزار واحد آغاز می‌شود.

طالبان همچنین با تصریح بر اینکه در کلانشهر شیراز باید ۷۵ هزار واحد ساخته شود، افزود: در خصوص بُمو هنوز بحث مشکلات زیست‌محیطی حاکم است اما روند قانونی در حال طی شدن است. همچنین در خصوص بافت فرسوده  دو بحث نوسازی و دیگری طرح نهضت ملی مطرح است؛ یکی اینکه در طرح نهضت ملی  قیمت زمین توسط دولت صفر است و دیگری اینکه در بافت فرسوده اراضی نداریم و از آنجا که اساسا نهضت ملی قیمت زمین صفر است و هدف‌ها جدا می‌شود.
وی عنوان کرد: تا جایی که امکان داشته اداره کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی فارس در ساخت واحدها به ما کمک کرده  و تر کنار آن از ظرفیت بنیاد تعاون سپاه فجر فارس استفاده کرده‌ایم.

طالبان خاطرنشان کرد: در حوزه راههای اصلی و بزرگراهی در سال ٩٦، ١٤١ کیلومتر، در سال ٩٧ حدود ٧٨ کیلومتر، در سال ٩٨، ١١٠ کیلومتر، در سال ٩٩، ٩٢ کیلومتر و در سال١٤٠٠ هم یکصد کیلومتر راه ساخته‌ایم و در تلاشیم که تا پایان امسال این آمار به ۲۰۶ کیلومتر برسد.
وی عنوان کرد: در واقع طی ۵ سال گذشته ١٠٤.٢ کیلومتر به طور میانگین، بزرگراه و راه اصلی ساخته‌ایم.
مدیرکل راه و شهرسازی فارس با بیان اینکه در حال حاضر حدود ١٤ پروژه در این حوزه در دست اقدام داریم، بزرگراه شیراز به فسا، جهرم به لار، شیراز به جهرم، محور قدیم فسا به داراب، زرقان به قلات خان و زنیان، زرین دشت به دولت آباد، کازرون به حاجی آباد و دالین به نورآباد را از جمله آنها ذکر و خاطرنشان کرد که تا پایان امسال به بهره برداری می‌رسند.