شناسهٔ خبر: 119451 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان خبر داد؛

آغاز فعالیت‌های مشترک بندری ایران و قزاقستان در بندر شهیدرجایی/ اجرای آزمایشی ترانزیت ریلی- دریایی بین تهران و آلماتی در گام نخست

حسین عباس‌نژاد مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اعلام آغاز فعالیت‌های بندری مشترک ایران و قزاقستان در بندر شهید رجایی، از اجرای آزمایشی ترانزیت دریایی- ریلی بین دو کشور تا آغاز سال نو میلادی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، حسین عباس‌نژاد، مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان، با اشاره به بازدید معاون نخست‌وزیر قزاقستان از بندر شهید رجایی، گفت: پس از شرایط پیش آمده برای روسیه و اوکراین یکی از موضوعات مهم و مورد توجه در بخش ترانزیت برای کشورهای حوزه CIS و آسیای میانه، استفاده از کریدور شمال- جنوب و جایگاه ویژه ایران برای صادرات و واردات کالا است.

وی ادامه داد: قزاقستان یکی از کشورهایی است که به صورت جدی این موضوع را دنبال می‌کند و معاون نخست وزیر قزاقستان در بازدید اخیر خود از بندر شهید رجایی برای فعالیت ترانزیتی در این بندر اعلام آمادگی کرد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با تاکید بر اینکه کشور ما با توجه به شرایط ویژه‌ای که دارد باید حجم مبادلات کالا در حوزه ترانزیت را افزایش دهد، عنوان کرد: فعالیت‌های سرمایه‌ای مشترک به منظور توسعه ترانزیت با سرمایه‌گذاری خارجی یکی از مواردی است که در دستور کار قرار دارد.

عباس‌نژاد به درخواست معاون نخست وزیر قزاقستان برای فعالیت‌های پشتیبانی اعم از نگهداری، انبارداری، آماده‌سازی، صادرات، واردات و...، در این بندر اشاره کرد و گفت: قزاقستان علاقمند است فعالیت‌های ترانزیتی خود را در بخش کانتینرهای یخچالی شامل گوشت و سایر محصولات دامی، غلات و آرد و سایر کالاهای فله از طریق بندرعباس مدنظر قرار دهد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات بسیار مهم برای کشورهای حوزه CIS استفاده از ریل است تا بتوانند کالا را از شمال به جنوب ایران منتقل کنند و از آنجا به کشورهای جنوبی صادرات داشته باشند.

تشکیل کمیته فنی و کارگروه مشترک

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از تشکیل کمیته فنی بین دو کشور طی دو ماه آینده خبر داد و اظهار کرد: در این کمیته، سازوکار و نیازمندی‌ها به منظور تحقق این سرمایه‌گذاری مشترک در دستور کار قرار خواهد گرفت و بحث استفاده از ریل در حوزه کانتینر به منظور انتقال بار از شمال ایران به بندر شهید رجایی مدنظر قرار دارد.

عباس‌نژاد افزود: همچنین تشکیل کارگروه مشترک به منظور بررسی استفاده از ریل به منظور انتقال کانتینر از شمال به جنوب ایران در دستور کار قرار گرفت و تصمیم بر این شد تا در گام نخست به صورت آزمایشی و محدود شاهد جابه‌جایی کانتینر در این مسیر باشیم و در صورت نتیجه بخش بودن، اقدامات بعدی را انجام دهیم.

حضور نخست وزیر قزاقستان در ایران

وی به ارتباط نزدیک ایران و قزاقستان در حوزه اقتصادی اشاره و بیان کرد: نخست وزیر قزاقستان همزمان با آغاز سال نو میلادی به ایران می‌آید و مسئولان این کشور علاقمند هستند، همزمان با این حضور شاهد آغاز فعالیت مشترک اقتصادی ایران و قزاقستان در بندر شهید رجایی باشند.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با بیان اینکه قزاقستان در خشکی محصور است و به دریا دسترسی ندارد، خاطرنشان کرد: ایران یک مسیر مناسب انتقال کالا برای قزاقستان، کشورهای حوزه CIS و آسیای میانه است که با کمترین هزینه و بیشترین سرعت جهت صادرات و واردات در کریدور شمال جنوب همراه خواهد بود.