شناسهٔ خبر: 119966 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

عملکرد حمل‌ونقل ریلی در ۷ ماهه سال جاری نشان می‌دهد؛

افزایش ۵۵ درصدی جابجایی مسافران با قطار

قطار- راه‌آهن تهران تعداد مسافر جابه‌جا شده توسط بخش ریلی در هفت ماهه سال‌جاری به ۱۷  میلیون نفر رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با رشد ۵۵ درصدی همراه شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مرور روند ۱۰ ساله جابجایی مسافر حاکی از آن است که بیشترین میزان جابجایی مسافر در هفت ماهه سال ۱۳۹۸ و به میزان ۷/۱۶ میلیون نفر ثبت شده است.

بر اساس آمارهای معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی، تعداد مسافر جابه‌جا شده توسط بخش ریلی در هفت ماهه سال‌ گذشته ۱۱ میلیون نفر بوده و این تعداد در سال جاری به ۱۷  میلیون نفر رسیده‌است.

به این ترتیب تعداد جابجایی مسافران در سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۵۵ درصد افزایش یافته است.

از سوی دیگر مقایسه عملکرد ۷ ماهه سال جاری با مدت مشابه سال ۱۳۹۸، افزایش دو درصدی را نشان می‌دهد.

پیش از این نیز سید میعاد صالحی مدیر عامل شرکت راه‌آهن ایران از شکسته شدن رکورد جابجایی ۱۰ ساله مسافر با قطار طی ۴ ماهه اول امسال خبر داده بود.

حمل‌ونقل ریلی به عنوان یک روش ایمن و به صرفه اقتصادی در اولویت جابجایی بار و مسافر قرار دارد اما معاون وزیر بارها از عقب ماندگی‌های صنعت ریلی، کمبود لکوموتیو و نیاز به نوسازی و بهسازی این حوزه خبر داده و از عزم دولت سیزدهم برای تقویت راه‌آهن کشور سخن گفته بود.

در همین راستا نیز طی یک سال گذشته شاهد افتتاح و بهره‌برداری پروژه‌های راه‌آهن و اتصال استان‌های مختلف به شبکه ریلی کشور بودیم که از جمله آن‌ها می‌توان به قطار مسافری سمنان- دامغان- شاهرود به مقصد مشهد و راه‌آهن خاش- زاهدان اشاره کرد.

همچنین طی این مدت ظرفیت بسیاری از خطوط ریلی افزایش یافت که موجب افزایش جابجایی مسافران ریلی شد.

از سوی دیگر رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی، از دریافت مجوز ۲۰ میلیارد دلاری برای نوسازی حمل‌ونقل کشور و انجام مذاکراتی برای واردات لکوموتیو به کشور خبر داده که می‌تواند تحول بخش همه شقوق حمل‌ونقل از جمله حمل‌ونقل ریلی باشد.