شناسهٔ خبر: 120282 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان جنوبی خبر داد:

احداث راه 52 روستای خراسان جنوبی با اعتباری بالغ بر 195 میلیارد تومان

راه روستایی خراسان جنوبی.jpg مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان جنوبی از اجرای احداث راه 52 روستای استان با اعتبار 195 میلیارد و 400 میلیون تومان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در خراسان جنوبی، اسدالله جلال‌زاده، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر راه 52 روستای استان با اعتبار 195 میلیارد و 400 میلیون تومان در دست اجراست که از این تعداد، راه 16 روستای استان به طول 45 کیلومتر و با اعتبار 135 میلیارد تومان تا دهه فجر به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه اعتبار احداث راه‌های روستایی تنها از محل اعتبارات استانی انجام می‌شود، افزود: با توجه به اینکه این اعتبارات ردیف ملی ندارد، اختصاص اعتبارات بیشتر در شورای برنامه‌ریزی شهرستان‌ها می‌تواند در این زمینه گره‌گشا باشد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی با بیان اینکه براساس برنامه ششم توسعه باید روستاهای بالای 20 خانوار استان از نعمت راه آسفالته برخوردار شوند، بیان کرد: در صورت تخصیص اعتبارات مورد نیاز با هدفگذاری انجام گرفته تا پایان سال ۱۴۰۵ تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان از نعمت راه آسفالت برخوردار می‌شوند.

جلال‌زاده عنوان کرد: در سفر استانی دولت سیزدهم به خراسان جنوبی ۶۰۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای احداث راه‌های روستایی تصویب شد که از این مقدار ۴۰۰۰ میلیارد ریال توسط سازمان برنامه و بودجه کشور و ۲۰۰۰ میلیارد ریال قیر توسط وزارت راه و شهرسازی تا سال ۱۴۰۳ مصوب شده است.

وی افزود: تاکنون از اعتبارات مصوبات سفر در موضوع احداث و توسعه راه های روستایی ، مبلغ ۹۰۰ میلیارد ریال به این اداره‌ کل ابلاغ شده یعنی ۱۵ درصد اعتبارات مصوب سفر رئیس جمهور به حوزه راه‌های استان تزریق شده است.

جلال‌زاده ادامه داد: از محل این اعتبارات ساخت و تکمیل 42 محور روستایی استان به طول 395 کیلومتر در دستور کار قرار گرفت.

وی تکمیل پروژه‌های نیمه تمام از محل اعتبارات سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی را اولویت این اداره کل عنوان کرد و افزود: از محل اعتبارات سفر رئیس جمهور و سایر منابع راه 22 روستای استان به طول 66 کیلومتر با اعتبار 2000 میلیارد ریال احداث شده است.

وی با اشاره به وجود 918 روستای بالای 20 خانوار در خراسان جنوبی، گفت: از این تعداد 846 روستا از نعمت راه آسفالته برخودارهستند و 73 روستای فاقد راه آسفالته هستند که این تعداد راه 48 روستا در دست اجراست.

وی خاطرنشان کرد: طول کل راه‌های خراسان جنوبی 17 هزار و 500 کیلومتر است که از این مقدار 11 هزار و 500 کیلومتر راه روستایی است یعنی 65درصد طول کل راه‌های استان را راه‌های روستایی تشکیل می‌دهد.

جلال‌زاده با اشاره به اینکه طول راه‌های روستایی آسفالت استان 5952 کیلومتر با میانگین شاخص طولی 51.76 درصد است ، بیان کرد:  میانگین شاخص طولی آسفالته کشور ۵۵ درصد است که از نظر طولی از میانگین شاخص کشوری عقب هستیم.

جلال‌زاده تصریح کرد: در صورت آسفالت کل ۴50 کیلومتر راه روستایی خاکی استان، شاخص طولی به ۵۵ درصد یعنی به شاخص میانگین کشوری می‌رسیم.

وی ایجاد راه دسترسی مناسب به روستاها را موجب توسعه بیش از پیش دانست و گفت: راه‌های روستایی به عنوان قسمتی از توسعه روستایی، یکی از فعالیت‌ها اداره‌ کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای را تشکیل می‌دهد که شامل؛ حفظ و نگهداری راه‌های روستایی اعم از ترمیم و لکه‌گیری آسفالت، خط‌کشی راه‌های آسفالت، نصب علائم، شانه‌سازی و پاک‌سازی حریم راه‌های روستایی است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی مهمترین مشکل در زمینه احداث و تسریع در روند اجرای راه‌های روستایی خراسان جنوبی را کمبود اعتبار دانست و تصریح کرد: در زمینه احداث راه‌های روستایی ردیف اعتباری ملی نداریم و اعتبارات استانی هم محدود است، فرمانداران بیشترین همراهی را در زمینه اختصاص اعتبار برای احداث راه‌های روستایی دارند با این حال سرانه اعتبارات شهرستانی بسیار پایین است.

جلال‌زاده با بیان اینکه احداث هر کیلومتر راه روستایی به عرض ۶ متر حدود چهار میلیارد تومان هزینه دارد، عنوان کرد: هزینه ساخت راه بسیار بالاست و با اعتبارات محدود استانی نمی‌توان تحول جدی در این بخش ایجاد کرد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی در خصوص اختصاص قیر سهمیه ای برای راه‌های روستایی خراسان جنوبی هم گفت: در صورتی که با اعتبارات استانی زیرسازی طرح‌ها به اتمام و به مرحله آسفالت برسد، می‌توان از این سهمیه قیر استفاده کرد.

جلال‌زاده بیان کرد: در سال جاری تاکنون برای احداث راه‌های روستایی 600 میلیارد ریال قیر دریافت کردیم و در مراحل بعدی هم امکان جذب قیر سهمیه ای را داریم.

وی با اشاره به اعتبارات محدود و بالا بودن هزینه های اجرای راه های روستایی، مدنظر قراردادن مطالبات پیمانکاران را نیز امری ضروری دانست که باید در سال‌های آتی پرداخت شود.

جلال‌زاده عنوان کرد: برای دور دوم سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی هم 76 هزار میلیارد ریال پروژه و طرح ارائه داده‌ایم که اگر این اعتبارات اختصاص یابد تمام روستاهای بالای 20 خانوار استان از نعمت راه آسفالته برخوردار خواهند شد.