شناسهٔ خبر: 125237 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح زرد برای دو سامانه اعلام کرد؛

تداوم فعالیت سامانه بارشی و لغزندگی جاده‌ها در برخی استان‌ها/احتمال افت فشار گاز و قطعی برق

جاده بارانی سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار سطح زرد از ادامه فعالیت سامانه بارشی خبر داد که موجب لغزندگی جاده‌ها، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل، احتمال آبگرفتگی معابر و جاری شدن روان‌آب در مسیل‌ها خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، بر اساس اطلاعیه سازمان هواشناسی کشور فعالیت سامانه بارشی از امروز چهارشنبه تا روز شنبه هفته آینده موجب بارش باران، در نواحی گرمسیر گاهی رعدوبرق همراه با وزش باد موقتی، رخداد مه، در ارتفاعات و مناطق سردسیر بارش برف در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، هرمزگان، فارس، کرمان، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان می‌شود.

اثر مخاطره این سامانه کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل، احتمال آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب در مسیل‌ها، احتمال خسارت به صنعت کشاورزی و احتمال افت فشار گاز و قطعی برق اعلام شده است.

احتیاط در سفرها، به همراه داشتن تجهیزات کافی در هنگام مسافرت با خودرو، تمهیدات لازم در صنعت کشاورزی برای جلوگیری از خسارات، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و مدیریت در مصرف منابع انرژی به‌ویژه گاز و برق برای این شرایط الزامی است.

همچنین نفوذ سامانه بارشی طی روزهای شنبه و یک‌شنبه، بارش برف، وزش باد، کولاک برف، پدیده مه و در مناطق گرمسیر بارش باران را به دنبال دارد.

منطقه اثر این سامانه آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، زنجان، همدان، زنجان، مرکزی، قم، قزوین، البرز، تهران و شمال ایلام پیش‌بینی شده است.

اثر مخاطره سامانه نیز کاهش دید، اختلال در سفرهای بین شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیت‌های عمرانی، اختلال در ناوگان حمل و نقل، احتمال رخداد بهمن، احتمال خسارت به صنعت کشاورزی و احتمال اختلال در انتقالِ منابع انرژی بویژه برق و گاز اعلام شده است.

سازمان هواشناسی به احتیاط در سفرها و به همراه داشتن تجهیزات کافی زمستانه، اجتناب از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایرکوچ‌رو، برف روبی و اطمینان از استحکام سازه های موقت، انجام اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از خسارات احتمالی، توسط شهرداری‌ها، راهداری‌ها، آب و فاضلاب شهری، دستگاه‌های امدادی و سایر دستگاه‌های اجرائی مسئول، نمک پاشی معابر و مدیریت مصرف و انتقال منابع انرژی بویژه گاز و برق توصیه کرده است.