شناسهٔ خبر: 125640 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

جزییات فعالیت خط منظم کشتیرانی چابهار-هند اعلام شد؛

تردد ۸ فروند شناور ۲ هزار TEU هر دو هفته یکبار/ استقبال تجار از فعالیت خطوط کشتیرانی چین و هند به چابهار

بندر چابهار مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با اشاره به فعالیت خط منظم کشتیرانی چابهار-هند، اعلام‌کرد: فعالیت این خط در کنار فعالیت خط کشتیرانی مستقیم از چین به چابهار موجب رشد ۲۰ درصدی تخلیه و بارگیری در بنادر شهیدبهشتی و شهیدکلانتری شده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، قاسم عسکری‌نسب مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستا درباره فعال شدن خط منظم کشتیرانی چابهار-هند اظهار داشت: در راستای توجه هرچه بیشتر به توسعه سواحل مکران بر اساس منویات مقام معظم رهبری و توسعه اقتصاد دریامحور به منظور بهبود وضعیت اقتصادی کشور بر اساس سیاست‌های دولت مردمی و برنامه‌ها و اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی، فعال شدن خط منظم کشتیرانی چابهار-هند مدنظر قرار گرفته است.

وی توضیح داد: در راستای فعالیت هرچه بهتر کریدور شمال-جنوب تفاهم‌نامه مربوطه در حوزه ترانشیپ با شرکت کشتیرانی والفجر منعقد شده است و شناورهای با سایز۲ هزار TEU در راستای جابجایی کالا از مسیر چابهار به هند و بالعکس تردد خواهند کرد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه فعالیت خط منظم کشتیرانی چابهار-هند موجب می‌شود کانتینر از هند به چابهار منتقل شود و مجددا بازگردد و تبادل کالا بین ایران و هند برقرار شود، خاطرنشان کرد: تفاهم‌نامه مربوطه به منظور تردد ۸ فروند شناور است و هر ۲ هفته یکبار شاهد جابجایی کالا بین هند و ایران از طریق مسیر دریایی چابهار خواهیم بود.

عسکری‌نسب با تاکید بر اینکه کشورهای همسایه نیز به طور حتم از ظرفیت این خط منظم کشتیرانی استفاده خواهند کرد، گفت: فعال شدن خط کشتیرانی مستقیم از چین به چابهار و نیز فعال شدن خط منظم کشتیرانی چابهار-هند باعث شده است شاهد رشد ۲۰ درصدی تخلیه و بارگیری در بندر چابهار باشیم.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی،به گفته وی؛  در راستای تفاهم نامه سه جانبه ایران، هند و افغانستان و فعالسازی کریدور شمال-جنوب، خط منظم کشتیرانی چابهار-هند مدنظر قرار گرفته است و به طور حتم مراودات تجاری بین ایران و هند را افزایش خواهد داد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه فعالیت خط منظم کشتیرانی چابهار-هند موجب می‌شود هندی‌ها از مسیر نزدیک‌ترین بندر یعنی چابهار کالا را به ایران منتقل کنند و این مسئله موجب می‌شود سرعت عمل جابجایی کالا افزایش و در عین حال هزینه حمل کالا کاهش یابد. عسکری‌نسب افزود: فعالیت خط منظم کشتیرانی چابهار-هند مورد استقبال صاحبان کالا قرار گرفته است و عموما از طریق بندر کلانتری کالا به ایران منتقل و تخلیه می‌شود.