شناسهٔ خبر: 125987 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل امور دریانوردان سازمان بنادر خبر داد؛

سفر اعضای تیم ممیزی سازمان بین‌المللی دریانوردی به ایران

نامه ایران به سازمان بین‌المللی دریانوردی در اعتراض به راهزنی یونان مدیرکل امور دریانوردان سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه طرح اقدام سازمان بنادر و دریانوردی برای انجام ممیزی IMO تهیه و تدوین شده است، گفت: تلاش می‌شود تا با اجرای دقیق این طرح، برای انجام ممیزی سازمان بین المللی دریانوردی آمادگی لازم از سوی ایران فراهم شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علی‌اکبر مرزبان مدیرکل امور دریانوردان سازمان بنادر و دریانوردی درجریان بازدید از وضعیت فعالیتهای حوزه دریایی مجتمع بندری امام خمینی(ره) اظهارداشت: ایران از جمله اعضای سازمان IMO (سازمان بین‌ المللی دریانوردی) است که مشمول ممیزی این سازمان در تابستان سال ۱۴۰۳ خواهد بود.

وی افزود: قرار است اعضای تیم ممیزی سازمان بین المللی دریانودری به ایران بیاییند و مطابق با شش کنوانسیون اصلی مشمول این ممیزی، عملکردهای صورت گرفته جمهوری اسلامی در حوزه ایمنی و حفاظت از محیط زیست دریایی را مورد ارزیابی قرار دهند.

مرزبان با بیان اینکه کنوانسیون بین‌المللی دریایی مارپُل یکی از این کنوانسیون‌های مشمول ممیزی سازمان بینالمللی دریانوردی است، تصریح کرد: به واسطه اقدامات انجام شده در  مجتمع بندری امام خمینی(ره)، در راستای انجام تعهدات جمهوری اسلامی نسبت به کنوانسیون‌های بینالمللی دریایی، پروژه تأسیسات و تجهیزات دریافت و بازیافت ضایعات شناورها در این بندر به بهره‌برداری رسیده است.

مدیر کل امور دریانوردان و سازمان‌های تخصصی و بین‌المللی سازمان بنادر و دریانوردی خاطرنشان کرد: با بهرهبرداری از این تأسیسات در بندر امام خمینی(ره)، جمهوری اسلامی در بین کشورهای حوزه خلیج فارس، کشور پیشتاز در اجرای کیفی کنوانسیون مارپُل محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه طرح اقدام سازمان بنادر و دریانوردی برای انجام ممیزی IMO تهیه و تدوین شده است، گفت: تلاش می‌شود تا با اجرای دقیق این طرح، برای انجام ممیزی سازمان بین المللی دریانوردی آمادگی لازم از سوی ایران فراهم شود.

ایران میزبان مهمترین رویداد دریایی جهان مرزبان همچنین در بخش دیگری از سخنان خود از برگزاری رویداد موازی روز جهانی دریانوردی از سوی IMO در آبان ماه سال آینده به میزبانی ایران خبر داد و گفت: پس از تلاش‌های مستمر از سوی سازمان بنادر و دریانوردی و بررسی‌های صورت گرفته از طرف شورای IMO  از میان تقاضای پرشمار کشورها، تقاضای ایران برای میزبانی این رویداد پذیرفته شده و در سال آینده، سازمان بنادر و دریانوردی به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران این رویداد را برگزار خواهد کرد.

به گزارش  سازمان بنادر و دریانوردی وی با تأکید بر اینکه این رویداد به جهت حضور همه دولت‌های عضو سازمان جهانی دریانوردی و دیگر سازمان‌های بین‌المللی بسیار حائز اهمیت است، خاطر نشان کرد: این رویداد در حالی برگزار می‌شود که تلاش‌های زیادی برای انزوای بین‌المللی ایران صورت گرفته است.