شناسهٔ خبر: 129760 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرسازی با حضور در مرکز مدیریت و کنترل پروازها:

تأکید بر نظارت های لحظه ای، افزایش سرعت در عملیات پروازها و پاسخگویی

ببینید | بازدید وزیر راه و شهرسازی از سازمان هواپیمایی کشوری عصر امروز چهارشنبه دوم فروردین وزیر راه و شهرسازی در مرکز مدیریت و کنترل پروازها و خدمات مسافران نوروزی حضور یافت و از نزدیک در جریان روند مدیریت عملیات پروازهای نوروزی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش ضمن تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان و اغاز سال ۱۴۰۲، از راه اندازی مرکز مدیریت و کنترل پروازها و خدمات مسافران نوروزی، تقدیر کرد و گفت: در این مرکز یک کار قرارگاهی، عملیاتی و میدانی درحال انجام است و برهمین اساس ضروری است شرکت های هواپیمایی با یکدیگر پیمان های راهبردی بسته و در صورت لزوم برای جلوگیری از تاخیرات طولانی مدت هواپیماهای خود را در اختیار یکدیگر قرار دهند.

بذرپاش در ادامه بر نظارت های لحظه ای تاکید کرد و خواستار افزایش سرعت در عملیات پروازها شد.
وزیر راه و شهرسازی ضمن تاکید بر اهمیت دادن به وقت مسافران، خواستار کاهش زمان تحویل بار به مسافران شد.
وی ضمن تاکید بر توسعه تجهیزات کمک ناوبری در فرودگاهها، گفت: با اقدامات صورت گرفته در هفته های گذشته، سو استفاده از بلیت کاهش یافته و حجم تاخیرات کمی اصلاح شده اما کافی و قابل قبول نیست و لازم است اقدامات نظارتی بیشتری در جهت بهبود این امر در نظر گرفته شود.
وی با تاکید بر  افزایش رضایتمندی مسافران گفت: چنانچه در تاخیر پروازها و سواستفاده از بلیت ها اصلاحاتی صورت نگیرد در تعلیق شرکت های هواپیمایی  متخلف مصمم هستیم. 
بذرپاش همچنین بر پاسخ گویی به موقع و مناسب روسای ایستگاه‌ها و نمایندگان شرکت های هواپیمایی به مسافران تاکید کرد و گفت: شرکت های هواپیمایی لازم است در این خصوص شفاف سازی کرده و با پاسخگویی شایسته و در شأن مردم ، علت و یا میزان تأخیرهای احتمالی را به اطلاع مسافران برسانند.
در ادامه، کاپیتان محمدی بخش رئیس سازمان هواپیمایی کشوری به ارائه گزارشی از زمان راه اندازی این مرکز پرداخت و گفت: این مرکز طبق رهنمودها و دستور وزیر راه و شهرسازی که سال جدید را سال اقدام هوشمندانه و فناوری در حوزه مدیریت کنترل پروازها تعیین کرده بودند، تشکیل شد.
وی افزود: تمامی ارکان صنعت از جمله؛ پلیس، سپاه، گمرک، مرز هوایی ، هواشناسی و دستگاه‌های اطلاعاتی اینجا با یکدیگر در ارتباط هستند و پروازهای نوروزی به صورت یکپارچه کنترل می شود.
کاپیتان محمدی بخش اظهارداشت: هرکدام از شرکت ها به صورت مجزا دارای occ هستند اما نمایندگان شرکت های هواپیمایی حاضر در این مرکز  مشکلات بوجود آمده اعم از تاخیرات، هواشناسی، عملیات فرودگاهی، سوخت و ... مدیریت و در لحظه به صورت یکپارچه کنترل می کنند.
وی ضمن مثبت ارزیابی کردن عملکرد این مرکز تاکنون افزود: از مجموع ۲۰ هزار مجوز واگذار شده تا به امروز بخش اصلی پروازها مطابق برنامه انجام شده است.