شناسهٔ خبر: 129947 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی کشور خبر داد؛

ساخت ترمینال ۱۰۰ هزار متری با ۴۰ ایربریج در نیمه دوم سال جدید/ افزایش پروازها در تعطیلات نوروز

سیدی مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی کشور از ساخت ترمینال ۱۰۰ هزار متری با ۴۰ ایربریج در نیمه دوم سال جدید خبر داد و با اشاره به محدودیت جا در فرودگاه مهرآباد، گفت: برنامه توسعه فرودگاه مهرآباد در گام نخست با شروع ساخت یک ترمینال ۱۰۰ هزار مترمربعی با داشتن ۴۰ ایربریج (پل اتصال به هواپیما) در نیمه دوم سال اجرایی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی حمیدرضا سیدی مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، در خصوص برنامه شرکت فرودگاه‌ها برای توسعه فرودگاه مهرآباد در سال جدید، گفت: به دلیل ورود ناوگان جدید به صنعت، سال گذشته پر خیر و برکت بود اما افزایش ناوگان محدودیتِ جا در فرودگاه مهرآباد را دو چندان می‌کند.

وی توضیح داد: به‌جز مهرآباد در سایر فرودگاه‌های کشور محدودیت جا نداریم؛ هم اکنون مجبور هستیم از پارک شبانه بسیاری از هواپیماها که بیسِ پروازی آنها مهرآباد نیست جلوگیری کنیم، چراکه در مهرآباد جای پارک هواپیما به‌اندازه کافی وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی کشور خاطرنشان کرد: ۸۰درصد فرودگاه مهرآباد در دست ارگان‌های مستقر است که منجر به کاهش فضای ترمینالی و پارکینگ فرودگاه شده است. بسیاری از این ارگان‌ها پیش‌تر مستاجر فرودگاه بودند اما حالا در نقش مالک رفتار می‌کنند. برنامه ساماندهی برای الحاق اراضی به محیط فرودگاه در دستور کار است و امسال فرودگاه مهرآباد توسعه می‌یافت.

سیدی تصریح کرد: در سالی که گذشت ۱۷ میلیون مسافر از فرودگاه مهرآباد اعزام و پذیرش شدند، این فرودگاه نیاز به ترمینالی با دسترسی مناسب به پارکینگ و باند فرودگاه دارد. هم اکنون ترمینال‌های متعدد و پراکنده دسترسی راحت مسافران به یک پرواز راحت سخت کرده است.

وی گفت: تصمیم داریم بعد از ده‌ها سال با ساخت ترمینال ۱۰۰ هزار متر مربعی، فضای ترمینالی را در فرودگاه مهرآباد توسعه دهیم. هم اکنون مشاور در حال انجام مطالعات برای طراحی این ترمینال است و با انجام مناقصات مربوط به طرح، در نیمه دوم سال جاری عملیات اجرایی و ساخت این ترمینال بزرگ آغاز خواهد شد.

به گفته سیدی، صنعت هوایی با وجود مشکلات اقتصادی سعی می‌کند در ایمنی، امنیت و توسعه کمی و کیفی پیش‌قدم باشد.

گفتنی‌است وی با بیان اینکه در تاریخ‌ ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ فقط در یک روز به ۱۵۷۵ پرواز سرویس داده شد، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم که تعداد پروازها در تعطیلات نوروز امسال نیز افزایشی باشد. افزایش تقاضای سفر در بخش هوایی بالاست و همین موضوع نیاز به توسعه فرودگاه مهرآباد را دو چندان می‌کند.