شناسهٔ خبر: 130309 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد؛

جابجایی بیش از ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار مسافر توسط حمل‌ونقل عمومی در مدت ۱۲ روز

افندی معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی تعداد مسافر جابجا شده در سطح کشور توسط حمل‌ونقل عمومی از ابتدای طرح نوروزی و در بازه ۱۲ روزه را بیش از ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر اعلام کرد که حدود ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر سهم حمل‌ونقل عمومی جاده‌ای بوده است.

شهریار افندی‌زاده معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، به اعلام آمار ترددهای مسافران نوروزی با حمل‌ونقل عمومی بازه زمانی ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ تا ۶ فروردین ۱۴۰۲ پرداخت و گفت:‌ تاکنون ۳ میلیون و ۸۲۷ هزار و ۸۲۹ مسافر توسط حمل و نقل عمومی جاده‌ای با رشد ۴‌.۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به مسافرت رفته اند که از این تعداد، سهم ناوگان اتوبوسرانی ۶۲.۶ درصد، مینی بوسرانی ۲۲.۲ درصد و سواری کرایه ۱۵.۲ درصد بوده است.

افزایش ۱۹ درصدی مسافران ریلی در ایام نوروز

وی با بیان اینکه در بقیه شقوق حمل‌ونقل نیز جابه جایی مسافر در حال انجام است، افزود: تاکنون ۹۹۸ هزار و ۹۵۶ مسافر با حمل و نقل ریلی با درصد افزایش ۱۹.۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته و یک میلیون و ۴۵۶ هزار و ۱۹ مسافر با حمل و نقل هوایی داخلی و بین‌المللی و تعداد ۲ میلیون و ۱۲۹ هزار و ۹۰۸ مسافر نیز با شناورهای مسافری و تفریحی در کشور اقدام به جابه جایی کرده‌اند.

افندی‌زاده بیان کرد: متوسط تردد بین استانی در این بازه زمانی با ۲ میلیون و ۲۰۶ هزار و ۷۳۵ وسیله نقلیه رشد ۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته و افزایش ۶۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰ را نشان می‌دهد.

معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی گفت: یکی از دلایل این رشد می‌تواند بهبود نسبی وضعیت جامعه نسبت به ابتلا به کرونا باشد.

وی افزود: در بازه ۱۲ روزه طرح نوروزی، ۲۶ میلیون و ۴۸۰ هزار و ۸۲۰ وسیله نقلیه در سطح کشور جابه‌جا شده اند.

۶ استان‌ بیشترین مسافر نوروزی را جذب کردند

افندی‌زاده در پایان گفت: استان‌های اردبیل با ۴۱ درصد، سیستان و بلوچستان و خوزستان با ۲۱ درصد، گلستان ۲۰ درصد، ایلام ۱۹ درصد و آدربایجان غربی با ۱۷ درصد بیشترین افزایش تغییرات تردد بین استانی را داشته اند و مسافرین نوروزی بیشتری نسبت به سال گذشته به سوی خوب جذب کرده اند.