شناسهٔ خبر: 130322 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران بیان کرد؛

برای اولین بار در هما پارسال بدون هیچگونه بدهی مالی به کارکنان، به اتمام رسید

شمس الدین فرزادی پور هما مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، با بیان مهم‌ترین اقدامات سال گذشته، به رویکرد هما در سال جدید اشاره کرد و از توسعه ناوگان،تأسیس مرکز پزشکی هما و استفاده از ظرفیت‌های نخبگان توانمند خبر داد.

شمس الدین فرزادی ‌پور مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در خصوص اهم اقدامات انجام شده طی یک‌سال گذشته گفت: در مجموعه ایران ایر ابتدا با چالش نیروی انسانی و اندکی ناملایمات صنفی مواجه بودیم که با تقویت مباحث حقوقی و ایجاد مسالمت و همدلی، وضعیت مطلوب و آرامش نسبی حاکم شد.

تفکیک صندوق بازنشستگان
فرزادی پور با بیان جداسازی و تفکیک صندوق بازنشستگان ادامه داد: این اقدام در راستای تکریم و رفاه بازنشستگان گرانقدر انجام شد که از تیرماه ۱۴۰۱ مشکلی در این حوزه رؤیت نشد و چالش‌های پیشین حل و فصل شدند.

پروازهای بی وقفه عتبات و جام جهانی قطر
وی افزود: پروازهای حج ۱۴۰۱، عتبات، جام جهانی قطر بدون وقفه، پشت سر هم انجام شد.
به گفته فرزادی‌پور دیگر اقدام قابل توجه، انجام چک سنگین هواپیمای ۳۳۰ برای اولین بار در ایران ایر بود که وارد چرخه عملیاتی شد.
مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران پیگیری سرخط نگه داشتن هواپیماها و استمرار پروازها،گرامیداشت ۵اسفند با حضور ۵۰۰۰نفر از کارکنان شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و خانواده آنان در مجموعه وزارت کشور، برگزاری جشنواره فرهنگی، ورزشی، هنری با ۲۳۰۰ شرکت کننده در رشته‌ها و موضوعات مختلف را از جمله اقدامات سال ۱۴۰۱ برشمرد.

وی ادامه داد: جلسات هم‌اندیشی و هماهنگی با مدیران عامل شرکت‌های دولتی و نیمه‌دولتی در راستای هم افزایی و ارتقاء خدمات و پشتیبانی از پروازهای نوروزی نیز برگزار شد.

راه اندازی سایت هما

فرزادی پور تشریح کرد: در سال ۱۴۰۱ سایت هما راه‌اندازی شد که با استقرار نرم افزار جامع هما، به بحث کنترل درآمدها و شفاف‌سازی کمک کند؛ همچنین نرم افزار جامع نیروی انسانی هما در دست اقدام است و مراحل نهایی را سپری می‌کند که سیستم کنترل منابع انسانی نیز در این راستا راه‌اندازی شده است. از سوی دیگر نرم افزار جامع خدمات فرودگاهی از سوی کارکنان هما طراحی و ارائه شده است که به‌ طور کامل در ایستگاه‌ها راه‌اندازی می‌شود و کنترل شفاف و آنلاین صورت می‌گیرد.

وی بیان کرد: نرم‌افزار کنترل داده‌های پرواز، محصول یک شرکت دانش بنیان نیز تقریباً عملیاتی شده و به بهره‌برداری رسیده است که مزیت اصلی آن رصد شدن تمام اتفاقات در سیر پروازی بوده و قابل دانلود و دریافت است. این قابلیت کمک می‌کند موانع موجود شناسایی شود که اشکال فنی، قصور خلبان و سایر موارد به وضوح مشخص می‌شود که گام بلندی در راستای نیازسنجی این صنعت و بهبود آموزش است که با ارتقاء سطح آموزشی، خلأها و مشکلات موجود تا حد امکان پوشش داده شود.

وی در ادامه تصریح کرد: سال ۱۴۰۱ برای اولین بار، بدون هیچگونه بدهی مالی به کارکنان، به اتمام رسید.

برنامه ریزی توسعه ناوگان در سال جدید 

مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در خصوص برنامه‌های پیش‌رو برای سال جدید اظهار کرد: در سال ۱۴۰۲، رویکرد توسعه ناوگان را در پیش داریم، همچنین ارتباط مستمر با دانشکده‌های مختلف در راستای برگزاری دوره‌های تخصصی_آموزشی مختلف و متعدد و همینطور دوره‌های مدیریت هوانوردی مدنظر قرار گرفته است.

مرکز پزشکی هما

وی به پیگیری و راه‌اندازی کامل مرکز پزشکی هما با سه رویکرد اشاره کرد و گفت: این مرکز به منظور چکاپ و بررسی وضعیت سلامت خلبانان، ایجاد مرکز طب کار هوایی و اورژانس هوایی تأسیس می‌شود.

مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در خاتمه به راه‌اندازی OCC(مرکز فرماندهی و کنترل پرواز) اشاره کرد و افزود: طراحی ساختمانی انجام شده و این مرکز پیش از این به شکل سنتی اداره شده است و تفکیک دسترسی‌ها صورت نگرفته است اما در نسخه جدید، این مرکز تمام وقت و شبانه روزی با حضور یک نماینده با صلاحیت کامل، مانیتورینگ را انجام می‌دهد و مقاصد هدف را رصد می‌کند.

استقبال از جذب نخبگان توانمند

وی ادامه داد: از سوی دیگر در سال ۱۴۰۲ پروازهای حج از اهمیت بسزایی برخوردار است که سلسله جلسات آن برگزار شده است.

فرزادی پور به استفاده از نخبگان توانمند در قالب طرح سربازی در هما اشاره کرد و گفت اولویت با دانشکده صنعت هوانوردی است و اگر جذب صورت بگیرد از این نیروها استفاده می‌شود.

وی در خاتمه تصریح کرد: در پی آنیم که میان همه شرکت‌های هواپیمایی تعامل مثبت ایجاد شود تا با به اشتراک گذاری تمام ظرفیت‌ها، خروجی بهتری صورت بگیرد.

گفتنی‌است دیروز ۷ فروردین‌ماه ۱۴۰۲، با تلاش متخصصان مهندسی و تعمیرات هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران "هما"، دومین هواپیمای ایرباس A۳۱۹ به چرخه پروازی بازگشت.