شناسهٔ خبر: 134198 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

با حضور روسای جمهور دو کشور و به صورت ویدئو کنفرانس انجام شد؛

امضای توافقنامه احداث راه‌آهن رشت – آستارا بین ایران و روسیه

وزیر روسیه توافقنامه احداث خط آهن رشت – آستارا بین جمهوری اسلامی ایران و روسیه طی مراسمی با حضور روسای جمهور دو کشور به صورت ویدئو کنفرانس به امضا رسید.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، ایران و روسیه با هدف تکمیل گذرگاه ریلی شمال – جنوب که جنوب آسیا را به شمال اروپا متصل می‌کند، توافقنامه احداث راه‌آهن رشت – آستارا را صبح امضا کردند.

این توافقنامه امروز چهارشنبه ۲۷ خرداد و پس از سخنرانی سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فدراسیون روسیه بین نمایندگان دو کشور به امضا رسید.

گذرگاه ریلی شمال – جنوب یکی از مسیرهای اصلی ترانزیت کالا از جنوب آسیا به شمال اروپا بشمار می‌رود که احداث آن از بیش از دو دهه پیش در دستور کار بوده و در دولت سیزدهم با شتاب بیشتری برای فعال‌سازی این ظرفیت ریلی تلاش شده است.

مسیر غربی کریدور شمال – جنوب که کشورهای روسیه، جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان را شامل می‌شود از نظر ریلی دارای یک حلقه مفقوده‌ به مسافت ۱۶۲ کیلومتر بین رشت و آستارا بود که با امضای این توافق و احداث این مسیر ریلی عملاً جنوب آسیا به شمال اروپا متصل خواهد شد.

بر اساس این توافقنامه فدراسیون روسیه ۱,۶ میلیارد یورو در این مسیر ریلی سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

قرار است این خط آهن راهبردی در مدت ۴۸ ماه احداث شود.