شناسهٔ خبر: 134415 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

در هشتمین نشست ستاد مراکز لجستیک کشور انجام شد

بررسی کلیات پهنه بندی ۲۸ مرکز لجستیک کشور

لجستیک مکان‌یابی ۲۸ مرکز لجستیک در کشور، مرکز لجستیک اراک و مرکز لجستیک زاهدان در هشتمین جلسه ستاد مراکز لجستیک بررسی و تعیین تکلیف شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه‌وشهرسازی، هشتمین نشست ستاد مراکز لجستیک کشور، به ریاست شهریار افندی زاده معاون حمل و نقل و دبیر ستاد مراکز لجستیک کشور و با حضور اعضای اصلی ستاد و سایر مدعوین برگزار شد.
در این نشست معاون حمل‌ونقل وزارت راه‌ و شهرسازی ضمن لزوم توجه سازمان‌های مسئول به جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای ایجاد مراکز لجستیک اشاره داشت که راه اندازی مراکز لجستیک یکی از سیاست‌های اولویت دار وزارت راه و شهرسازی است و بر سرعت بخشیدن به اقدامات و ایجاد زمینه مساعد برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تاکید کرد.
افندی زاده اظهار کرد: با عنایت به موضوعات شناسایی شده در حوزه لجستیک، توسعه مراکز لجستیک از طریق ایجاد نگرش شبکه‌ای و یکپارچه‌سازی بین شیوه های مختلف حمل‌ونقل، منجر به رفع مواردی از قبیل الگوی نامتوازن توزیع بار و عدم استقبال سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در این بخش، خواهد شد.
وی همچنین مطرح کرد: مراکز لجستیک ضمن ارایه امکانات و خدمات زیربنایی، خدمات عمومی (لجستیک پایه) و خدمات ارزش افزوده در نهایت می بایست در جهت بهینه‏سازی فرآیندها و کاهش هزینه‏ها عمل کنند.
در این جلسه گزارشی از مطالعات مکانیابی مراکز لجستیک اراک، زاهدان و کلیات طرح پهنه بندی ۲۸ مرکز لجستیک در کشور ارایه شد. 
ابتدا مطالعات مکان پیشنهادی استان مرکزی برای ایجاد پارک لجستیک عمومی اراک با توجه به جامعیت، موافقت و هماهنگی حداکثری مسؤولین استانی، وزارت صمت و اعضای ستاد مراکز لجستیک کشور، تایید شد. همچنین با توجه به لزوم فاز بندی اجرای پروژه تاکید بر تقسیم بندی اراضی و اخذ مجوزهای لازم صورت پذیرفت. 
در ادامه کلیات پهنه بندی ۲۸ مرکز لجستیک توسط سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ارایه و موضوع برای بررسی های بیشتر و تعیین مکان دقیق در هر پهنه، به شورای برنامه ریزی استان های مربوطه ارجاع شد.
در پایان، با ارایه گزارش شرکت راه آهن ج.ا.ا در خصوص مکانیابی دهکده لجستیک زاهدان، ضمن توجه به ضرورت ایجاد این دهکده لجستیک و تدقیق مکانیابی آن با نگاه ملی و همکاری شرکت راه آهن ج.ا.ا و مسؤولین استانی مورد تاکید قرار گرفت.