شناسهٔ خبر: 135260 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

امضای توافق‌نامه میان راه آهن و سازمان بهینه سازی مصرف سوخت

ع موافقت‌نامه طرح توسعه حمل و نقل بار و مسافر توسط راه آهن، با حضور مدیران عامل راه‌آهن و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در راستای اجرای ماده ۱۲ رفع موانع تولید به امضا رسید.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، موافقت‌نامه طرح توسعه حمل و نقل بار و مسافر توسط راه آهن، با حضور مدیران عامل راه‌آهن و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در راستای اجرای ماده ۱۲ رفع موانع تولید به امضا رسید که با اجرای این موافقت‌نامه، جهش بی‌سابقه در حمل و نقل ریلی کشور رخ خواهد داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت راه‌آهن، با اجرای این موافقت‌نامه تا سال ۱۴۰۵ تا سقف ۷۵۰۰ میلیارد دلار به سرمایه گذاران صنعت حمل نقل ریلی در حوزه های مختلف ناوگان و زیرساخت تخصیص داده خواهد شد.

تامین ناوگان ریلی در حوزه‌های لکوموتیو، واگن باری و واگن مسافری، تقویت حمل و نقل باری در حوزه‌های توسعه ترمینال ها و پایانه های باری، تامین تجهیزات تخلیه و بارگیری و احداث مراکز لجستیک ریلی، تامین، تدارک و تعمیرات در حوزه‌های بازسازی واگن مسافری و بازسازی لکوموتیو، توسعه زیربنا در حوزه‌های احداث خطوط دوم و گلوگاهی، احداث خطوط فرعی و آنتنی و توسعه سیستم‌های علائم و ارتباطات و بازگشایی ایستگاه از جمله وارد مشمول این تفاهمنامه است.

همچنین مدرن سازی راه آهن در حوزه‌های برقی سازی خطوط و احداث خطوط پرسرعت، توسعه خدمات مسافری در حوزه‌های توسعه قطارهای گردشگری و توسعه خدمات به مسافران، توسعه فناوری و کسب و کارهای نوین در حوزه‌های هوشمند سازی راه آهن، تامین تجهیزات پایش ناوگان، طراحی، ساخت و اجرای سیستم یکپارچه کنترل سرپرستی و جمع‌آوری داده، جذابیت ها و مشوق های سرمایه گذاری با کاهش ریسک سرمایه گذاری در حوزه ریل در دستور کار قرار خواهند گرفت که از مزایای اجرای این موافقت‌نامه برخوردار خواهند شد.