شناسهٔ خبر: 137775 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

با حضور معاون وزیر و مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید انجام شد؛

جذب سرمایه گذاران برای توسعه شهرهای جدید بینالود و گلبهار

اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی جلسه بررسی آخرین وضعیت نهضت ملی مسکن در شهرهای گلبهار و بینالود به ریاست استاندار خراسان رضوی و با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی، مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید، مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی و دبیر شورای مسکن استان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی(خراسان رضوی)، علیرضا جعفری معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در حاشیه این جلسه اظهار کرد: امروز در طی این جلسه موضوعات و مسائل شهرهای جدید گلبهار و بینالود در خصوص نهضت ملی مسکن و حمایت از جوانی جمعیت و همچنین مولدسازی در جهت ارتقا سطح کیفیت زندگی در شهرهای جدید مورد بررسی قرار گرفت.

وی با اشاره به سخنان استاندار خراسان رضوی در خصوص اهمیت طرح نهضت ملی مسکن در خراسان رضوی، افزود: همکاران ما باید تمام انرژی خود را بگذارند تا بتواند پاسخگو بار متقاضیان نهضت ملی مسکن و جوانی جمعیت باشند.
هدف ما مسکن‌سازی نیست بلکه شهرسازی است

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ادامه داد: نکته مهم این است که علاوه بر  طرح نهضت ملی مسکن، ساخت مسکن و توجه به حوزه شهرسازی بر مبنای الگوی زیر ساخت ها و خدمات روبنایی و زیر بنایی نیز اهمیت ویژه‌ای دارد. هدف ما صرفا مسکن‌سازی نیست بلکه شهرسازی است و این الگو برای ارتقا کیفیت زندگی در شهر باید مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: به همین منظور با هماهنگی صورت گرفته و حمایت برای ایجاد فرصت‌های جدید و تعریف ظرفیت‌های اراضی جدید برای الحاق به شهر گلبهار و همچنین ساماندهی شهر بینالود برای تعریف پروژه‌ها در نگاه نهضت ملی در جلسه امروز تصمیمات خوبی گرفته شد و امیدواریم که این تصمیمات در هفته آینده منجر به تامین زمین و ایجاد ظرفیت‌های خوب برای پروژه‌های زیر بنایی و روبنایی شود.

جعفری گفت: از دیگر پروژه‌های مهم که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت موضوع قطار شهری مشهد به گلبهار بود، زیرا اجرای این پروژه برای حمل‌ونقل شهروندان ضرورت دارد و البته برای اجرای آن نیاز به تامین اعتبار داریم که تمهیدات لازم برای این حوزه در دستور کار قرار گرفت. موضوع بعدی که مورد بررسی قرار گرفت مسائل مرتبط در  حوزه الحاقات به شهر گلبهار بود که این موضوع را دنبال خواهیم کرد و استعلامات لازم  اخذ خواهد شد و برای تامین زمین برای این بخش اقداماتی انجام خواهیم داد.

وی اضافه کرد: برخی از دستگاه‌ها و نهادها همچون دانشگاه آزاد زمین‌های خود را برای اراضی نهضت ملی مسکن در نظر گرفته‌اند که در این جلسه موضوعات مرتبط با آن مطرح شد و امیدواریم ظرفیت‌های جدیدی در شهر گلبهار برای این منظور ایجاد شود.

احداث سه مدرسه در شهر گلبهار

جعفری ادامه داد: شهر گلبهار در ایجاد یک شهر مبتنی بر تامین سرانه‌های خدمات روبنایی و زیر بنایی همچون فضای آموزشی و مدرسه، درمانی و بهداشتی، مذهبی و مسجد کمبودهایی وجود دارد که با هماهنگی با سازمان نوسازی این موارد بررسی قرار گرفت و قرار شد احداث سه مدرسه در شهر گلبهار در دستور کار قرار گیرد و امید است تا سال جدید بتوانیم این پروژه ها را به اتمام برسانیم.

وی با اشاره به اینکه در رابطه با ایجاد ظرفیت‌ در اراضی گلبهار در بحث مولد سازی نگاه ویژه‌ای داشته‌ایم، ادامه داد: اراضی برای تامین زیرساخت‌های دانش‌بنیان، فناوری‌های نوین در حوزه  کشاورزی در نظر گرفته‌ایم و پهنه‌های را شناسایی کردیم تا این پهنه‌ها قطب مکمل کشاورزی، صنایع بسته‌بندی، صنایع نگهداری سردخانه و فرآورده های محصولات کشاورزی در شهر گلبهار باشد. این اتفاق بزرگی است و این اراضی می‌تواند تحولی را در حوزه کارکردی و اشتغال فراهم کند. گفتنی است این موضوع با حمایت مسئولان دنبال خواهد شد.

جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای شهر بینالود
معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید اضافه کرد: در بینالود نیز با توجه به ظرفیت‌های که برای ایجاد فرصت تحویل زمین با کاربری مسکونی تراکم پایین، یک طبقه حیاطدار وجود دارد و امیدواریم با تسریع در کاهش دسترسی بزرگراهی به این شهر شاهد استقبال شهروندان از این خطه باشیم. این مسیر دسترسی توسط پیمانکاران و قرارگاه خاتم الانبیا دنبال خواهد شد. همچنین بینالود ظرفیت های خوبی در حوزه زمین دارد و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی نیز می‌توانند برای سرمایه گذاری در این حوزه اقدامات لازم را انجام دهند.

داعی مدیر کل و رییس شورای هماهنگی راه و شهرسازی خراسان رضوی نیز در این جلسه ضمن ارایه گزارش آخرین وضعیت نهضت ملی مسکن در دو شهر جدید گلبهار و بینالود مشکلات و معضلات را مطرح و راهکارهای برون رفت از این مشکلات را در قالب پیشنهاداتی مطرح کرد.

داعی تصمیمات اتخاذ شده در این جلسه را بسیار مفید دانسته و بینالود و به ویژه گلبهار را از منظر ساماندهی متقاضیان نهضت ملی مسکن شهر مشهد و طرح جوانی جمعیت مهم ارزیابی کرد.