شناسهٔ خبر: 145535 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه‌ و شهرسازی خبر داد؛

آغاز گام دوم واگذاری زمین در طرح جوانی جمعیت در ۳۱ استان

جوانی جمعیت وزیر راه‌ و شهرسازی گفت: یک میلیون و ۵۲۰ هزار واحد نهضت ملی در قالب خودمالکی، مسکن روستایی، نوسازی بافت فرسوده و مسکن شهری در دست احداث است و گام دوم واگذاری زمین در قالب طرح جوانی جمعیت از هفته آینده در همه استان‌ها آغاز می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه هیات دولت که صبح امروز چهارشنبه ۲۹ شهریورماه برگزار شد، با بیان اینکه یک میلیون و ۵۲۰ هزار واحد نهضت ملی در قالب خودمالکی، مسکن روستایی، نوسازی بافت فرسوده و مسکن شهری در دست احداث است، افزود: میزان مشاغل ایجاد شده و سرمایه‌گذاری در این بخش قابل توجه است.

رشد ۲ درصدی سرمایه‌گذاری در ساختمان و مسکن

وزیر راه و شهرسازی از رشد سرمایه‌گذاری در ساختمان و مسکن خبر داد و گفت: بر اساس خبر امروز رییس بانک مرکزی، در حالی که در بهار گذشته رشد سرمایه‌گذاری در ساختمان و مسکن منفی بود، امسال به مثبت ۲ درصد رسیده که نشان‌دهنده حجم بالای تولید و سرمایه‌گذاری در ساخت مسکن است.

بذرپاش افزود: یکی از اهدافی که در حوزه مسکن دنبال می‌شود، افزایش وام ساخت است که همزمان نرخ سود آن هم از ۲۳ درصد به ۱۸ درصد کاهش یافته ولی باز هم باید این شاخص اصلاح شود.

وی تاکید کرد: در قالب طرح جوانی جمعیت از هفته آینده در همه استان‌ها واگذاری زمین انجام می‌شود که اتفاق بزرگی است

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه آماده‌سازی اراضی بار مالی سنگینی برای دولت دارد، گفت: از هفته آینده تحویل اراضی در استان‌ها نیز آغاز می‌شود.

بذرپاش اظهار کرد: مسکن یکی از رها شده‌ترین بازارها در دولت گذشته بود . این در حالی است که قانونی برای کنترل و ساماندهی بازار اجاره مسکن نداشتیم و برخی نهادها حاضر به همکاری با تعیین سقف اجاره‌بها نبودند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر قانون ساماندهی بازار اجاره‌بها تصویب شده و در مجمع مانده است، گفت: امیدواریم سریع‌تر این رفت‌ و برگشت‌ها بین شورای نگهبان و مجمع و مجلس به زودی به اتمام برسد.

وی ادامه داد: مهم‌ترین ویژگی این قانون، تعیین سقف اجاره‌ بهاست که با ابلاغ آن روند امور نهادهای قضایی راحت‌تر می‌شود.

پلمب ۵ هزار مشاور املاک متخلف در سطح کشور

وزیر راه و شهرسازی درباره قانون مالیات بر خانه‌های خالی توضیح داد: قانون مالیات بر خانه‌های خالی سال‌ها روی زمین مانده بود اما در این دولت عزم بالایی برای اجرای آن داشتیم و به شدت و جدیت در حال اجراست.

بذرپاش با اشاره به اجرای ساماندهی مشاوران املاک گفت: ۷۰ هزار بازرسی در این ۳ ماه انجام شد.

وی با اشاره به نقش مشاوران املاک در قیمت‌سازی کاذب اظهار کرد: با کمک پلیس اماکن طی این ۷۰ هزار بازرسی ۵ هزار مشاور املاک که قانون را رعایت نمی‌کردند، پلمب شدند.