شناسهٔ خبر: 146093 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

همزمان با اجرای برنامه پویش پیامبر رحمت در سراسر کشور ؛

۵۰۰ قطعه زمین به متقاضیان طرح جوانی جمعیت قم واگذار شد

آیین واگذاری 500 قطعه زمین طرح جوانی جمعیت قم سرپرست اداره کل راه و شهرسازی استان قم گفت: همزمان با اعیاد فرخنده ربیع الاول و اجرای پویش پیامبر رحمت، ۵۰۰ قطعه زمین طرح جوانی جمعیت در شهرک پرنیان به متقاضیان قمی واگذار شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (قم)، حسین زنجیرانی فراهانی در آیین واگذاری اراضی به متقاضیان طرح جوانی جمعیت با حضور استاندار قم و خانواده های این طرح برگزار شد اظهار کرد: قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت که در جلسه مورخ ۲۴/۰۷/۱۴۰۰ کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، مورخ ۲۴/۰۸/۱۴۰۰ توسط رییس جمهور به دستگاه های ذیربط ابلاغ شد.

وی افزود: این طرح تشویق جوانان برای ازدواج و تشویق خانواده‌ها برای فرزندآوری است و برای هر دوی این موارد حمایت‌ها و تسهیلاتی در نظر گرفته است.در این طرح مشوق‌هایی مانند خودروی بدون قرعه‌کشی، ۲۰۰ متر زمین و تسهیلات مالی به خانوارها پیش بینی و در نظر گرفته شده است.

زنجیرانی در خصوص ماده ۴ این قانون توضیح داد: یک قطعه زمین یا واحد مسکونی حداکثر به میزان (۲۰۰) مترمربع منطبق با ضوابط حد نصاب تفکیک بر اساس طرح‌های هادی روستایی و شهری یا طرح‌های جامع و تفصیلی شهری مصوب برای ساکنین در روستاها یا شهرهای کمتر از پانصد هزار نفر پس از تولد فرزند سوم و بیشتر، در همان محل بر اساس هزینه آماده‌سازی فقط برای یک بار به صورت فروش اقساطی با دو سال تنفس و هشت سال اقساط اعطا نماید و سند مالکیت، پس از پرداخت آخرین قسط، ظرف حداکثر یک ماه، به مالکین تحویل داده می‌شود.

وی گفت: در استان قم نیز مانند سراسر کشور، هر خانواده متقاضی طرح سه فرزندی که فرزند سوم و بیشتر آن ها از ۲۴ مهر ۱۴۰۰ به بعد متولد شده باشد یا دارای چهار فرزند زیر ۲۰ سال باشند ابتدا در سامانه نهضت ملی مسکن (منوی طرح جوانی جمعیت)ثبت نام کرده اند و پس از بررسی پرونده آن ها تایید اولیه یا نهایی شده اند.

به گفته سرپرست اداره کل راه و شهرسازی استان قم در این طرح فرم ج (مالکیت دولتی) و سابقه ملکی متقاضی، سبز و بدون سابقه در نظر گرفته می شود.

زنجیرانی بیان کرد: در حال حاضر در استان قم تاکنون حدود ۵۵۰۰ متقاضی طرح سه فرزندی و بالغ بر ۱۷۰۰ متقاضی دارای چهار فرزند زیر ۲۰ سال در سامانه موفق به نام‌نویسی شده اند که از این تعداد به ترتیب ۳۱۹۰ و ۱۰۷۵ پرونده تایید و حائز شرایط شناخته شده اند.

وی گفت: در استان تاکنون طی چند مرحله، به خانواده دارای سه فرزند سه قلو و بیشتر (۹ قطعه در شهر قم) و در شهرهای دستجرد و کهک نیز واگذاری انجام شده است.

سرپرست اداره کل راه و شهرسازی استان قم در پایان خاطر نشان کرد: همزمان با اجرای پویش پیامبر رحمت در سراسر کشور و وفق دستور مقام عالی وزارت راه و شهرسازی برای واگذاری اراضی این طرح در ایام فرخنده ربیع الاول، در استان قم نیز ۵۰۰ قطعه زمین در شهرک پرنیان به متقاضیان واگذار می شود و برای سایر افراد حائز شرایط در مراحل بعد واگذاری انجام خواهد شد.

گفتنی است برای این ۵۰۰ متقاضی اراضی واگذار شده، برای بررسی و تشکیل پرونده فیزیکی و سایر اقدامات به مرور پیامک مراجعه حضوری ارسال می شود و این افراد تا اطلاع رسانی توسط این اداره کل نیاز به مراجعه حضوری ندارند.