شناسهٔ خبر: 146321 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

رشد ۱۰ برابری ورود مسافران ترکمنستانی پایانه مرزی لطف آباد

پایانه مرزی لطف آباد مدیر پایانه مرزی لطف آباد در خراسان رضوی از ۱۰ برابر شدن ورود اتباع ترکمنستانی از این پایانه مرزی به کشور طی نیمه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از خراسان رضوی ، محسن رکنی مدیر پایانه مرزی لطف آباد گفت: درشش ماه نخست سال گذشته ۴۰۰ مسافر ترکمنستانی از این مرز وارد ایران شدند اما در نیمه نخست سال جاری این رقم به سه هزار و ۹۳۴ مسافر رسیده است.

وی افزود: از اواخر سال گذشته و پس از لغو محدودیتهای کرونایی، با تغییر رویکردکشور همسایه برای از سرگیری تعاملات مسافری در این مرز و رویکرد دولت سیزدهم برای تعمیق روابط با همسایگان شاهد جهش ورود مسافر از این مرز هستیم.

مدیر پایانه مرزی لطف آباد ادامه داد: خروج مسافران در شش ماهه نخست سال قبل تنها چهار نفر بود که پس از موافقت ترکمستان با بازگشت مسافران از این مرز، آمار خروج مسافر ترکمنستانی در شش ماه نخست امسال از مرز لطف آباد به سه هزار و ۲۹۸ نفر رسید.

رکنی گفت: مسافران ورودی از پایانه مرزی لطف آباد با هدف سفر به مناطق ترکمن نشین کشور از جمله استان گلستان ، سفرهای درمانی به درگز و مشهد و تجارت و خرید و فروش کالا در منطقه وارد کشور شده است.

وی افزود: طی ماه گذشته روزانه به طور میانگین حدود ۵۰ مسافر ورودی و ۵۰ مسافر خروجی از این مرز تردد داشته اند.

مدیر پایانه مرزی لطف آباد با اشاره به تردد پرشمار ناوگان تجاری در محوطه پایانه مرزی لطف آباد گفت: برای تسهیل تردد و جلوگیری از بروز حادثه برای مسافران ترکمنستانی لازم است مسیری مجزا در محوطه پایانه راه اندازی شود که رایزنی های مقدماتی برای ایجاد این دالان امن آغاز شده و امیدواریم بودجه لازم برای اجرای طرح به پایانه مرزی لطف آباد تخصیص یابد.