شناسهٔ خبر: 148540 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرسازی در بیشکک مطرح کرد

ایجاد کارگروه تکمیل زنجیره ریلی کریدورهای شرق به غرب از چین تا ایران

. وزیر راه و شهرسازی که در بیشکک به منظور شرکت در نشست نخست‌وزیران کشورهای عضو پیمان شانگهای به همراه معاون اول رئیس جمهور به سر می برد، از توافق برای ایجاد کارگروه تکمیل زنجیره ریلی کریدورهای شرق به غرب از چین به قرقیزستان، ازبکستان، ترکمنستان و ایران خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در حاشیه نشست‌های دوجانبه معاون اول رئیس‌جمهور و هیأت همراه با نخست وزیران و مقامات روسیه و قرقیزستان، گفت: یکی از نکات مورد توافق با نخست وزیر قرقیزستان، احداث مراکز لجستیک در هر دو کشور است که در بندرعباس یک مرکز لجستیک ایجاد خواهد شد تا تولیدکنندگان بتوانند کالا به ایران صادر کنند و بالعکس برای طرف ایرانی نیز در کشور قرقیستان یک مرکز لجستیک برای صادرات تولیدات ایجاد خواهد شد.

وی افزود: یکی از نکات دیگری که بسیار مهم بود، مسیر ریلی است که از چین به قرقیزستان، ازبکستان، ترکمنستان و ایران که تا دریای جنوب متصل می شود یک شبکه ریلی بسیار مهم در راستای تکمیل زنجیره کردیدورهای شرق به غرب منطقه است که تصمیم گرفته شد کارگروه مشترک در همه کشورها در این خصوص تشکیل شود و قرار شد فردا در نشست شانگهای هم این موضوع بیشتر پیگیری شود.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: نکته دیگر، افزایش تعداد پروازها بود، برای اینکه تجار بهتر بتوانند تردد کنند که این هم با توافق همراه شد.

بذرپاش تأکید کرد: محور بعدی، درباره استفاده از ارزهای مشترک ملی دو کشور بود که در این رابطه هم تصمیمات خوبی گرفته شد.

وی گفت: با کشور روسیه تمام پروژه‌های مشترک مهم بررسی و تصمیمات خوبی گرفته شد.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: مشکل کامیون‌های روسی که به ایران سفر می‌کنند یا بالعکس، آن هم که از مرز آذربایجان می‌گذرند، گفت‌وگوهایی انجام شد و قرار است وزرای ایران، روسیه و آذربایجان در منطقه حاضر باشند و مشکلات را رفع کنند.

بذرپاش گفت: سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ریلی و حمل و نقلی هم در این نشست ها مطرح شد.

محمد مخبرمعاون اول رئیس‌ جمهوردر نخستین دیدار خود با «عاقل‌بیک جبار اف» نخست‌وزیر قرقیزستان، توافق کردند که وزرای راه در همین سفر برای راه‌اندازی یک مسیر ریلی از قرقیزستان تا ازبکستان، ترکمنستان و ایران، مذاکره و تفاهم کنند.

بیست و دومین نشست نخست‌وزیران کشورهای عضو پیمان شانگهای، پنجشنبه در بیشکک، پایتخت قرقیزستان، با حضور وزیر راه و شهرسازی آغاز خواهد شد.

محمد مخبر امروز در بیست و دومین نشست شورای نخست وزیران شانگ‌های ضمن محکومیت شدید نسل کشی صهیونیست‌ها در غزه، ایران را سرزمین فرصت‌های لجستیکی و ترانزیتی توصیف و ۱۳ پیشنهاد در قالب ۶ محور به کشورهای عضو ارائه داد.

وی گفت: ایران سرزمین فرصت‌ها و ظرفیت‌های کم نظیر در منابع طبیعی، نیروی انسانی متخصص، ظرفیت‌های صنعتی، معدنی، ترانزیتی، انرژی و فناوری است. هرگونه سرمایه‌گذاری در ظرفیت‌ها و فرصت‌های اقتصادی ایران، کنشی هوشمندانه خواهد بود.

مخبر ادامه داد: همان‌گونه که می‌دانید، نظام بین‌الملل در حال عبور از یک نظم سنتی و یکجانبه گرا به یک نظم جدید مبتنی بر چندجانبه گرایی با نقش‌آفرینی همه کشورها و بازیگران جدید است. جمهوری اسلامی ایران، با عنایت به اهداف سیاست خارجی خود در جهت کمک به پی‌ریزی یک نظام بین‌المللی عادلانه و مبتنی بر مشارکت جمعی، حضور فعال در ترتیبات چندجانبه از جمله سازمان همکاری شانگهای، بریکس، سازمان همکاری اقتصادی اکو و کشورهای حاشیه دریای خزر را با جدیت در دستور کار قرار داده است.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به محورهایی  برای نقش‌آفرینی در نظم نوین جهانی برای همکاری با کشورهای عضو سازمان شانگهای، به موضوع کریدورها اشاره و بیان کرد: ایران سرزمین فرصت‌های لجستیکی و ترانزیتی است و بر همین اساس، آمادگی ایجاد یک کریدور ترانزیتی فراگیر جهت اتصال کشورهای عضو را دارد. ایران، در این زمینه، گام‌های مهمی را در قالب کریدور شمال-جنوب برداشته که با تحقق کامل آن دسترسی‌های تجاری و اقتصادی از حوزه جنوب و شرق آسیا به کشورهای حوزه آسیای میانه، قفقاز، روسیه، دریای سیاه و اروپا تسهیل خواهد شد. مشارکت در ایجاد زیرساخت کریدور شمال-جنوب و نیز کریدور «شرق-غرب-آسیا-دریای مدیترانه» را می‌توان به عنوان یک راهکار پیشنهادی در قالب سازمان شانگ‌های دنبال نمود.