شناسهٔ خبر: 150341 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرسازی در آئین افتتاحیه نمایشگاه "ایران پروژه" در عشق آباد مطرح کرد؛

ابتکار «ایران راه» فرصتی برای بازیگران زنجیره تأمین لجستیک و حمل و نقل/ تقویت شراکت‌های راهبردی ایران و ترکمنستان

سخنرانی وزیر در افتتاحیه کمیسیون وزیر راه و شهرسازیکشورمان به عنوان رئیس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ترکمنستان با اشاره به این که ابتکار «ایران راه» فرصتی برای بازیگران زنجیره تأمین لجستیک و حمل و نقل است، تقویت شراکت‌های راهبردی ایران و ترکمنستان را ضروری دانست.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش در آئین افتتاحیه نمایشگاه  "ایران پروژه"، اظهار کرد: بیش از هر چیز از مقامات عالی و دست‌اندرکاران وزارتخانه‌های، تجارت امور خارجه، اتاق بازرگانی و صنایع و سایر نهادهای کشور همسایه، دوست و برادر ترکمنستان برای برگزاری این نمایشگاه تشکر می‌کنم.

وی افزود: همزمان با برپایی این نمایشگاه، برگزاری هفدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در عشق آباد که تبلور اراده سیاسی رهبران دو کشور و مسئولان دولتی طرفین برای گسترش روابط همه جانبه با رویکردهای تحول آفرین، فرصت جویانه و ظرفیت ساز می‌باشد را به فال نیک می‌گیرم.

 رئیس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ترکمنستان بیان کرد: فعالان بخش خصوصی دو کشور اعم از تولیدکنندگان، بازرگانان و تاجران، شرکت‌ها و فعالان حمل و نقل، کارآفرینان و شرکت‌های دانش بنیان روز به عنوان خط مقدم توسعه روابط اقتصادی در چارچوب حمایت‌هایی که در کمیسیون مشترک اقتصادی مورد تأکید است، بیش از گذشته به عنوان بازیگرانی کلیدی نقش آفرینی کنند.

بذرپاش ادامه داد: حضور فعالانه بیش از ۹۰ شرکت ایرانی در این نمایشگاه با عنوان «ایران پروژه» و در زمینه‌های متعدد بیانگر این واقعیت امیدوار کننده است که ظرفیت‌های عظیم بالقوه ای در راستای تقویت شراکت‌های راهبردی دو کشور و ایفای نقش توامان و هماهنگ و هم افزا و مشترک المنافع  برد-برد در زنجیره های تأمین و ایجاد ارزش از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب در دسترس است که آزادسازی این ظرفیت ها مورد تأکید است.

 رئیس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ترکمنستان تاکید کرد: ابتکار «ایران راه» از سوی ایران مورد تأکید بوده و امید است با توجه به استقبالی که کشورهای منطقه و فرامنطقه ای از این ابتکار و از زمان طرح آن برای نخستین بار در اوایل سال جاری نشان داده‌اند، بتوانیم با کمک دولت ترکمنستان فضایی به مراتب مناسب‌تر و حمایت شده برای فعالیت تمامی بازیگران زنجیره تأمین لجستیک و حمل و نقل دو کشور فراهم کنیم.

وزیر راه و شهرسازی بیان داشت: بر اساس آمار موجود سال گذشته حجم مبادلات تجاری دو کشور حدود ۵۰۰ میلیون دلار بوده که نسبت به سال قبل رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است.

بذرپاش تصریح کرد: ایران و ترکمنستان علاوه بر تبادلات تجاری و حمل و نقل و ترانزیت در حوزه انرژی در قالب روابط دوجانبه و چندجانبه همکاری خوبی دارند و همکاری جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان در حوزه‌های گاز و برق نقش مهمی در تثبیت عرضه در بازار انرژی و تامین نیاز کشورهای منطقه داشته است.

 رئیس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ترکمنستان  اظهار امیدواری کرد که این نوع همکاری‌های به صورت پایدار و روزافزون تداوم داشته باشد.

نمایشگاه "ایران پروژه" با هدف نمایش دستاوردهای شرکت‌های ایرانی در ترکمنستان با حضور وزیر راه و شهرسازی کشورمان و معاون رییس کابینه وزرا و وزیر خارجه امور ترکمنستان افتتاح شد.

هدف از برگزاری این رویداد، تعمیق و توسعه مراودات و مناسبات همه‌جانبه در حوزه‌های تجاری، بازرگانی، حمل و نقل و ترانزیت، انرژی، صنعتی، خدمات فنی و مهندسی، گمرکی، استانی، کشاورزی، علمی، بهداشتی، گردشگری و ... است.

وزیر راه و شهرسازی کشورمان و معاون رییس کابینه وزرا و وزیر خارجه امور ترکمنستان به عنوان رؤسای کمیسیون های مشترمک همکاری های اقتصادی دو کشور از این نمایشگاه و غرفه شرکت‌های ایرانی بازدید کردند.
«سردار بردی‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان با ارسال پیامی به شرکت‌کنندگان نمایشگاه تخصصی «ایران پروژه» بر توسعه حجم تجارت دوجانبه، ایجاد قالب‌های جدید تعامل و اجرای پروژه‌های مشترک در زمینه‌های امیدوارکننده تاکید کرد.

نمایشگاه "ایران پروژه" با هدف نمایش دستاوردهای شرکت‌های ایرانی در ترکمنستان با حضور وزیر راه و شهرسازی کشورمان و معاون رییس کابینه وزرا و وزیر امور خارجه، رئیس مجلس و اعضای کابینه وزرای ترکمنستان و سفرای کشورهای مختلف در عشق آباد، جمعه ۲۶ آبان ۱۴۰۲ افتتاح شد.