شناسهٔ خبر: 150349 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

مهرداد بذرپاش در دیدار با رئیس جمهور ترکمنستان

جایگاه ویژه ترکمنستان در ابتکار « ایران راه» / ایران دروازه آسیای میانه و دسترسی به راهگذرهای جهانی/درخواست حذف عوارض تردد بین ایران و ترکمنستان

سردار بردی محمد اف رئیس جمهور ترکمنستان وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه ترکمنستان شریک راهبردی ایران است،گفت: جمهوری اسلامی ایران تسهیلات خاصی را برای دسترسی همسایگان به آب‌های آزاد فراهم کرده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش در دیدار با رئیس جمهور ترکمنستان با تاکید بر اینکه با توجه به روح حاکم بر توافقات دو کشور بایستی یک گام اساسی برای تحقق شراکت هم افزا در روابط دو طرف برداشته شود، ابتکار «ایران راه» در دولت سیزدهم را برای رئیس جمهور ترکمنستان تشریح کرد.

رئیس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ترکمنستان در این باره گفت: در زبان فارسی راه به معنای مسیر و راه حل است، کشورهای همسایه  می‌توانند از ایران به عنوان راه و راه حل استفاده کنند.
بذرپاش بیان کرد: ترکمنستان در ابتکار «ایران راه» جایگاه ویژه‌ای دارد و شریک راهبردی ایران به شمار می‌رود و ایران دروازه آسیای میانه و دسترسی به کریدور شرقی - غربی و شمال جنوب است.
وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه معتقدیم ترکمنستان به آب‌های آزاد دسترسی دارد گفت: جمهوری اسلامی ایران تسهیلات خاصی را برای دسترسی همسایگان به آب‌های آزاد فراهم کرده است.

رئیس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ترکمنستان اضافه کرد: در این هدف گذاری نقش ترکمنستان در کریدورهای شمال جنوب و شرق غرب قابل پیگیری است.

بذرپاش بر لزوم همکاری برای حذف عوارض حمل و نقل ترانزیت بین ایران و ترکمنستان تاکید کرد و گفت: بایستی خدمات فنی مهندسی به خصوص در حوزه حمل و نقل و انرژی را با تعیین یک ساز و کار بین دو کشور افزایش دهیم.
وزیر راه و شهرسازی در پایان گفت: صدور خدمات فنی و مهندسی ، احداث خطوط انتقال برق  ، توسعه فعالیت بازارچه های مرزی و ... نیز مورد تاکید طرفین قرار گرفت.