شناسهٔ خبر: 157638 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

همزمان با دهه مبارک فجر؛

۷۸۰ خانوار در شهر قزوین، محمدیه و مهرگان صاحب زمین شدند

قزوین مدیر کل راه و شهرسازی استان قزوین از صاحب زمین شدن ۷۸۰ خانوار در شهر قزوین، محمدیه و مهرگان در دهه مبارک فجر خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی استان قزوین، سید علی هاشمی مدیر کل راه و شهرسازی استان قزوین گفت: در راستای اجرای حمایت از خانواده و جوانی جمعیت قرعه کشی واگذاری زمین برای خانواده های سه فرزندی و بیشتر شهر قزوین، محمدیه و مهرگان با حضور نماینده دادستان، رئیس بازرسی استانداری، مدیر کل امور بانوان استانداری قزوین، معاون املاک و حقوقی اداره کل راه و شهرسازی، رئیس حراست، رئیس اداره بازرسی و رسیدگی به شکایات، رئیس اداره ارتباطات و اطلاع رسانی، رئیس اداره واگذاری و دیگر مسئولین و کارشناسان اداره کل راه و شهرسازی در سالن اجتماعات این اداره کل برگزار شد.

هاشمی افزود: متقاضیان طرح جوانی جمعیت در شهرهای قزوین، محمدیه و مهرگان که تا پایان آذر ماه سال ۱۴۰۲ ثبت نام کرده بودند و پرونده های آنها به  اداره کل راه و شهرسازی تحویل داده شده و مورد بررسی قرار گرفته بود در این قرعه کشی شرکت داده شدند.

مدیر کل راه و شهرسازی بیان کرد: در پالایش اولیه عده ای از متقاضیان که شرایط دریافت زمین را نداشتند حذف شدند و ۱۱۳۰ نفر واجد شرایط برای دریافت زمین شناخته شدند که  ازین تعداد حدودا ۳۵۰ نفر متقاضی دریافت زمین در رشتقون و نجم آباد بوده و ۷۸۰ نفر نیز متقاضی دریافت زمین در مهرگان بودند.

وی ادامه داد: در این طرح ۳۹۰ قطعه زمین برای ۷۸۰ خانوار با متراژهای متغیر از ۱۶۰ الی ۲۸۰ متر تامین شده و این قرعه کشی صرفا به منظور گروه بندی افراد و تعیین قطعات صورت گرفته و به همه مشمولان تعلق خواهد گرفت.

هاشمی افزود: ضمن اینکه طبق آئین نامه اجرایی قانون جوانی جمعیت، سقف ریالی واگذاری اراضی حداکثر تا مبلغ یک میلیارد و صد و هفتاد میلیون تومان است و چنانچه ارزش بهای زمین بیشتر از این مبلغ باشد متقاضی می‌تواند با تمایل خودش یا مازاد قیمت زمین که توسط کارشناس قوه قضائیه تعیین می‌شود را پرداخت کند یا در صورتی که تمایل و یا توان پرداخت مازاد آن را نداشته باشد قطعه مورد نظر به دو نفر از متقاضیان واجد شرایط واگذار می‌شود.

مدیر کل راه و شهرسازی با اشاره به اینکه حداکثر مساحتی که گفته شده ۲۰۰ متر مربع می‌بایست واگذار شود، گفت: در قانون به صراحت آمده حداکثر ۲۰۰ متر مربع برابر ضوابط طرح تفصیلی به متقاضی واگذار شود؛ ولی قطعه کمتر و کوچکتر هم باشد قابل واگذاری است و در اینجا موضوع مورد اهمیت در واگذاری اراضی ارزش ریالی آن است.

هاشمی در خصوص مبلغی که گفته میشود بابت بهای زمین پرداخت میشود گفت: بابت بهای زمین مبلغی از متقاضیان دریافت نمی‌شود و زمین کاملا به صورت رایگان در اختیار آنان قرار میگیرد و مبلغی که گفته میشود صرفاً بابت هزینه آماده سازی اراضی است.

مدیر کل راه و شهرسازی استان قزوین گفت: قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت با تصویب مجلس، آبان ماه ۱۴۰۰ توسط رئیس‌جمهور برای اجرا ابلاغ شد که بخش مهمی از این قانون واگذاری زمین رایگان به خانوار دارای سه فرزند و بیشتر است که استان قزوین برای حمایت از این قانون تمام همت خود را به کار بسته است.