شناسهٔ خبر: 15844 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل طرح و برنامه بانک مسکن:

مردم می‌توانند وام ۷۰ میلیون تومانی مسکن را از یکم دی‌ماه دریافت کنند/ سود تسهیلات جدید برای دارندگان اوراق قدیمی هم ۱۸.۵ درصد است

محمد حسن مرادی مدیرکل طرح و برنامه بانک مسکن گفت: مدارکی که متقاضیان دریافت تسهیلات ۶۰ میلیون تومانی خرید مسکن باید ارائه دهند، عینا مدارکی است که در تسهیلات مشابه از متقاضی مطالبه می‌شود.

محمدحسن مرادی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی گفت: بخشنامه آغاز پرداخت وام ۶۰ میلیون تومانی مسکن از امروز (دوشنبه ۳۰ آذر) از طریق شبکه داخلی بانک مسکن به شعب ابلاغ می‌شود و فردا (سه‌شنبه یکم دی) نیز این بخشنامه اجرایی می‌شود و مردم می‌توانند برای دریافت وام ۶۰ میلیون تومانی (منحصرا در تهران) به شعب بانک مسکن مراجعه کنند.

مدیرکل طرح و برنامه بانک مسکن با بیان اینکه آیین‌نامه داخلی اجرایی این تسهیلات در هیئت مدیره بانک مسکن به تصویب رسیده است افزود: مدارکی که متقاضیان دریافت تسهیلات ۶۰ میلیون تومانی خرید مسکن باید ارائه دهند، عینا مدارکی است که در تسهیلات مشابه از متقاضی مطالبه می‌شود که شامل مدارک هویتی به اضافه مدارک ملکی مانند سند، پایان کار و جواز ساخت است.

وی ادامه داد: متقاضی باید با استفاده از این مدارک تشکیل پرونده داده و سپس با حضور کارشناس بانک، ملک مورد نظر ارزیابی می‌شود. سپس متقاضی با حضور در دفاتر اسناد رسمی، ملک خریداری شده را در رهن بانک قرار می‌دهد. در واقع همان روالی که برای سایر تسهیلات وجود دارد در این تسهیلات هم رعایت می‌شود.

این مدیر بانک مسکن در پاسخ به سؤالی در خصوص نحوه استفاده دارندگان اوراق تسهیلات مسکن صادره قبل از مهر ماه ۹۴ (تسه ۹۴۰۷) از تسهیلات ۶۰ میلیون تومانی اظهار کرد: کسانی که می‌خواهند از تسهیلات جدید استفاده کنند، تا سقف‌های قبلی که ۴۵ میلیون تومان بود می‌توانند از اوراق تسه مهر ماه به قبل استفاده کنند ولی برای استفاده از مابه‌التفاوت سقف وام قبلی (۴۵ میلیون تومانی) تا سقف وام جدید (۷۰ میلیون تومان) که ۲۵ میلیون تومان می‌شود، باید از اوراق تسه ۹۴۰۸ (اوراق تسهیلات مسکنِ صادره آبان ماه امسال به بعد) خریداری کند.

وی تشریح کرد: به عنوان مثال اگر فردی بخواهد در تهران وام بگیرد و اوراقی که در اختیار دارد تا ۴۵ میلیون تومان را پوشش می‌دهد، باید برای دریافت وام ۷۰ میلیون تومانی مسکن، مجددا اوراق تسهیلاتی خریداری کند که تاریخ صدور آنها از آبان ماه به بعد باشد. یعنی نمی‌تواند این مابه‌التفاوت ۲۵ میلیون تومانی را با خرید اوراقی که در مهرماه امسال و قبل از آن منتشر شده، پوشش دهد. به عبارت دیگر متقاضی باید ۹۰ برگه اوراق قدیمی تسهیلات به علاوه ۵۰ برگه اوراق تازه‌منتشره برای تشکیل پرونده با خود به همراه داشته باشد.

مرادی خاطرنشان کرد: دریافت‌کنندگان وام ۶۰ میلیون تومانی مسکن چه اوراقی که تاریخ صدور آنها مربوط به ماقبل مهرماه امسال است را در اختیار داشته باشند و چه اوراقی که مربوط به آبان ماه امسال به بعد است را خریداری کنند، همگی باید تسهیلات دریافتی را با سود ۱۸ و نیم درصد بازپرداخت کنند؛ نه اینکه بخشی از وام که مربوط به اوراق قدیمی است، با سود ۱۴ درصد محاسبه شود و بخش دیگری از تسهیلات نیز با سود ۱۸ و نیم درصد./

نظر شما