شناسهٔ خبر: 159649 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان اردبیل خبر داد:

اجرای مشوق های ۱۹ گانه در نوسازی بافت‌های فرسوده در اردبیل

اجرای مشوق های 19 گانه در نوسازی بافت های فرسوده در اردبیل معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل از ارائه تسهیلات و مشوق های ۱۹ گانه در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری در اردبیل خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از استان اردبیل، محمد زارع حسین زاده معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان اردبیل با اعلام این مطلب اظهار کرد: طبق اعلام شرکت بازآفرینی شهری ایران تسهیلات و مشوق های ۱۹ گانه در نوسازی مسکن بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری اجرایی شده و متقاضیان ساکن در بافت های فرسوده می توانند از این فرصت استفاده نمایند.

وی افزود: تسهیل در ضوابط معماری، تسهیل در ضوابط پارکینگ، افزایش تراکم ساختمانی و همچنین ارائه کاربری مسکونی و غیر مسکونی جزء حمایت های شهرسازانه (کالبدی) شهرداری ها خواهد بود.

معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان اردبیل در ادامه افزود: این حمایت های کالبدی بر اساس قرارگیری ملک متقاضیان در چهار گروه قطعات غیرقابل تجمیع، قطعات واقع در عمق بافت فرسوده، قطعات واقع در بر محورهای اصلی محله و قطعات تجمیعی در برگیرنده کل بلوک، متفاوت خواهد بود.

عضو شورای مسکن استان تاکید کرد: املاک واقع در بافت های فرسوده در قالب مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری ایران و همچنین تایید کمیسیون ماده ۵ از مشوق های مختلف از جمله احداث یک طبقه مازاد، کاهش ضریب تامین پارکینگ مورد نیاز به ۷۵ درصد، عدم احتساب مساحت بالکن و تراس در محاسبه تراکم ساختمانی، امکان پیشروی طولی با رعایت مسائل همسایگی و کاهش حد نصاب تفکیک برخوردار می شود.

زارع حسین زاده افزود: تسهیلات و وام های کم بهره بانکی یکی دیگر از مشوق های ۱۹ گانه ارائه شده در بافت های فرسوده شهری است که متقاضیان با ورود به سایت اینترنتی www.facility.udrc.ir و درج مشخصات فردی و ملک خود واقع در بافت های فرسوده شهری از مزایای این طرح بهره مند شوند.

وی گفت: ساکنان بافت های فرسوده می توانند واحد مسکونی خود را در قبال دریافت زمین یا واحد نوساز تحت مالکیت وزارت راه و شهرسازی تا میزان ۴۰درصد تخفیف در ارزش آن معاوضه نمایند. و در این راستا کارشناسان بازآفرینی شهری اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل آماده پاسخگویی به سوالات ساکنین محترم در بافت های فرسوده شهری می باشند.

زارع حسین زاده اظهار داشت: میزان وام اجاره ۱۲۰ میلیون تومانی برای کلانشهرها و مبلغ ۹۰ میلیون تومان برای سایر شهرها با سود ۴ درصد و بازپرداخت ۳ ساله تدارک دیده شده است.