شناسهٔ خبر: 162283 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رئیس بخش مهندسی آتش مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی خبر داد؛

صدور گواهینامه فنی برای پوشش‌های محافظت کننده سازه‌های نفت و پتروشیمی در برابر آتش

حادثه تلخ آتش‌سوزی و فروریزش نخستین بلندمرتبه تهران عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: هم اکنون در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی آزمایش‌های متنوعی برای ارزیابی رفتار و مقاومت انواع مصالح ساختمانی در برابر آتش از جمله مصالح نازک‌کاری، مصالح نما، سیستم‌های سازه‌ای، سیستم‌ها و عناصر ساختمانی انجام و نتایج آنها در قالب ضوابط منجر به صدور گواهینامه فنی می‌شود.

سعید بختیاری رییس بخش مهندسی آتش وعضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در خصوص آزمایشگاه آتش مرکز و صدور گواهینامه فنی برای کارخانجات تولید مصالح ساختمانی توضیحاتی ارایه کرد.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: کوره بزرگ مقیاس آزمون مقاومت در برابر آتش در ابعاد ۳۶ مترمکعب و با قابلیت آزمون در دمای بیش از ۱۲۰۰ درجه سلسیوس همزمان با بارگذاری سازه‌ای، از ابتدای سال ۱۴۰۲ در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی راه‌اندازی شده‌است. با استفاده از این کوره می‌توان انواع سیستم‌های سازه‌ای، پوشش‌های محافظت کننده در برابر آتش، انواع دیوارها، درها، پرده‌های ضد حریق و... که در ساختمان‌ها به‌منظور جلوگیری از گسترش حریق نصب می‌شوند، مورد آزمون و ارزیابی قرار داد.

بختیاری ادامه‌داد: با استفاده از کوره بزرگ مقیاس آتش مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، امکان آزمون و ارزیابی مقاومت سیستم‌های ساختمانی در برابر انواع شرایط حریق از جمله حریق‌های بزرگ نفتی و پتروشیمی (اصطلاحاً منحنی هیدروکربنی آتش) وجود دارد، از جمله در سال گذشته چند پوشش محافظت کننده سازه‌های نفت و پتروشیمی در برابر آتش آزمون شد و گواهینامه فنی برای تعدادی از آنها نیز صادر شده‌است.

پیش از این در سال‌های گذشته نیز چند دستگاه آزمایش آتش در بخش مهندسی آتش مرکز راه‌اندازی شده بود که از جمله باید به کوره مقیاس متوسط و نیز انواع آزمون‌های رفتار اشتعال‌پذیری مواد و مصالح اشاره کرد.

صدور گواهینامه فنی برای پوشش‌های محافظت کننده سازه‌های نفت و پتروشیمی در برابر آتش
آزمون  مقاومت در برابر آتش بر روی مصالح کشتیرانی -آزمایشگاه بخش مهندسی آتش

صدور گواهینامه فنی برای ۳۰ کارخانه تولید درب‌های ضد حریق

وی توضیح داد: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، تاکنون برای ۱۴ تولیدکننده برای محصولات پوشش ضد حریق سازه‌های فولادی و حدود ۳۰ کارخانه ایرانی در زمینه تولید درب‌های ضد حریق، گواهینامه فنی در خصوص ایمنی در برابر آتش صادر کرده است.

بختیاری تصریح‌کرد: مشخصات، جزئیات اجرایی، قابلیت‌ها و محدودیت‌های این محصولات در گزارش‌های ارزیابی گواهینامه فنی آنها مندرج است و مشاوران، مهندسان، سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان و آتش‌نشانی می‌توانند با استفاده از نتایج آزمایش‌ها و گواهینامه‌های فنی که مرکز تحقیقات صادر می‌کند، از محصولات تائید شده با اطلاع کامل از مشخصات فنی و کنترلی آنها برای پیاده‌سازی مقررات و جلوگیری از گسترش حریق در ساختمان در طراحی‌های خود و نیز مقاصد کنترلی بهره‌گیری کنند. همچنین قادر خواهند بود تا مصالح ایمن مطابق با ضوابط مقررات را شناسایی و انتخاب کنند.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: هم‌اکنون در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی آزمایش‌های متنوعی برای ارزیابی مقاومت انواع مصالح ساختمانی در برابر آتش از جمله مصالح نازک‌کاری، مصالح نما، سیستم‌های سازه‌ای و عناصر ساختمانی انجام و نتایج ارزیابی‌ها منجر به صدور گواهینامه فنی می‌شود. اسامی، مشخصات و گزارش‌های ارزیابی این محصولات در رایانامه گواهینامه فنی به نشانی www.bhrc.ac.ir/certificate قابل دسترسی است.

صدور گواهینامه فنی برای پوشش‌های محافظت کننده سازه‌های نفت و پتروشیمی در برابر آتش
آزمون مقاومت در برابر آتش بر روی درها و پوشش‌ها – آزمایشگاه بخش مهندسی آتش

۸ کارخانه ایرانی تولیدکننده کابل‌های مقاوم در برابر آتش از مرکز تحقیقات گواهینامه دریافت کردند

بختیاری با اعلام اینکه این امکان آزمایشگاهی و تخصصی برای کشور فراهم است از انجام آزمون‌های آتش برای کابل‌های برق ساختمان نیز خبر داد.

به گفته وی، تاکنون ۸ کارخانه ایرانی موفق شده‌اند از مرکز در خصوص مقاومت در برابر آتش کابل‌های برق تولیدی، گواهینامه فنی دریافت کنند. این کابل‌ها در درجات مختلف از نیم ساعت تا دو ساعت مقاومت در برابر آتش را برآورده ساخته‌اند. بدیهی است کنترل این محصولات برای اطمینان از تهیه همان محصول دارای گواهینامه فنی و مطابق با ضوابط و مقررات و انتظارات مهندسی باید به‌دقت در پروژه‌ها مورد توجه قرار گیرد. همچنین ضوابط انتخاب و نصب کابل‌های مقاوم در برابر آتش توسط مرکز تدوین شده و در آینده نزدیک توسط سازمان برنامه و بودجه منتشر و ابلاغ خواهد شد.