شناسهٔ خبر: 164047 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

تبیین عملکرد ۱۲ ماهه تخلیه و بارگیری انواع کالا در منطقه ویژه اقتصادی بندرامام خمینی(ره)

بندر امام مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان گفت: تخلیه و بارگیری کالا از منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) در سال گذشته با ۸ درصد رشد همراه بود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان؛ ابوطالب گرایلو از تبیین عملکرد ۱۲ماهه تخلیه و بارگیری انواع کالا و رشد ۸درصدی تخلیه و بارگیری کالا در بندر امام خمینی (ره) خبر داد و گفت: در سال گذشته، تخلیه و بارگیری ۴۶ میلیون و ۷۸۳ هزار تن کالا با ورود یک هزار و ۴۵۱ فروند کشتی در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) انجام شد که این میزان با هشت درصد رشد همراه بود.

وی اظهار کرد: بارگیری کل کالاها از این بندر با احتساب صنایع هم‌جوار (صنایع پتروشیمی) نیز به بیش از ٢٧ میلیون تن رسید که با رشد ۱۹ درصدی همراه بود. وی به سهم ۶۴.۵ درصدی منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) از واردات کالاهای اساسی کشور طی ١٢ ماهه سال گذشته اشاره و تصریح کرد: در حوزه رویه‌های گمرکی نیز طی بازه زمانی مذکور، صادرات غیرنفتی ۷درصد، کابوتاژ ۸ درصد، ترانزیت نفتی ٢٨۶ درصد و صادرات نفتی ۹ درصد رشد یافت.

گرایلو بیان کرد: در سال گذشته اخذ مجوز انعقاد قرارداد به ارزش ۷۰ هزار و ۴۰۴ میلیارد ریال و انعقاد تفاهم‌نامه‌های سرمایه‌گذاری با شرکت‌های بخش خصوصی به ارزش ۳۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در بندر امام خمینی (ره) انجام شد.

مدیر کل بنادر و دریانوردی خوزستان بیان کرد: سال گذشته رکورد تخلیه و بارگیری ترمینال نفتی با عملکرد ۴/۲ میلیون تن در بندر امام خمینی ثبت شد که رکورد قبلی مربوط به سال ۱۳۹۲ به میزان تقریبی چهار میلیون تن بود.

گرایلو به ثبت رکورد تخلیه و بارگیری همزمان (دو طرفه) کشتی کابوتاژی در این بندر اقتصادی در سال گذشته با ظرفیت ۷۱ هزار تن و ثبت رکورد ماهانه تخلیه و بارگیری محمولات نفتی در دی ماه ۱۴۰۲ به میزان ۴۵۰ هزار تن اشاره کرد و گفت: رکورد تخلیه بارگیری مواد معدنی و شیمیایی به ظرفیت ۶/۸ میلیون تن در سال گذشته در بندر امام خمینی ثبت شد که رکود قبلی مربوط به سال ۱۳۹۳ با تناژ ۶/۴ میلیون تن بود.

وی به ثبت رکورد تناژ تخلیه و بارگیری روزانه کشتی مواد معدنی و شیمیایی به میزان ۲۷ هزار تن در روز در این بندر طی سال گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: رکورد جذب بزرگ‌ترین کشتی حامل مواد معدنی و شیمیایی به ظرفیت ۸۲ هزار تن و رکورد بارگیری ۲۲ هزار و ۵۰۰ تن کالای اساسی از یک انبار در یک روز با یک‌هزار و ۲۲ دستگاه کامیون در آبان‌ماه سال گذشته در بندر امام خمینی (ره) ثبت شد.