شناسهٔ خبر: 16658 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

محسن نریمان تشریح کرد:

جزئیات نامه مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید به وزیر راه و شهرسازی/ پیگیری مشکلات مسکن مهر «هسا» و مذاکره مستقیم با پیمانکاران

محسن نریمان مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید درخصوص مشکلات اخیر پروژه‌های مسکن مهر «هسا» اعلام کرد: برای رفع مشکلات به طور مستقیم با پیمانکاران مذاکره کرده و موارد را پیگیری خواهیم کرد.

محسن نریمان در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی درباره مشکلات به وجود آمده در رابطه با پروژه‌های مسکن مهر «هسا» بیان کرد: در حال حاضر عملیات ساخت نزدیک به ۵۰ هزار واحد مسکن مهر در شهرهای جدید برعهده شرکت «هسا» است که در بعضی موارد موفق و در برخی ناموفق عمل کرده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: بخشی از عملیات ساخت این واحدها از سوی این شرکت به پیمانکاران دست دوم واگذار شده بود که در نهایت مشکلاتی را برای ما به وجود آورد، ما برای رفع این موارد خواستار راهکاری از سوی وزیر راه و شهرسازی شدیم که به گفته ایشان احتیاجی به برگزاری جلسه با وزیر دفاع نبوده و در صورت نیاز بهتر است که با خود پیمانکاران به صورت مستقیم مذاکره شده و مسائل مورد بررسی قرار گیرد.

وی همچنین افزود: به دنبال این مطلب «هسا» نیز با این راهکار موافقت کرد که هم‌اکنون نیز با هدف تکمیل هرچه سریعتر پروژه‌های مسکن مهر کشور در حال برگزاری جلسات و پیگیری موضوع هستیم.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در بخش دیگری از سخنانش اضافه کرد: با توجه به صحبت‌های انجام شده، «هسا» نیز در برخی موارد متقاضی ساخت پروژه‌ها تحت شرایط و مقررات شرکت عمران شهرهای جدید شد که با موافقت ما قرار شد افراد واجد شرایط برای ثبت‌نام مسکن مهر انتخاب شده و هرچه سریعتر واحدها به آنها تحویل داده شود.

متن کامل نامه مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید به وزیر راه و شهرسازی به شرح زیر است:

«احتراما، همانگونه که استحضار دارند قرار گاه سازندگی خاتم‌الاوصیا )هسا) وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح متولی ساخت تعداد ۵۰ هزار واحد مسکن مهر در ۱۴ شهر جدید کشور می‌باشد. از این تعداد تاکنون ۱۳ هزار و ۳۹۷ واحد تکمیل و به بهره‌برداری رسیده، مابقی واحدها در مراحل مختلف ساخت قرار دارند و عملیات اجرایی نیز به کندی پیش می‌رود.

عملیات اجرایی سه هزار و ۲۰۰ واحد کلا شروع نشده و حدود دو هزار و ۵۰۰ واحد نیر در مرحله پی متوقف مانده است و وضعیت سایر واحدها نیز از نظر پیشرفت فیزیکی نامناسب است.

از جمله دلایل عدم تکمیل واحدها و مشکلات موجود به شرح ذیل می‌باشد:

۱ ) بر اساس گزارش مدیران شرکت‌ها و اطلاعات اخذ شده از پیمانکاران دست دوم، قرارگاه سازندگی خاتم‌الاوصیاء(هسا) پروژه‌ها را به سازندگان دیگر در قالب قرارداد دست دوم واگذار کرده است و جهت مدیریت پروژه‌ها درصدی را از صورت وضعیت و کارکرد سازندگان کم می‌نماید، این درصد در مواردی طبق اعلام مجریان پروژه‌های هسا تا ۱۲ درصد کارکرد‌ها نیز می‌رسد که با توجه به قیمت ناچیز پروژه‌های مسکن مهر مبلغ بالایی است و انگیزه و توان را از مجریان جهت تکمیل پروژه‌ها گرفته است.

 (۲میانگین کلی پروژه‌ها حدود ۷۰ درصد می‌باشد، یعنی تعداد زیادی از پروژه‌ها زیر ۷۰ درصد پیشرفت دارند و این امر موجه شده تسهیلات متمم (۵۰ میلیون ریال) به این پروژه‌ها تعلق نگیرد

  (۳ تعداد زیادی از این پروژه‌ها در شهرهایی مکان‌یابی و شروع شده‌اند که عملا فاقد متقاضی هستند. وجود این مشکلات و کندی روند اجرایی کار نیز موجب شده بانک‌ها از پرداخت تسهیلات تکمیلی به این‌گونه واحدها خودداری نمایند. شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید در راستای مدیریت این پروژه‌ها تا کنون تلاش‌های زیادی به‌عمل آورده تا پروژه‌ها ساماندهی مناسب یابند و زمینه تکمیل آنها فراهم گردد، اما مشکلاتی که به آنها اشاره گردید مانع تحقق اهداف شده است.

لذا خواهشمند است دستور فرمایند با دعوت از وزیر محترم دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، مدیرعامل محترم بانک مسکن و مسئولین محترم شرکت هسا جلسه‌ای در دفتر جنابعالی تشکیل و نسبت به موارد ذیل اتخاذ تصمیم شود.

 (۱وزیر محترم دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در قراردادهای مجریان با قرارگاه سازندگی خاتم‌الاوصیاء (هسا) ورود نماید و میزان حق مدیریتی که از مجریان کسر می‌گردد را متعادل و در صورت امکان قطع نماید تا انگیزه مجریان افزایش و زمینه پیشرفت و تکمیل پروژه‌ها فراهم گردد.

 (۲بانک مسکن و سایر بانک‌ها عامل تسهیلات تکمیلی پروژه‌های مسکن مهر قرارگاه سازندگی خاتم‌الاوصیاء (هسا) را باتوجه به پیشرفت‌ فیزیکی پرداخت نمایند و نسبت به واگذاری آن دسته از پروژه‌هایی که فاقد متقاضی می‌باشند به شرکت هسا با پیمانکاران با هماهنگی بانک مسکن اقدام شود.

 (۳از محل یارانه‌های مسکن مهر مبلغ ۲۰ میلیارد تومان جهت تکمیل، آماده‌سازی و محوطه‌سازی پروژه‌های مسکن مهر "هسا" در سال‌جاری در اختیار این شرکت قرار گیرد/.

نظر شما