شناسهٔ خبر: 167344 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

ارسال اطلاعات خانه های خالی به سازمان امور مالیاتی

اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی مالکانی که اطلاعات ملکی خود را در سامانه املاک و اسکان ثبت نکنند ملک آنها به عنوان خانه خالی به سازمان امور مالیاتی معرفی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهراسازی (خراسان رضوی)؛ وحید داعی مدیر کل راه و شهرسازی استان خراسان رضوی با اشاره به اینکه شناسایی خانه‌های خالی از طریق سامانه املاک و اسکان انجام می‌شود، گفت: تاکنون اطلاعات جمع آوری شده خانه خالی در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفته است که برای آنها برگه مالیاتی صادر شد.

داعی درباره اینکه چه خانه‌هایی به عنوان خانه خالی مشمول مالیات می‌شوند، افزود: همه خانه‌هایی که بیش از ۱۲۰ روز خالی باشند اطلاعات آنها به سازمان امور مالیاتی ارسال می‌شود.

وی گفت: مالکانی که اطلاعات ملک خود را در سامانه ملی املاک و اسکان ثبت نکرده اند هم در زمره خانه‌های خالی اطلاعات آنها به سازمان امور مالیاتی ارسال می‌شود.

مدیر کل راه و شهرسازی استان درباره میزان مالیات خانه‌های خالی هم گفت: بر اساس قانون در سال اول معادل ۶ برابر مالیات بر در آمد اجاره و در سال دوم ۱۲ برابر و سال سوم ۱۸ برابر خواهد بود و اگر فردی ۵ خانه خالی داشته باشد این رقم دو برابر می‌شود که عدد قابل توجهی است.

وی با اشاره به اینکه سیاست دولت از مالیات بر خانه‌های خالی درآمد زایی نیست بلکه تنظیم بازار مسکن است تصریح کرد: اگر خانه‌های خالی موجود در خراسان رضوی به بازار مسکن عرضه شود بخش مهمی از تقاضا در این بازار پاسخ داده می‌شود که می‌تواند منجر به ثبات و آرامش در این بازار شود.