شناسهٔ خبر: 170345 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

۱۵۶ هزار واحد مسکونی در استان خراسان رضوی در دست اجرا است

اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی مدیر کل راه و شهرسازی استان اعلام کرد: هم اکنون در سطح استان خراسان رضوی و در قالب طرح نهضت ملی مسکن و در چهار محور حمایتی (گروه ساخت و انبوه سازی) خودمالکی، بازآفرینی شهری و روستایی، حدود ۱۵۶ هزار واحد مسکونی در دست اجراست.

 به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (خراسان رضوی)، وحید داعی مدیر کل راه و شهرسازی استان خراسان رضوی گفت: برنامه ابلاغی تولید مسکن در ۴ سال به استان خراسان رضوی ۳۶۴ هزار واحد مسکونی بوده که این برنامه دارای ۴ محور حمایتی، بازآفرینی، خودمالک، روستایی است.

 داعی افزود: محور اول حمایتی بوده که برنامه ۴ ساله، ۱۶۹۰۰۰ واحد است که در این محور وظیفه دولت تامین زمین، تسهیلات و اعمال تخفیفات است، محور دوم بازآفرینی شهری بوده که برنامه ۴ ساله، ۵۶۰۰۰ واحد، محور سوم خودمالک بوده که برنامه ابلاغی ۷۵۰۰۰ واحد و محور چهارم، روستایی بوده که برنامه ابلاغی ۶۴۰۰۰ واحد است.

 وی ادامه داد: در محور اول حمایتی برنامه ابلاغی ۴ساله ۱۶۹۰۰۰ واحد می‌باشد که در این محور می‌بایست تامین زمین نیز توسط دولت انجام شود، بر این اساس تا کنون حدود ۴۸۶۴ هکتار معادل ۱۳۴ هزار واحد مسکونی تامین زمین انجام شده و الحاقات انجام شده برای تامین زمین، ۱۵ برابر مسکن مهر بوده است. گفتنی است ارزش این اراضی، ۱۷۰ همت بوده که دولت آن را به صورت رایگان (اجاره ۹۹ ساله) به مردم واگذار می‌کند.

 داعی اظهار کرد: پس از تامین زمین، آماده‌سازی آن می‌بایست انجام گردد که هم اکنون برای ۱۴۶ سایت معادل ۴۰۰۰ هکتار قرارداد آماده‌سازی با مجریان آماده‌سازی منعقد گردیده که از حیث حجم قراردادهای منعقده آماده سازی، خراسان رضوی حائز رتبه اول در کشور است.

 مدیر کل راه و شهرسازی استان اعلام کرد: در بخش بازآفرینی شهری، بسته تشویقی برای ۹۱ شهر استان مصوب و در حال اجراست، که به لحاظ تدوین و اجرای بسته تشویقی بومی، استان خراسان رضوی رتبه اول کشور را دارد.

 وی در پایان با اشاره به اجرای بسته‌های تشویقی گفت: این امر باعث شده، برای حدود ۲۵ هزار واحد مسکونی در استان در محلات هدف پروانه ساختمانی صادر شده که به لحاظ نوسازی مسکن در محلات هدف، استان خراسان رضوی دارای رتبه دوم کشور است. داعی از استفاده حدود ۲۷۰۰۰ واحد مسکونی از تسهیلات ساخت روستایی در بخش روستایی خبر داد.