شناسهٔ خبر: 17688 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

سخنگوی دولت درحاشیه دوازدهمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری:

اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای ساماندهی حاشیه شهرها/ عزم جدی دولت در حمایت از طرح‌های بازآفرینی شهری/ بازآفرینی‌ بافت‌های قدیمی شهرها با محوریت وزارت راه‌وشهرسازی

نوبخت رئیس سازمان برنامه مدیریت وبرنامه ریزی کشور گفت: در لایحه بودجه ۱۳۹۵ به عنوان اولین سال از برنامه ششم توسعه مبلغ ۲۰۰میلیارد تومان اعتبار برای ساماندهی‌حاشیه شهرها اختصاص داده شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی ،محمد باقر نوبخت با بیان سخنان در حاشیه دوازدهمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با محوریت بررسی وضعیت محدوده­‌ها و محلات بازآفرینی گیلان که در ساختمان شهید دادمان وزارت  راه و شهرسازی برگزار شده بود، افزود: با توجه  به نگاه دولت برای بازآفرینی مناطق شهری و بافت‌های قدیمی و تاریخی شهرها که بیشتر زیستگاه  و سکونتگاه‌های غیر رسمی بسیاری از مردم خوب کشورمان است، ساماندهی این مناطق در دستور کار هیات وزیران قرار گرفت.

محمد باقر نوبخت با اشاره به این‌که سال گذشته در همین زمینه مصوبه‌ای هم در هیات وزیران  شکل گرفت، افزود: به این منظور مبالغ  قابل توجهی برای پرداخت مابه‌التفاوت سود تسهیلاتی که در راستای احداث مسکن در بافت فرسوده صورت می‌گیرد، مصوب شد. برمبنای این مصوبه قرار شد فقط ۱۰درصد پرداخت سود از سوی مردم باشد و بقیه این سود از سوی دولت به عنوان مابه‌التفات پرداخت شود.

سخنگوی دولت همچنین اضافه کرد: بر این اساس در لایحه بودجه  ۱۳۹۵ به عنوان اولین سال از برنامه ششم  توسعه تحت عنوان ساماندهی حاشیه شهرها مبلغ ۲۰۰میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده شد تا برمبنای آن دولت برای ساماندهی به وضعیت زیستگاه‌های اطراف شهر و بافت فرسوده شهر، امکانی را که تا سقف یک‌هزار میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه‌ها بود، به اضافه رقمی که از بودجه عمومی پرداخت خواهد شد، در نظر بگیرد.

نوبخت در ادامه با پرداختن به این موضوع که این کار با همکاری همه دستگاه‌های دولتی و البته با محوریت وزارت راه وشهرسازی، شهر به شهر و استان به استان در حال پیگیری است، افزود:جلسه امروز ستاد باز‌آفرینی شهری که درباره استان گیلان است نیز نمونه توجه دولت به این امر است که امیدوارم اقدامات شایسته‌ای در این باره صورت گیرد؛ زیرا اساسا رویکرد دولت در برنامه ششم توسعه، رسیدن به این هدف و بازآفرینی مناطق پیرامونی و داخلی شهرها است تا مردم از رفاه بیشتری برخوردار شوند.

وی در پاسخ به این پرسش که برنامه دولت در برنامه ششم توسعه برای خروج از رکود مسکن چه خواهد بود هم گفت: یکی از برنامه‌های مورد تاکید دولت در این امر بازسازی و  بازآفرینی شهر و تولید مسکن و  احیای بافت‌های فرسوده  البته نه به صورت موردی و سلیقه‌ای است. 

وی گفت: به دلیل معابر تنگ و تاریکی که در این بافت‌ها وجود دارد، امکان خدمت رسانی به مردم در مواقع خاص وجود ندارد و باید این مناطق به شکل قطعه به قطعه شناسایی شود و نقشه و طراحی خاصی برای آنها لحاظ شود تا همه امکانات یک شهر جدید برای این مناطق نیز ایجاد شود. این اقدامی است که جزو سیاست‌های دولت است و در برنامه ششم در حال تعقیب آن هستیم. منابع اعتباری‌ کافی هم ‌برای این منظور در بودجه سال ۱۳۹۵ و به‌طور کل در لایحه برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شده است.

دوازدهمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار صبح امروز -سه‌شنبه ۱۳ بهمن ماه-  با حضور محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ،عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، محمدسعید ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران، نمایندگان دستگاه‌های مختلف اجرایی و برخی مسئولان استان گیلان از جمله مدیرکل را ه وشهرسازی استان و شهردار رشت، در ساختمان شهید دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد./

نظر شما