شناسهٔ خبر: 18111 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

آخوندی در نشست هم‌اندیشی شرکت‌های ساختمانی ایران و ایتالیا مطرح كرد:

به هرگونه واسطه‌گری نه بگویید/ پروژه‌ها در فضای رقابتی عرضه می‌شود/ امكان سرمایه‌گذاری به شرط انتقال دانش و فناوری به شرکت‌های ایرانی

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی خطاب به سرمایه‌گذاران ایتالیایی تأکید کرد: پروژه‌های زیربنایی در فضایی رقابتی عرضه خواهد شد و از شما می‌خواهم در این همکاری‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها مستقیم و بدون واسطه عمل کنید.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی در گردهم‌آیی پیشگامان صنعت ساخت، سازندگی و زیربنایی ایران و ایتالیا که بعد از ظهر امروز سه‌شنبه ۲۰ بهمن‌ماه در سندیکای شرکت‌های ساختمانی با حضور گراتزیانو دلریو وزیر زیرساخت‌ها و حمل و نقل ایتالیا٬ مائورو کنچاتوری سفیر ایتالیا در تهران٬ علی نورزاد معاون وزیر راه و شهرساز و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور و اصغر فخریه کاشان قائم مقام وزیر در امور بین‌الملل برگزار شد گفت: این جلسه، نشست هم‌اندیشی شرکت‌های ساختمانی ایران و ایتالیا است که دو کشور رابطه خوبی در دوره ریاست جمهوری دکتر روحانی دارند.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ایتالیا ازجمله کشورهایی است که دکتر روحانی از ابتدای ریاست جمهوری به آن‌جا سفر کرده  و این موضوع نشان می‌دهد که ما علاقه مند به توسعه روابط دو کشور هستیم.

وی با اشاره به فاصله بسیار کم  مدت زمان سفر هیأت ایتالیایی به تهران پس از سفر هیأت ایرانی به ایتالیا٬ اظهار کرد: در این جلسه نمایندگان شرکت‌های ساختمانی ایرانی حضور دارند که تازه‌های فراوان و مهمی در ایران از قیيل ساختمان٬ جاده٬ راه‌آهن٬ فرودگاه و ... ساخته‌اند بنابراین شرکت‌های ایتالیایی از توسعه همکاری با شرکت‌های ایرانی بسیار منتفع خواهند شد.

آخوندی افزود: شرکت‌های ایرانی و مهندسان ایرانی از دانش بالایی برخوردارند بنابراین سرمایه‌گذاری ایتالیایی‌ها در پروژه‌های عمرانی ایران سود سرشاری را نصیب آنان خواهد کرد.

وی با تأکید بر امکان همکاری مشترک شرکت‌های ایرانی و ایتالیایی در پروژه‌های یکدیگر در فضای رقابتی٬ اضافه کرد: در نشست صبح امروز با وزیر حمل و نقل ایتالیا زمینه‌های همکاری دو کشور در بخش‌های مختلف حمل و نقل و زیربنایی را تشریح کردم.

وزیر راه و شهرسازی مهم‌ترین نکته در توسعه همکاری‌های مشترک دو کشور را وجود رقابت مثبت میان شرکت‌های فعال دو کشور معرفی و بیان کرد: نکته مهم دیگر در این همکاری‌ها سرمایه‌گذاری مستقیم و بدون واسطه شرکت‌های ایتالیایی در ایران است. من از شما می‌خواهم مستقیما با ما همکاری کنید و به هر کسي که بگوید من واسطه سرمایه‌گذاری شما در ایران هستم "نه" بگویید.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه با وجود حضور شرکت‌های ایتالیایی در ایران سایر کشورهای اروپایی نيز به ایران مي‌آيند٬ افزود: هرگونه سرمایه‌گذاری تنها به شرط انتقال دانش و فناوری به شرکت‌های ایرانی امکان پذیر است. ضمن اینکه همکاری‌های بانکی و ضنعتی نیز برای ما اهمیت دارد.

آخوندی اظهار امیدواری کرد که دو کشور بتوانند در دوره پسا برجام روابط نوینی را رقم بگذارند.

در ابتدای این نشست گراتزیانو دلریو وزیر زیرساخت‌ها و حمل و نقل ایتالیا با بیان اینکه ایرانی‌ها دوستان ما هستند گفت: ما در ایران هستیم تا با شما همکاران خودمان و مهندسان درباره پروژه‌های مختلف عمرانی و فعالیت در زیرساخت‌های شقوق حمل و نقل از قبیل دریایی، هوایی، ریلی و جاده‌ای گفتگو کنیم.

وی ادامه داد: من در این سفر ایران را کشوری علاقمند به رشد و توسعه  اقتصادی درک کردم. همچنین جلساتی با دکتر آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران چه در سفر با دکتر روحانی به رم و چه در سفر هیأت ایتالیایی به ایران دیدارهایی داشتیم که برگزاری این جلسات به تمام دنیا اعلام می‌کند که ایران و ایتالیا در حال گذار به سمت برقراري روابط دوستانه و جدیدی هستند.

این مقام دولت ایتالیا تصریح کرد: ما قرار است در زمینه فروش هواپیما و همچنین ساخت خدمات زیربنایی حمل و نقل با وزارت راه و شهرسازی ایران همکاری کنیم تا روابط خود را با ایران توسعه دهیم.

گراتزیانو در پایان اعلام کرد: دولت ایتالیا از هر شرکتی که در ایران سرمایه گذاری کند همه گونه حمایتی به عمل خواهد آورد.

نظر شما