شناسهٔ خبر: 19634 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

سفر به چهار گوشه ایران در نوروز

دریاچه اوان؛ زیباترین دریاچه استان قزوین میزبان گردشگران/ نگینی در دامن الموت

دریاچه اوان دریاچه اوان به‌عنوان زیباترین دریاچه استان قزوین در طول سال به‌ویژه ایام نوروز میزبان هزاران نفر از طبیعت گردانی است که به قصد بهره‌مندی از این جاذبه طبیعی به این دریاچه سفر می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، الموت منطقه‌ای در شمال شرق قزوین است که باوجود وسعت و جمعیتی اندک دربردارنده تنوع و غنای فرهنگی و طبیعی بسیار ارزشمندی است و اقوام تات، ترک آذری، رومانلو، کرد و گیلک از جمله قومیت‌های الموت است.

الموت در کنار ثروت ارزشمند تنوع زبانی و فرهنگی از ثروت‌های متعدد طبیعی نیز برخوردار است که دراین‌بین دریاچه اوان یکی از زیباترین و ارزشمندترین بهره‌های خدادادی است که طبیعت زیبایی به استان قزوین بخشیده است.

این دریاچه با جلوه‌هایی زیبا و ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل تفریح و تفرج می‌تواند از فرصت‌های ارزشمندی برای مسافرانی باشد که در کنار همه جذابیت‌های سفر، مشتاق برخورداری از جلوه‌ها و جاذبه‌های تفریحی اماکن گوناگون هستند.

اوان دریاچه‌ای بی‌نیاز از بارش

دریاچه آب شیرین اوان در نیمه شمال شرقی استان قزوین، در دامنه کوه خشچال و در فاصله ۷۵ کیلومتری شهر قزوین قرار دارد که می‌توان از مسیر اتوبان‌های کرج- قزوین و قزوین- زنجان به این محیط بکر طبیعی دسترسی داشت همچنین چهار روستای اوان، وربن، زواردشت و زرآباد این دریاچه را که در ارتفاع هزار و ۸۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد در برگرفته‌‌اند.

این دریاچه که بیش از هفتاد هزار مترمربع مساحت دارد، در ارتفاع هزار و ۸۱۵ متری از سطح دریا واقع شده‌ و طول آن در طویل ‌ترین قسمت ۳۲۵ متر و عرض آن ۲۷۵ متر است.

این محیط طبیعی احتمالاً ۵۰۰ سال پیش بر اثر لغزش به وجود آمده که این لغزش در حال حاضر غیرفعال است هر چند اعتقادی وجود دارد مبنی بر اینكه این دریاچه بازمانده دریاچه بزرگ "كاسپین" است. دلیل این مدعا تغییریافتگی نام كاسپین به قزوین است.

نکته جالب در رابطه با دریاچه اوان این که این دریاچه نه از آب بارش های فصلی که تنها از آب چشمه‌های کوچک زیرزمینی موجود در بستر دریاچه تغذیه می‌شود و بخش ناچیزی از آن هنگام بارندگی تامین می‌شود بر همین اساس با غلیان دایمی آب چشمه های زیر سطحی آب اوان همیشه در سطح صاف و زلال است.

 قابلیت‌های طبیعی اوان 

عمیق‌ترین بخش اوان حدود ۷ متر با دمای آب ۲۳ درجه سانتیگراد و میدان دید کمتر از یک متر است که درجنوب شرقی آن واقع شده‌ است. از سرریز آب دریاچه نیز رود کوچکی تشکیل می‌شود که آب آن مورد استفاده کشاورزان روستاهای کوشک و آیین است.

در تابستان این دریاچه محل ماهی‌گیری، آب‌تنی و قایق‌رانی و در پاییز، مأمن پرندگان مهاجر مانند قو، غاز و مرغابی و در زمستان با توجه به برودت هوا و یخ‌زدن سطح آن قابل اسکی‌سواری است.

اما در ایام نوروز با شکوفا شدن فضای سبز پیرامون دریاچه، اوان محل مناسبی برای تفرج و ماهی گیری و به ویژه گذراندن روز طبیعت است. بر همین اساس سالانه همزمان با فرارسیدن روز طبیعت پیرامون این دریاچه مملو از خانواده هایی است که از شهرهای مختلف استان های تهران، البرز و قزوین برای برخورداری از این محیط بکر خود را به اوان رسانده‌اند.

حیات وحش و پوشش گیاهی ارزشمند

غیر از گونه‌های درختی دست كاشت مانند بید، چنار، تبریزی، سیب، آلبالو، گیلاس، سنجد، فندق و گردو، گیاهان علفی مانند گون، كنگر، شیرین‌بیان و گونه‌های مختلف دیگر از خانواده گرامینه هم در حوزه آبخیز اوان وجود دارند. از گیاهان داخل دریاچه هم می‌توان به نی‌بن در آب و گیاهان غوطه ور خوشاب و چنگال آبی اشاره كرد.

وجود گونه های متعدد نامبرده در جوار دریاچه محیط طبیعی دل‌انگیزی و زیبایی خاصی به دریاچه بخشیده است که همین ویژگی یکی از اصلیترین عوامل جذابیت این محیط طبیعی برای گردشگران به ویژه گردشگران تهرانی و البرزی است که از محیط آپارتمانی و هوای آلوده شهرها در رنج هستند.

گذشته از گونه های گیاهی از گونه های جانوری اطراف اوان می‌توان به كل و بز، خرس قهوه‌ای، روباه، شغال، گرگ، گراز، سیاه گوش (گربه وحشی)، انواع عقاب‌ها، شاهین، جغد، كبك، فاخته، داركوب، سبز قبا، زاغ و انواع گنجشك‌سانان، لاك‌پشت و خرچنگ اشاره كرد.

همچنین انواع ماهی از جمله قزل آلای رنگین، كپور و اردك ماهی نیز در آب اوان زندگی می‌كنند که همه ساله با آغاز فصل بهار فصل ماهیگیری نیز در این دریاچه آغاز می‌شود.

طبیعت قزوین فرصتی ایده‌آل برای رهایی از زندگی دودی و آپارتمانی

خوشبختانه طبیعت استان قزوین با وجود رشد غیرقابل مهار زندگی صنعتی و شهرنشینی در مرکز استان و استان های مجاور که تهران و کرج در راس همه آنها قرار دارند، همچنان با برخورداری از جاذبه‌های ارزشمند خدادادی می‌تواند محمل مناسبی برای لحظه‌ای آسودن از زندگی شهری و آپارتمانی شهرهای بزرگ باشد.

در این بین دریاچه اوان به عنوان یکی از دهها فرصت برخورداری از جاذبه‌های طبیعی قزوین هر سال میزبان تعداد بی‌شماری از هم‌وطنان عزیز است که به ویژه در ایام نوروز به این دریاچه روی می‌آورند.

بر همین اساس گردشگران می‌توانند در کنار برخورداری از جاذبه‌های طبیعی اوان از سایر جاذبه‌های طبیعی استان قزوین نظیرجنگل‌ها، روستاها و چشمه‌های معدنی طارم، چشمه‌های آبگرم و روستاهای آوج و تاکستان نیز برخوردار شوند و در کنار سفر به دریاچه اوان خاطره خوشی از تفرج در غالب جاذبه‌های طبیعی استان قزوین تجربه کنند.

منبع: مهر

نظر شما