شناسهٔ خبر: 20413 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

بت‌شکن در سومین نشست شورای راهبردی ستاد مرکزی بانک مسکن مطرح كرد:

ماموریت اصلی بانک مسکن تقویت توان خرید مسکن خانوارهای متوسط است

محمد هاشم بت شکن عضو هیئت مدیره بانک مسکن گفت: بیش از ۹۵ درصد تسهیلات اعطایی بانک مسکن، مربوط به بخش مسکن و ساختمان و معادل ۴۱ درصد کل تسهیلات اعطایی شبکه بانکی کشور در این بخش بوده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی سومین نشست شورای راهبردی ستاد مرکزی بانک مسکن با حضور مدیرعامل این بانک، اعضای هیئت مدیره و سایر مدیران ستادی، دوشنبه ۱۶ فروردین برگزار شد.

در این نشست محمدهاشم بت‌شکن به بررسی موانع و مشکلات بانک در سال ۹۴ پرداخت و بیان کرد: سال گذشته سال بسیار سختی از لحاظ اقتصادی بود. تحریم‌ها، رشدِ نامحسوس و کمِ اقتصادی، رکود حاکم بر بخش‌های مختلف بر اقتصاد و بی‌سابقه بودن کاهش قیمت نفت و همچنین چسبندگی نرخ سود تسهیلات و سپرده‌ها علی‌رغم کاهش تورم و انجماد دارایی‌های بانک، از مهم‌ترین ریشه‌های مشکلات سخت اقتصادی بود.

مدیرعامل بانک مسکن افزود: اولویت اصلی دولت برای سال آینده رونق اقتصادی، بهبود معیشت مردم و بهبود اشتغال است و امیدواریم که ما به عنوان یک بانک بزرگ دولتی بتوانیم برای این سه هدف نقش‌آفرینی کنیم.

وی با اشاره به توسعه محصولات جدید در بانک مسکن مبتنی بر ماهیت تخصصی این بانک اظهار کرد: طراحی صندوق پس‌انداز مسکن یکم و صندوق آباد از جمله این محصولات است. همچنین توسعه محیط کسب وکار مبتنی بر بانکداری توسعه‌ای که نتیجه آن ایجاد یک تبصره واحد در قانون لایحه بودجه سال ۹۵ است، از دیگر فعالیت‌های مدیریت بانک مسکن در سال ۹۴ بود.

بت‌شکن ادامه داد: هم‌اکنون آماده‌ایم تا به ماموریت اصلی خود که تقویت توان مالی خانوارهای متوسط برای خرید و ساخت مسکن است به خوبی عمل کنیم و در نظر داشته باشید که در ارزیابی عملکرد مهم‌ترین اصل، جواب به این سؤال است که تا چه حد در اجرای این امر موفق بوده‌اید؟

در ادامه این نشست، ابوالقاسم رحیمی انارکی به ارایه گزارش عملکرد بانک در سال ۹۴ پرداخت و با اشاره به آمار صندوق پس‌انداز مسکن یکم گفت: در این بخش نیز علی‌رغم تغییرات در ضوابط این حساب، خیلی موفق عمل نکرده‌ایم و در شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، ۲۸ درصد تعداد و ۲۱ درصد مانده را محقق کرده‌ایم و این اعداد به ترتیب در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، معادل ۳۳ درصد تعداد و ۲۵ درصد مانده و در تهران معادل ۳۲ درصد تعداد و ۲۷ درصد مانده هدف بوده است.

عضو هیات مدیره بانک مسکن با اشاره به هدف فروش اقساطی ۴۵۰ هزار واحد مسکن مهر در سال ۹۴ گفت: در این بخش به حدود ۴۶ درصد از اهداف دست یافته‌ایم. همچنین هدف تعیین شده در بخش وصول نقدی، رشد حداقل ۲۵ درصد وصولی‌ها نسبت به پایان سال ۹۳ بود که در این بخش به دلیل پیچیدگی پرونده‌های حوزه ارزی، موفق به دستیابی به این هدف نشدیم و عملکرد حدود ۱۲ هزار میلیارد ریال انحراف از هدف را نشان می‌دهد.

وی افزود: مقایسه مبلغ تسهیلات اعطایی بانک در بخش مسکن و با احتساب مسکن مهر در مقاطع زمانی ۱۱ ماهه ابتدایی سال‌های ۹۳ و ۹۴ بدون احتساب سهم‌الشرکه حدود ۵ هزار میلیارد ریال افزایش نشان می‌دهد. ضمن اینکه بیش از ۹۵ درصد تسهیلات اعطایی بانک مسکن، مربوط به بخش مسکن و ساختمان و معادل ۴۱ درصد کل تسهیلات اعطایی شبکه بانکی کشور در این بخش بوده است.

رحیمی انارکی بیان کرد: از دیگر کارهای بانک مسکن در سال ۹۴، استمهال ۱۵ ساله خطوط اعتباری مسکن مهر، پشتیبانی تأسیس دو شرکت پس‌انداز و تسهیلات منطقه‌ای با دو کارکرد تأمین مالی احیای بافت فرسوده و ساخت شهرک‌های جدید در سواحل خلیج فارس و مکران و فعال‌سازی حسابهای صندوق پس‌انداز مسکن با سقف‌های جدید تسهیلات و ارائه خدمات تأمین مالی برای پروژه‌های بزرگ ساختمانی از طریق شرکت تأمین سرمایه مسکن و راه‌اندازی ۱۰ صندوق زمین و ساختمان از جمله این برنامه‌ها بوده است./

نظر شما