شناسهٔ خبر: 20528 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مهرآبادی در گفتگو با پایگاه خبری اعلام کرد:

وجود ۱۱۸ هزار واحد بدون متقاضی مسکن مهر در سطح کشور/ اعلام نتایج تعدیل شرایط مسکن مهر در اوایل اردیبهشت‌ماه/ ارسال لیست واحدهای معارض‌دار به مراجع قضایی

احمد اصغری مهرآبادی قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر از وجود ۱۱۸ هزار واحد بدون متقاضی مسکن مهر در سطح کشور خبر داد و گفت: نتایج مربوط به تعدیل شرایط و تعداد واحدهای ثبت‌نام شده را در اوایل اردیبهشت‌ماه اعلام خواهیم کرد.

احمد اصغری مهرآبادی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در خصوص وضعیت پروژه‌های فاقد متقاضی در سطح کشور اعلام کرد: براساس آخرین اطلاعات ارسالی از استان‌ها تعداد کل واحدهای بدون متقاضی اعم از پروژه‌های سه‌جانبه، تعاونی‌های مسکن و حتی خودمالکین ۱۱۸ هزار واحد اعلام شده است.

مهرآبادی در ادامه با اشاره به دستورالعمل ابلاغی توسط وزیر راه و شهرسازی در روزهای پایانی سال ۹۴ (مبنی بر تعدیل شرایط ثبت‌نام مسکن مهر با هدف تعیین تکلیف واحدهای بدون متقاضی) گفت: طبق این دستورالعمل تمامی ادارات مربوطه اعم از بنیاد مسکن، اداره‌کل راه و شهرسازی و شرکت عمران شهرهای جدید باید یک هفته پس از ابلاغ‌ آن نسبت به اطلاع‌رسانی اقدام و همزمان آگهی مربوطه را به مدت یک ماه در یکی از روزنامه‌ها منتشر می‌کردند.

وی در این خصوص تأکید کرد: مدت زمان پایان این مهلت یک ماهه، آخر فروردین سال ۹۵ است که نتایج حاصل از آن در روزهای ابتدایی اردیبهشت‌ماه اعلام خواهد شد. بر اساس این نتایج مشخص می‌‌شود چند درصد از واحدها، پس از انتشار این آگهی متقاضی مؤثر پیدا کرده‌اند.

به گفته مهرآبادی پس از بررسی نتایج چنانچه شاهد باقی‌ماندن تعداد زیادی از واحدها در سطح کشور باشیم درمورد واحدهای باقیمانده نیز تصمیمات لازم را اتخاذ خواهیم کرد.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر با انتقاد از آوردن کلمه «حراج» برای تعیین تکلیف واحدهای مسکن مهر در برخی از سایت‌ها بیان کرد: حراج، کلمه بسیار اشتباهی در این مبحث است چراکه مسکن مهر با پول مردم، تسهیلات بانکی و با نظارت عالیه دولت ساخته و به متقاضیان تحویل داده می‌شود و به هیچ وجه متعلق به دولت نیست که بخواهد آن را به حراج یا مزایده بگذارد.

وی با تأکید بر این نکته که واحدها به همان قیمت تمام شده در اختیار متقاضیان گذاشته می‌شود گفت: بحث حراج بحث نادرستی بود که مطرح شده و باید اصلاح شود.

مهرآبادی در ادامه سخنانش درباره برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی درخصوص سایت مسکن مهر کشور بیان کرد: تلاش داریم همه واحدها یا پروژه‌های بدون معارض را به اتمام برسانیم. برای برخی از پروژه‌های معارض‌دار نیز درخواست اختصاص شعب‌ خاصی را دادیم تا ضمن بررسی علل مشکلات هرچه سریعتر برای این واحدها نیز تعیین تکلیفی صورت گیرد.

این مقام مسئول در این‌باره افزود: براساس درخواست اعلام شده قرار است تا پایان هفته جاری لیست واحدهای مشکل‌دار برای دستگاه قضایی ارسال و مورد بررسی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه درحال حاضر تعدادی از واحدها بدون تسهیلات هستند گفت: این واحدها به دلیل عدم پذیرش از سوی بانک، مشمول پرداخت تسهیلات نشده و همچنان باقی مانده‌اند. ما نیز پیگیر این مسئله هستیم که چنانچه در پایان، بانک حاضر به قبول آن نشود، واحدهای مذکور باید از طرح مسکن مهر خارج شده و در قالب دیگری ساخته شوند.

مهرآبادی با تأکید بر اینکه تنها نزدیک به ۴ تا ۵ درصد از واحدها برای سال ۹۶ خواهد ماند گفت: دیر شروع شدن برخی از پروژه‌ها مانند شهر جدید پردیس و مشکلات مالی دلایلی است که مانع از به پایان رسیدن عملیات ساخت میزان بسیار کمی از واحدهای سایت مسکن مهر در سال ۹۵ خواهد شد.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در رابطه با رویکرد جدید وزارت راه و شهرسازی از سمت «افتتاح واحدهای مسکونی» به «محله‌محوری» گفت: در هر کدام از سایت‌ها و پروژه‌های باقی‌مانده که امکان این مسئله وجود داشته باشد این سیاست را به جد پیگیری کرده و به مرحله اجرا خواهیم رساند.

وی تعداد واحدهای به اتمام رسیده تا پایان سال ۹۴ را نزدیک به یک میلیون و ۸۷۵ هزار واحد و همچنین پیشرفت فیزیکی فعلی سایت مسکن مهر در کل کشور را ۹۲ درصد اعلام کرد و گفت: میزان پیشرفت فیزیکی در پایان سال ۹۳، ۸۶ درصد بوده و در پایان سال ۹۴ ، ۹۲ درصد اعلام شد که با توجه به شرایط سخت حاکم قابل قبول است. امیدوارم امسال نیز با تلاش مضاعف پروژه‌ها را به پایان رسانده و واحدهای مشکل‌دار را نیز پیگیری می‌کنیم.

مهرآبادی تعداد واحدهای افتتاحی در دولت یازدهم را نزدیک به ۷۰۰ هزار واحد اعلام کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال ۳۰۰ هزار واحد دیگر نیز به بهره‌برداری برسد./

نظر شما