شناسهٔ خبر: 20676 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

شیبانی‌اصل در دومین همایش ملی شهرسازی مطرح کرد:

شهرسازی ما فاصله زیادی با علم شهرسازی دارد/ امضای نقشه‌های صوری با هیچیک از ادبیات مهندسی سازگار نیست/ پیشنهاد تشکیل کمیته رسیدگی به تخلفات دو نقشه‌ای و سه نقشه‌ای در ساخت‌وساز

منوچهر شیبانی مدیرکل دفتر نظام مهندسی و تشکل های حرفه ای وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه شهرسازی ما از علم شهرسازی فاصله زیادی دارد پیشنهاد داد: کمیته‌ای در شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان برای حل این مشکل (دونقشه‌ای و سه نقشه‌ای) ایجاد شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، منوچهر شیبانی‌اصل مدیرکل سازمان‌های مهندسی و کنترل ساختمان و سرپرست دفتر امور مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی دیروز ۲۴ فروردین ماه در دومین همایش ملی شهرسازی با یادآوری نزدیک بودن پنجاهمین سال آغاز تاسیسات نوین در کشور گفت: هدف شهرسازی ایجاد محیطی آرام و سالم برای تامین آسایش و غنای زندگی است که یک بخشی از آسایش شامل تامین نیازهای اولیه آب، برق، ارتباطات، ملزومات روزانه، دوری از ترافیک و امثالهم است و بخش دیگر که بسیار اهمیت دارد معنویت در شهر است که متاسفانه در شهرهای ما نادیده گرفته شده و در این بخش مهم است که دو عنصر شهرساز و شهروند اهمیت پیدا می‌کند.

مدیرکل دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای ساختمان افزود: آنچه که به مفاهیم تئوریک جان می‌دهد مردم و زندگی آنها در شهر است و این جان دادن را شهرساز سامان می‌دهد. اینکه شهرساز چه جایگاهی دارد و مشکلاتش چیست مساله‌ای است که باید مورد توجه مسئولان قرار بگیرد. بدین‌معنا، نباید به صورت جزئی به مسائل نگاه کنیم.

سرپرست دفتر مقررات ملی ساختمان با اشاره به اینکه تفکر سیستمی یکی از غایبان اصلی در مدیریت کشور است و همچنین کشور ما فاقد مدیریت یکپارچه است ادامه داد: متاسفانه در ایران ما به صورت جزیره‌های جدا و پراکنده فکر می‌کنیم و مسائل را به صورت کل واحد نمی‌بینیم که این مشکلات را در مسائل اجرایی نیز شاهد هستیم.

شیبانی‌اصل تاکید کرد: در حال حاضر، وضعیت شهرهای ما با تئورهای اولیه شهرسازی و مسائل مربوط به آرامش و غنای زندگی مقدار زیادی فاصله گرفته است. اگرچه منکر مدیریت شهری و زحمات شهرسازان نیستیم اما ضروری است وضعیت کلی را آسیب‌شناسی و بر اساس برنامه‌های تحلیلی عملکرد خود را مدیریت کنیم.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر، شهرسازی ما فاصله زیادی با علم شهرسازی دارد.

مدیرکل دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای ساختمان گفت: شهرسازی اگرچه یکی از هفت رشته نظام مهندسی ساختمان است اما جایگاه و اهمیت به مراتب بالاتری از ۶ رشته فوق دارد. زیرا تمامی آن ۶ رشته در بستر شهر شکل می‌گیرد که شهرسازان در آن نقش عمده‌ای دارند. به همین دلیل نیز باید قانونگذار به این نکات، توجه ویژه‌ای کند.

شیبانی‌اصل افزود: در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، هرجا رعایت مقررات ملی ساختمان آمده آنجا به شهرسازی اشاره شده است. بنابراین، همکاران شهرسازی به رغم تعداد قلیل، نباید نسبت به رشته‌های دیگر احساس غربت کنند و خود را از موضوعاتی مثل سازه، مکانیک و غیره کم‌اهمیت‌تر بدانند. شهرسازان باید متوجه باشند جایگاه عمده‌ای دارند.

وی تاکید کرد: انتظار ما از سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها بسیار بالاست. ما در حال حاضر، پدیده غیرقانونی دونقشه‌ای و سه‌نقشه‌ای را داریم که در بعضی از کلانشهرها به وفور دیده می‌شود. بدین‌معنا، می‌آیند نقشه‌ای را با تمامی ضوابط شهرسازی و منطبق بر ضوابط طرح تفصیلی تهیه می‌کنند و برایش پروانه می‌گیرند. اما آن را لوله می‌کنند و ساختمانی با ترتیبات دیگر می‌سازند یا نقشه‌ای را از نو طراحی می‌کنند و آن را مبنای عملی و اجرایی انجام می‌دهند که نقشه جدید واجد نفی تمامی ضوابط شهرسازی و مغایر با ضوابط شهرسازی است.

مدیرکل دفتر نظام مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد: امضای نقشه‌های صوری با هیچ‌یک از ادبیات مهندسی سازگار نیست.

شیبانی‌اصل گفت: آنچه که امروز از جامعه مهندسی انتظار می‌رود این است که شهرسازان عضو هیات مدیره موضوعات دونقشه‌ای و سه نقشه‌ای را و همچنین امضافروشی را در سازمان مطرح کنند و ابتدا با روش‌های آموزش و ترویجی و سپس برخوردهای انتظامی با این پدیده های غیرقانونی مقابله کنند.  در بعضی از استان‌ها، شاهد هستیم که نقشه‌هایی تایید می‌شوند که خلاف ضوابط شهرسازی است و اینها نشان می‌دهد که در بیشتر موارد ما به صورت جزیره‌ای از هم و نه به صورت یک کل واحد فعالیت می‌کنیم.

وی خاطر نشان کرد: اعضای عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان باید در ابتدا آموزش ببینند و هدایت شوند و به هیچ عنوان نباید زیر بار خواسته‌‌های خلاف قانون بروند بلکه باید در چارچوب ضوابط قدم بردارند. امیدوارم شهرسازان عضو سازمان، این موضوعات را مدنظر قرار دهند و در اصلاح قانون دونقشه‌ای و سه نقشه‌ای که در برخی استان‌ها فراگیر شده تدابیر لازم را انجام دهند.

شیبانی اصل پیشنهاد کرد: کمیته‌ای در شورای مرکزی برای حل این مشکل (دونقشه ای و سه نقشه‌ای) ایجاد شود که البته این کار به تنهایی و از طریق سازمان نظام مهندسی ساختمان امکانپذیر نیست و باید مدیریت شهری در این کار همکاری بسیار مناسبی را داشته باشد زیرا همانطور که می‌دانید، کمیسیون ماده ۱۰۰ به دلیل مباحث درآمدی تا حدودی تخلف را تبدیل به رویه مجاز کرده است. به هرحال در برخی شهرها شاید در خود  شهر بتوانیم مشکل را حل کنیم و در برخی از شهرها نیز از طریق ستادهای کشوری بتوانیم به حل مشکل بپردازیم.

وی با ارایه آماری از وضعیت شهرسازی در کشور گفت: از یکی از مراکز استان‌ها، گزارش رسیده که ۷۰ درصد ساختمان‌ها، بدون پروانه ساختمانی ساخته شده‌اند. ما از سازمان نظام مهندسی ساختمان خواستیم به صورت جدی در استان وارد شود و بررسی کند و گزارش کاملی را به وزارت راه و شهرسازی ارائه دهد. همچنین در مسکن مهر دیده‌ایم که با حضور مقامات استان دستور داده بودند ساختمان، بدون پروانه ساخته شود و معاونت استانداری نیز جوابگو معترضان باشد که تصویر این صورتجلسه موجود است که این تصمیم بسیار غلطی بود.

وی در پایان تاکید کرد: اخذ پروانه ساختمان، نص صریح قانون است.

گفتنی است در دومین همایش ملی شهرسازی، پیروز حناچی دبیر شورای‌عالی و معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی، منوچهر شیبانی اصل مدیرکل سازمان‌های نظام مهندسی و کنترل ساختمان، اکبر ترکان رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و بسیاری از اعضای نظام مهندسی ساختمان کشور و استان تهران و شهرسازان حضور داشتند. همچنین دومین همایش ملی شهرسازی امروز ۲۵ فروردین ماه نیز در هتل المپیک تهران در حال برگزاری است. /

نظر شما