شناسهٔ خبر: 2094 - سرویس پربحث‌ترین اخبار
نسخه قابل چاپ

با هدف نوسازی بافت‌های فرسوده و تامین مسکن گروه‌های کم درآمد تصویب شد؛

تضمین دولت برای پرداخت ۱.۸ میلیون فقره وام تامین و ودیعه مسکن تا پایان برنامه ششم

مسکن مهر- شهر جدید پردیس بنا بر مصوبه هیئت دولت، تا پایان برنامه ششم توسعه حمایت‌های لازم از پرداخت وام کم بهره مسکن تا سقف ۱.۸ میلیون فقره صورت می‌گیرد که ۳۶۰ هزار فقره مربوط به وام ودیعه مسکن و مابقی مربوط به تامین مسکن است.

به گزارش خبرگزاری پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیئت دولت تضمین پرداخت بخشی از سود بالغ بر دو میلیون و ۱۶۰ هزار وام کم بهره تامین و ودیعه مسکن را برای اقشار کم درآمد و زوج‌های جوان تصویب کرد.

بنا بر مصوبه هیئت دولت به منظور احیاء و نوسازی و بهسازی مسکن در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد و سکونتگاه‌های غیر رسمی و تامین مسکن گروه‌های کم درآمد و زوج‌های جوان تا سقف ۱.۸ میلیون واحد مسکونی تا پایان برنامه ششم حمایت‌های لازم صورت می‌گیرد.

از این تعداد وام مسکن یک میلیون و ۴۴۰ هزار فقره مربوط به وام تامین مسکن و ۳۶۰ هزار فقره مربوط به ودیعه اسکان موقت ساکنان بافت‌های فرسوده است که تا پایان برنامه ششم، بانک مرکزی موظف است سالانه تا سقف ۳۰۰ هزار فقره از این نوع وام‌های مسکن را به متقاضیان پرداخت کند.

البته بنا بر مصوبه دولت سقف وام ودیعه اسکان موقت ساکنان بافت‌های فرسوده سالانه حداکثر ۶۰ هزار فقره خواهد بود و باقی این تسهیلات تا سقف ۳۰۰ هزار فقره به تسهیلات تامین مسکن اختصاص می‌یابد.

بنا بر مصوبه دولت سقف تسهیلات «تامین» مسکن در کلانشهر‌ها ۵۰ میلیون تومان، در مراکز استان‌ها و شهرستان‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۴۰ میلیون تومان و برای سایر شهر‌ها ۳۰ میلیون تومان تعیین شده است، دولت برای سال ۹۳ پرداخت معادل ۹ درصد از سود این تسهیلات را توسط بانک مرکزی تضمین کرده و باقی مانده سود تسهیلات تا سقف سود تسهیلات مسکن برعهده دریافت کنندگان خواهد بود. ضمن این‌که تعیین یارانه سود تسهیلات فوق در سال‌های ۹۴ به بعد توسط هیئت دولت تعیین خواهد شد.

در مورد میزان تسهیلات «ودیعه» اسکان موقت ساکنان بافت‌های فرسوده نیز در کلانشهر‌ها رقم ۲۰ میلیون تومان، در مراکز استان‌ها و شهرستان‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۱۵ میلیون تومان و برای سایر شهر‌ها ۱۰ میلیون تومان تعیین شده که تنها ۱۰ درصد از سود این تسهیلات توسط دریافت کنندگان به بانک‌ها پرداخت خواهد شد و باقی سود تسهیلات توسط بانک مرکزی تضمین و به بان‌کهای عامل پردخت خواهد شد.

هیئت وزیران محل تامین یارانه سود تسهیلات فوق را اعتبارات قانون هدفمندی یارانه‌ها تعیین کرده است.

در این میان وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف شده است در قالب یک موافقت نامه با وزارت راه و شهرسازی گروه‌های هدف و مشمولان دریافت تسهیلات کم بهره فوق را تعیین کند که در ادامه همین مصوبه تعیین گروه هدف را از طریق بانک‌های اطلاعاتی سازمان تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری، کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی و سایر نهادهای حمایتی مردم‌نهاد اقدام کند. البته لازم به ذکر است این تسهیلات مشمول کسانی خواهد بود که پیش از این از تسهیلات مشابه استفاده نکرده باشند.

وزارت راه و شهرسازی نیز موظف است براساس سهمیه ابلاغ شده بانک مرکزی نسبت به توزیع استانی تسهیلات فوق با هماهنگی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور اقدام کند و عهده‌دار نظارت بر ساخت‌وساز بافت‌های فرسوده در چارچوب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان باشد.

 

متن مصوبه هیئت دولت به شرح ذیل است:

«هیئت وزیران در جلسه ۱۳۹۳/۰۷/۲۳ به پیشنهاد مشترک شماره ۰۲/۱۰۰/۳۸۲۴۶ مورخ ۱۳۹۳/۷/۲۳ معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور و وزارت راه و شهرسازی و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

در اجرای مواد (۱۷۱) و (۱۷۲) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، -مصوب ۱۳۸۹- و در راستای تحقق قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، -مصوبه ۱۳۸۷- و قانون حمایت از احیای بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری و​- مصوب ۱۳۸۹- و به منظور احیای نوسازی و بهسازی مسکن در بافت‌های فرسوده، ناکارآمد و سکونتگاه‌های غیر رسمی و تامین مسکن گروه‌های کم درآمد و زوج‌های جوان تا سقف یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی تا پایان برنامه ششم توسعه اقدامات زیر انجام می‌شود:

۱. میزان سقف تسهیلات تامین مسکن در کلانشهر‌ها، پانصد میلیون (۰۰۰ر۰۰۰ر۵۰۰) ریال، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای دویست هزار نفر جمعیت، چهارصد میلیون (۰۰۰ر۰۰۰ر۴۰۰) ریال و سایر شهر‌ها سیصد میلیون (۰۰۰ر۰۰۰ر۳۰۰) ریال است.

۲. متن زیر جایگزین ماده (۶) تصویب نامه شماره ۱۲۲۱۷۴/ت۴۸۶۳۷ه مورخ ۱۳۹۲/۷/۲ شده و دو تبصره به عنوان تبصره‌های (۳) و (۴) به ماده مذکور الحاق می‌شود:

ماده ۶- میزان سقف تسهیلات ودیعه اسکان موقت ساکنان در بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیر رسمی در کلانشهر‌ها، دویست میلیون (۰۰۰ر۰۰۰ر ۲۰۰) ریال، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای دویست هزار نفر، یکصد و پنجاه میلیون (۰۰۰ر۰۰ر۱۵۰) ریال و سایر شهر‌ها، یکصد میلیون (۰۰۰ر۰۰۰ر۱۰۰) ریال تعیین می‌شود.

تبصره ۳- ۱۰ درصد از سود تسهیلات موضوع این بند بر عهده متقاضی است.

تبصره ۴- تعداد تسهیلات مورد نیاز در هر سال شصت هزار واحد و در مجموع تا پایان برنامه ششم توسعه، سیصد و شصت هزار واحد تعیین می‌شود.

۳. معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری موظف است به میزان ۹ درصد سود تسهیلات موضوع بند (۱) و مابه التفاوت سود ۱۰ درصد سهم متقاضی در ودیعه اسکان موقت موضوع بند (۲) تا سقف سود مصوب تسهیلات بخش مسکن در سال ۱۳۹۳ را از محل اعتبارات قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و در سال ۱۳۹۴ پس از پیش‌بینی در لایحه بودجه سنواتی و تصویب نهایی آن برای پرداخت به بانک‌های عامل منظور و تضمین نامه مورد قبول بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را صادر کند. یارانه سود تسهیلات سهم دولت برای سال‌های بعد توسط هیئت وزیران تعیین خواهد شد.

۴. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است برای پرداخت تسهیلات موضوع این تصویب نامه نسبت به تعیین بانک‌های عامل و سهمیه هر یک در هر سال به تعداد ۳۰۰ هزار واحد و در مجموع یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی تا پایان برنامه ششم توسعه اقدام کند.

۵. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است در قالب تفاهم‌نامه با وزارت راه و شهرسازی نسبت به شناسایی گروه‌های هدف موضوع این تصویب نامه از طریق سازمان تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری، کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور و سایر نهادهای حمایتی مردم نهاد اقدام کند.

تبصره- پرداخت تسهیلات و یارانه نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری با اولویت زوج‌های جوان، گروه‌های کم درآمد و زنان سرپرست خانوار است که تاکنون از تسهیلات مسکن استفاده نکرده‌اند.

۶. وزارت راه و شهرسازی (شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران) مکلف است بر اساس سهمیه ابلاغ شده بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، نسبت به توزیع استانی تسهیلات با هماهنگی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور (به تفکیک بانک‌های عامل تعیین شده) و شناسایی متقاضیان واجد شرایط و معرفی آن‌ها جهت دریافت تسهیلات و نظارت بر ساخت و ساز در چارچوب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان اقدام کند.»

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور این مصوبه را در تاریخ ۱۳۹۳/۸/۸ برای اجرا به وزارت راه و شهرسازی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ابلاغ کرد./

برچسب‌ها:

نظر شما