شناسهٔ خبر: 21246 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

عابدزاده در گفتگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی خبرداد:

تحویل ۵ تا ۸ فروند هواپیمای ایرباس ۳۲۰ و ۳۳۰ به ایران در سال ۲۰۱۶/ هیچ روحیه بازدارنده‌ای از سوی اروپا برای تحویل ایرباس‌ها وجود ندارد

علی عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه در مرحله نخست هواپیماهای خانواده ایرباس ۳۲۰ و ایرباس ۳۳۰ در سال ۲۰۱۶ وارد کشور می‌شوند، گفت: هیچ روحیه بازدارنده‌ای از سوی کشورهای اروپایی برای ممانعت از اجرا و نهایی شدن این پیش قرارداد مشاهده نمی‌کنیم.

علی عابدزاده در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه طبق پیش‌قرارداد شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی (هما) با شرکت هواپیماسازی ایرباس قرار است امسال ۵ تا ۸ فروند هواپیما به ایران تحویل داده شود گفت: امیدواریم هر چه زودتر مشکل تامین مالی و فاینانس خرید این هواپیما از سوی موسسات و نهادهایی که قرار است این فاینانس این هواپیما را تامین کنند، برطرف شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ما هیچ روحیه بازدارنده‌ای از سوی کشورهای اروپایی برای ممانعت از اجرا و نهایی شدن این پیش قرارداد مشاهده نمی‌کنیم ادامه داد: روحیه تعامل کشورهای اروپایی با ایران وجود دارد و نهایی شدن پیش قرارداد خرید هواپیما ایرباس در مرحله اقدامات تجاری از سوی دو طرف است.

وی تاکید کرد: فروشندگان هواپیما در پی فروش محصولات خود هستند بنابراین هیچ انگیزه‌ای برای عدم اجرای این توافق وجود ندارد و مشکلاتی که بعضا برای انعقاد قرارداد وجود دارد مربوط به مسائل سیاسی از سوی کشورهای اروپایی است که در پی رفع این موانع هستند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با تاکید بر اینکه وزارت راه و شهرسازی و شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی نهایی شدن قرارداد برای ورود هواپیماهای ایرباس را پیگیری می‌کنند درباره اینکه در صورت نهایی شدن قرارداد چه نوع از هواپیماهای ایرباس در سال جاری میلادی وارد کشور می‌شوند گفت: در مرحله نخست هواپیماهای خانواده ایرباس ۳۲۰ و ایرباس ۳۳۰ در سال ۲۰۱۶ وارد کشور می‌شوند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، آلن ویدالیس وزیر حمل و نقل فرانسه هفته گذشته طی سفری به ایران در نشست خبری با خبرنگاران درباره آخرین وضعیت رفع موانع فروش هواپیماهای ایرباس به ایران گفت: در این زمینه مذاکرات طولانی بین دو طرف انجام شد و انعقاد قرارداد این پروژه در مراحل نهایی قرار دارد و تا چند هفته آینده نیز نهایی می‌شود.

وی درباره اینکه آیا فروش این هواپیماها نیازمند مجوز دولت آمریکا است یا خیر گفته بود: بیش از ۱۰ درصد تجهیزات ایرباس آمریکایی است بنابراین به مجوز آمریکا برای انعقاد قرارداد نهایی نیاز داریم در این زمینه مذاکرات خود را آغاز کردیم و به پیشرفت‌های زیادی دست یافتیم.

وزیر حمل و نقل فرانسه با تأکید بر اینکه به تعهدات خود باید عمل کنیم همچنین افزود بود: روابط دو کشور بسیار صمیمانه است اما برخی مقررات بین‌المللی نیز وجود دارد که مدنظر قرار گیرد. ایران بعد از برجام نشان داد به خوبی توانست نقش خود را ایفا کند و به تعهدات خود پایبند باشد٬ ضمن آنکه اطلاع دارم برخی شرکت‌های آمریکایی نیز به ایران آمده‌اند./

نظر شما