شناسهٔ خبر: 21692 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

ایراندوست در افتتاح همایش بین المللی سکونتگاه‌های فقیرنشین شهری:

ارسال ۳۶۰ چکیده مقاله از ۱۱ کشور جهان به دبیرخانه همایش سکونتگاه‌های فقیرنشین/ مجال فعالیت و پیشرفت اقتصادی برای حاشیه‌نشینان وجود ندارد

همایش دبیر همایش بین‌المللی سکونتگاه‌های فقیر نشین شهری گفت: هشت میلیون ایرانی در سکونتگاه‌های فقیرنشین زندگی می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از ایسنا، کیومرث ايراندوست، امروز (۱۵ اردیبهشت) در آیین افتتاحيه همایش بین المللی سکونتگاه‌های فقیرنشین شهری که در دانشگاه کردستان برگزار شد، اظهار کرد: روند شتابان شهری شدن با افزایش فقیرنشینی همراه است چون خیل عظیمی از مهاجران به مناطقی از شهرها مراجعه می‌کنند که امکان زندگی در آن مناطق وجود ندارد و به ناچار در سکونتگاه‌های غیر رسمی مستقر می‌شوند.

وی افزود: گفتمانی باید در برنامه‌ریزی توسعه ایجاد شود که افراد این مناطق را که از کمبودهای بهداشتی، درمانی، مسکن و سایر زیر ساخت‌ها رنج می‌برند، تحت پوشش قرار دهد.

دبیر همایش بین المللی سکونتگاه‌های فقیرنشین با اشاره به اینکه مجال فعالیت و پیشرفت اقتصادی برای این افراد وجود ندارد، ادامه داد: این افراد قشری آسیب پذیر و شکننده هستند که باید تحت حمایت قرار گیرند.

وی تصریح کرد: بهبود این سکونتگاه‌ها نیازمند سیاست گذاری و زمینه سازی و همچنین برداشتن تفاوت‌های منطقه‌ای، تامین مالی و توانمندسازی اجتماعات محلی است.

ايراندوست با اشاره به اینکه ۸ میلیون نفر در کشور در سکونتگاه‌های فقیرنشین زندگی می‌کنند، خاطرنشان کرد: زندگی در این مناطق تبعات اجتماعی و فرهنگی زیادی برای شهرها دارد.

دبیر همایش بین المللی سکونتگاه‌های فقیرنشین در پایان با اشاره به ارسال ۳۶۰ چکیده مقاله از ۱۱ کشور جهان به دبیرخانه این همایش، هدف از برگزاری این همایش را تبادل نظر برای تعیین چارچوب جهت رفع این مشکل و همچنین برداشتن گام‌های موثر در جهت کاهش فقر و بهبود زندگی شهری اعلام کرد.

همایش بین‌المللی سکونتگاه‌های فقیرنشین شهری با محوریت بهسازی و بازآفرینی پایدار، ۱۵ و ۱۶ اردیبهشت ماه جاری در دانشگاه کردستان برگزار می‌شود./

نظر شما