شناسهٔ خبر: 21782 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

رستمی در گفتگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی خبرداد:

دستور وزیر راه برای خروج هواپیماهای زمین‌گیر مهرآباد/ وجود حدود ۴۰ هواپیمای زمین‌گیر در فرودگاه/ نیاز فرودگاه به ۷۵ محل پارک هواپیما تا ۵ سال آینده/ استفاده از هواپیماهای فرسوده به عنوان جاذبه گردشگری

علی رستمی مدیرکل فرودگاه بین‌المللی مهرآباد از وجود حدود ۴۰ هواپیمای زمین‌گیر و غیرعملیاتی در این فرودگاه خبرداد و گفت: طبق دستور وزیر راه و شهرسازی برای خروج این هواپیماها از فرودگاه، مکاتبات لازم برای تعیین تکلیف این هواپیماها انجام شده است.

علی رستمی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی درباره آخرین وضعیت توسعه فضای پارک هواپیما در فرودگاه بین المللی مهرآباد گفت: یکی از مشکلات این فرودگاه در حال حاضر کمبود پارکینگ هواپیما به ویژه برای بازه زمانی ساعت یک بامداد تا ۵ صبح است.

وی با اشاره به رایزنی با صها (شرکت صنایع هوایی ایران) برای استفاده از زمین‌های این بخش جهت احداث اپرون برای ۱۵ فضای پارک هواپیما ادامه داد: در حال حاضر بین ۴۰ تا ۴۲ فضای پارک هواپیما در فرودگاه مهرآباد وجود دارد اما با توجه به کمبود فضای پارک به ویژه در ساعات شب که زمان گراندتایم (توقف هواپیما در فرودگاه) است، در این ۴۰ فضای پارک حدود ۴۷ هواپیما البته با در نظر گرفتن استانداردهای لازم پارک می‌شود.

مدیر کل فرودگاه بین‌المللی مهرآباد افزود: در صورتی که تعداد هواپیماها بیش از این میزان باشد در اپرون مربوط به نیروی هوایی و سایر بخش‌های فرودگاه پارک می‌شوند.

رستمی با بیان اینکه با توجه به رشد پروازهای فرودگاه مهرآباد، تا ۵ سال آینده این فرودگاه در مجموع به ۷۵ محل پارک هواپیما نیاز دارد گفت: علاوه بر فضاهای پارک موجود، برای تحقق این هدف، ۱۵ محل پارک در زمین‌ صها و ۱۲ محل پارک با خروج هواپیماهای زمین‌گیر و اسقاطی در فرودگاه ایجاد خواهد شد.

وی از وجود حدود ۴۰ هواپیمای اسقاطی در فرودگاه مهرآباد خبر داد و افزود: طبق دستور وزیر راه و شهرسازی برای خروج این هواپیماها از فرودگاه، مکاتبات لازم برای تعیین تکلیف این هواپیماها انجام شده است.

رستمی درباره کاربری هواپیماهای اسقاطی گفت: قطعات مورد نیاز این هواپیماها برای سایر هواپیماها مورد استفاده قرار گرفته و هواپیماهای موجود به هیچ وجه امکان پرواز ندارند که می‌تواند برای کاربری‌های توریستی، گردشگری، رستوران یا سایر موارد استفاده شود.

پیشرفت ۴۰ درصدی احداث باند بتنی فرودگاه مهرآباد

وی با اشاره به آخرین وضعیت ساخت و پیشرفت باند بتنی فرودگاه گفت: نوسازی باند ۲۹ راست فرودگاه از سال گذشته آغاز شد که طبق وعده پیمانکار و مشاور پروژه تا نیمه دوم امسال مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

رستمی طول باند بتنی فرودگاه مهرآباد را حدود ۴ کیلومتر عنوان کرد و افزود: این باند به طور کامل از لایه‌های زیرین بازسازی می‌شود. برای این کار آسفالت قدیمی لایه‌های زیرین برداشته می‌شود و رویه‌ی باند نیز به صورت تمام بتنی ساخته خواهد شد. تاکنون رویه‌ی بتنی باند حدود ۳۰ درصد پیشرفت داشته است.

مدیر کل فرودگاه بین‌المللی مهرآباد با اشاره به اینکه کل باند بتنی فرودگاه مهرآباد تاکنون حدود ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد گفت: امیدواریم این پروژه تا شهریور به اتمام برسد و از نیمه دوم امسال نیز قابل بهره‌برداری باشد.

مدیر کل فرودگاه بین المللی مهرآباد گفت: این فرودگاه بعد از فرودگاه بین‌المللی تبریز دومین فرودگاه کشور خواهد بود که به باند بتنی تجهیز می‌شود.

نظر شما